NBA

Μπακς - Μπουλς 110-114: Ο ΝτεΡόζαν βομβάρδισε το Μιλγουόκι και το Σικάγο άρπαξε το πλεονέκτημα έδρας

2022 AP PHOTO/MORRY GASH

Ραψωδία του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν στο Fiserv Forum, με τους Μπουλς να ρίχνουν τους Μπακς στο καναβάτσο (114-110), να ισοφαρίζουν στο 1-1 και να παίρνουν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά για τον α' γύρο των playoffs της Ανατολής. Απελπιστικά μόνος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (33/18/9), τραυματίστηκαν ο Κρις Μίντλετον κι ο Μπόμπι Πόρτις.

Το πρώτο ματς της σειράς δεν εξελίχθηκε όπως το περίμεναν ο Μπουντενχόλζερ και οι παίκτες του, όμως οι Μπακς είχαν κάνει έστω και δύσκολα το 1-0. Τα καμπανάκια ήχησαν, οι πρωταθλητές μάλλον δεν τα άκουσαν και τώρα τρέχουν, πολύ νωρίς στα playoffs. Οι Μπουλς τους νίκησαν (114-110) τα ξημερώματα της Πέμπτης στο Fiserv Forum, ισοφάρισαν στο 1-1, πήραν το πλεονέκτημα έδρας και με τα επόμενα δύο παιχνίδια στο United Center, έχουν την ευκαιρία να βάλουν τα Ελάφια σε ακόμα δυσκολότερη θέση στον δρόμο για τα ημιτελικά της Ανατολική Περιφέρειας και το συναπάντημα με τον νικητή της σειράς Σέλτικς - Νετς.

Ο Μπόμπι Πόρτις τραυματίστηκε στο μάτι από χτύπημα του Τρίσταν Τόμπσον στην πρώτη περίοδο και αποχώρησε, ο Κρις Μίντλετον γλίστρησε, έπεσε άτσαλα στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο και τέθηκε και εκείνος knockout με πρόβλημα στο αριστερό γόνατο και η εφιαλτική βραδιά ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Μπακς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, το βράδυ που προσπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ σε πόντους και στα playoffs, πάλευε μόνος εναντίον όλων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έμεινε για 40 λεπτά στο παρκέ και έγραψε 33 πόντους από 11/18 δίποντα, 11/18 βολές, 18 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο μπλοκ σε μια μεγάλη εμφάνιση που δεν θα θέλει να θυμάται από τη στιγμή που δεν συνδυάστηκε με την νίκη. Ο Μπρουκ Λόπεζ (25 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές) ήταν το μοναδικό στήριγμά του στην επίθεση, καθώς ο Χόλιντεϊ κι ο Μίντλετον είχαν κακό βράδυ, με την στατιστική τους (33 πόντοι, 12/27 σουτ, 11 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 λάθη) να μη λέει την αλήθεια.

Οι Μπουλς, από την άλλη, στηρίχθηκαν στον άνθρωπο που κράτησε τον λόγο του. "Δεν θα έχω ξανά 6/25 σουτ" είχε πει ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν μετά από το πρώτο παιχνίδι της σειράς και δεν είπε ψέματα. Έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 41 πόντους από 16/29 δίποντα και 9/9 βολές σε 44 λεπτά, την ώρα που ο Ζακ ΛαΒίν έδινε άλλους 20 πόντους από 13 σουτ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς 24 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα) μαζί με 13 ριμπάουντ και ο απίθανος μαχητής Άλεξ Καρούζο 10 ασίστ, μαζί με δεκάδες άμυνες και δεκάδες hustle plays. Η ομάδα του Σικάγο πήρε 19 πόντους από τα λάθη των Μπακς, που βρήκαν επτά πόντους στον πάγκο τους, δεν άξιζαν την νίκη, δεν την πήραν και τώρα πιέζονται σε μια φάση της post season στην οποία ήθελαν να πορευθούν στον... αυτόματο πιλότο.

Τρία λάθη στις τρεις πρώτες επιθέσεις του αγώνα μέτρησαν οι Μπακς, με τους Μπουλς να αρπάζουν την ευκαιρία, να γράφουν το 9-0 με τρίποντο του Βούτσεβιτς και να οδηγούν στο πρώτο timeout του Μπουντενχόλζερ, πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά. Στο αμέσως επόμενο δίλεπτο το Μιλγουόκι έβαλε 13 πόντους, με τον Αντετοκούνμπο να οργιάζει με εντυπωσιακές δημιουργίες και με το παιχνίδι να ισορροπεί πολύ γρήγορα χάρη στην αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων από το τρίποντο (4/6). Ο Γιάννης έπαιξε εννέα λεπτά και πήγε στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες με 6/4/3 και το φινάλε της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με έναν πόντο (29-28), χάρη στο 7-0 που είχαν από λάθη του αντιπάλου.

