NBA

Σέλτικς - Νετς 114-107: Η Βοστώνη ισοπέδωσε Ίρβινγκ και Ντουράντ για το 2-0 στη σειρά

2022 AP PHOTO/STEVEN SENNE

Καϊρί Ίρβινγκ και Κέβιν Ντουράντ "δεν εμφανίστηκαν" στο TD Garden, με τους Σέλτικς να παίρνουν το Game 2 της σειράς (114-107) για το 2-0 απέναντι στους Μπρούκλιν Νετς.

Η πρώτη μονομαχία της σειράς ήταν επική, κρίθηκε στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών, από ένα λέι-απ στο μηδέν. Σέλτικς και Νετς άφησαν υποσχέσεις για ανάλογα εντυπωσιακή συνέχεια, με το Game 2 να σπάει καρδιές στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά την Βοστώνη να παίρνει ξανά την νίκη (114-107) για το καθαρό 2-0 που της προσφέρει πέντε ευκαιρίες για δύο θετικά αποτελέσματα που θα την στείλουν στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας, πιθανότατα απέναντι στους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς και την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Σπουδαία ομαδική δουλειά από τους Σέλτικς, με τον Μάρκους Σμαρτ στα γνωστά του στάνταρ στην άμυνα, τον Αλ Χόρφορντ και τον Ντάνιελ Τάις να σκοράρουν με εντυπωσιακή οικονομία, τον Τζέιλεν Μπράουν να παίρνει φωτιά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και τον Τζέισον Τέιτουμ να καθαρίζει την μπουγάδα, σε μία all-around εμφάνιση, σε άμυνα, σκοράρισμα και δημιουργία. Αποκαρδιωτική η εικόνα του Καϊρί Ίρβινγκ, που έμοιαζε απογοητευμένος, σαν να μην ήθελε να παλέψει, πολύ κακός και ο Κέβιν Ντουράντ που έβρισκε όλη νύχτα σίδερο. Γκόραν Ντράγκιτς και Μπρους Μπράουν ήταν οι μόνοι που διακρίθηκαν από τους Νετς.

Το Μπρούκλιν μπήκε δυνατά στο ματς, έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων στο τρίτο και 11 πόντων στο έβδομο λεπτό, με τον Ίρβινγκ να μοιάζει έξω από τα νερά του, αλλά τον Μπρους Μπράουν να κάνει καταπληκτική δουλειά. Οι Σέλτικς έμειναν στον ρόλο του κυνηγού σε όλο το δωδεκάλεπτο, σε όλο το πρώτο μέρος, έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο και ισοφάρισαν στο 79-79 με τον Τάις να δίνει σπουδαίες λύσεις στο σκοράρισμα, χωρίς να σπαταλάει ευκαιρίες, όμως οι Νετς κράτησαν τον έλεγχο χάρη στα σουτ του Κάρι. Μέχρι να πάρουν φωτιά οι Μπράουν - Πρίτσαρντ για το προσπέρασμα (96-92), επτά λεπτά πριν από το τέλος. Ντουράντ και Ίρβινγκ δεν βρήκαν τα σουτ που χρειάζονταν, ο Τέιτουμ έβαλε βολές για το 103-96 στα 3:21, ο KD αστόχησε από μέση απόσταση και ο Τέιτουμ σκόραρε για το +9 που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί και πράγματι, δεν ανατράπηκε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-33, 55-65, 85-90, 114-107

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ουντόκα): Τέιτουμ 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 λάθη), Χόρφορντ 16 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τάις 15 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 22 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμαρτ 12 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 3 (3/4 βολές), Γουίλιαμς 17 (3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 27 (4/17 σουτ, 18/20 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μπράουν 23 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντράμοντ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάρι 16 (4/6 τρίποντα), Ίρβινγκ 10 (4/13 σουτ, 8 ριμπάουντ), Έντουαρντς, Κλάξτον 3 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μιλς 5 (1), Ντράγκιτς 18 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σαρπ, Τόμας