Από τη στιγμή που βρήκαν ρυθμό, οι Μπουλς δεν αισθάνονταν φόβο. Κράτησαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, συνέχισαν να αρπάζουν τις ευκαιρίες που τους έδιναν οι Μπακς με λάθη και με άστοχες επιλογές, δεν είχαν τρόπο για να σταματήσουν τον Λόπεζ, είχαν όμως τρόπους για να σκοράρουν. Και με τον Βούτσεβιτς από μακριά και με τον ΝτεΡόζαν από μέση απόσταση (39-46), με το 49-63 του ημιχρόνου να είναι βαρύ για τους πρωταθλητές. Οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (2-13), οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς (4-10), οι πόντοι στη ρακέτα (18-20), οι πόντοι στον αιφνιδιασμό (3-6), ήταν όλοι υπέρ των Μπουλς. Και αυτό κάτι έλεγε για την συνολική εικόνα των Μπακς.

Με τον Πόρτις να τραυματίζεται στο πρώτο μέρος στο μάτι και να μην επιστρέψει στο ματς, οι Μπακς ήθελαν να μπουν με περισσότερη αποφασιστικότητα στο β' μέρος. Τι έκαναν; Επιθετικό φάουλ του Μίντλετον, πριν ο Μάθιους πετάξει δύο βολές στα σκουπίδια και ο Γιάννης κάνει κι αυτός επιθετικό φάουλ. Κι ενώ όλα έδειχναν εναντίον των γηπεδούχων, καθώς ο ΝτεΡόζαν έβαζε το ένα δύσκολο σουτ πίσω από το άλλο, ο Greek Freak άκουσε τον Μίντλετον να του ζητάει να βγει μπροστά και το έκανε, σε άμυνα και σε επίθεση. Έκοψε σουτ, σκόραρε κατά ριπάς, μείωσε στους οκτώ (73-81) δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και είδε το alter ego του να βάζει τετράποντο για το 77-81 μέσα σε πανδαιμόνιο. Και πάλι όμως, ο ΝτεΡόζαν ήταν εκεί για το 80-87 του δωδεκαλέπτου, την ώρα που ο Γιάννης ήταν ήδη καταπονημένος κι ο Μίντλετον φορτωμένος με τέσσερα φάουλ.

Λάθος του Αντετοκούνμπο, τρίποντο του Βούτσεβιτς, άστοχο σουτ του Άλεν, δίποντο του ΝτεΡόζαν, άστοχο σουτ του Κόνατον, δίποντο του ΝτεΡόζαν ήταν οι πρώτες φάσεις της τέταρτης περιόδου. Το 80-94 ήταν πλέον υπερβολικά μεγάλο για να το σπαταλήσουν οι σπουδαίοι Μπουλς, με τον Καρούζο να βάζει τρίποντο για το 86-101, τον Μίντλετον να πηγαίνει στα αποδυτήρια κουτσαίνοντας μετά από πτώση στο παρκέ και την κατάσταση να επιδεινώνεται για τους γηπεδούχους. Ο Γιάννης πάτησε το τούρμπο, μείωσε στους οκτώ (94-102), έδωσε την όγδοη ασίστ σε τρίποντο του Χόλιντεϊ για το 107-102, όμως ο Τζρου αστόχησε εξ επαφής στην επόμενη φάση κι ο Βούτσεβιτς έβαλε σουτ για το 102-110.

Και πάλι όμως, οι Μπακς δεν σταμάτησαν να παλεύουν. Η ένατη ασίστ του Γιάννη οδήγησε σε γκολ-φάουλ του Λόπεζ για το 109-112 στα 56.4", με τον ΝτεΡόζαν να αστοχεί, αλλά τους Μπουλς να παίρνουν δύο επιθετικά ριμπάουντ και τον απόλυτο πρωταγωνιστή της βραδιάς να σκοράρει για το 109-114 στα 18.2".

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-29, 49-63, 80-87, 110-114

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (1/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 33 (11/18 δίποντα, 11/18 βολές, 18 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 μπλοκ σε 40:15), Λόπεζ 25 (6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 11 (3), Χόλιντεϊ 15 (4/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Άλεν 3, Πόρτις 2, Κάρτερ, Κόνατον 3 (1/6 τρίποντα), Ιμπάκα

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 41 (16/29 δίποντα, 9/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ σε 44:22), Γουίλιαμς 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βούτσεβιτς 24 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΛαΒίν 20 (3), Καρούζο 9 (3 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπσον, Γουάιτ 5 (1), Τζόουνς 3 (1), Ντοσούνμου, Γκριν 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 24/47 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 20/31 βολές, 54 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σικάγο Μπουλς: 32/64 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 14/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