NBA

Σέλτικς - Νετς 115-114: Ο Τέιτουμ πέταξε στα σκουπίδια τη μεγάλη εμφάνιση του Ίρβινγκ

Ο Τέιτουμ πανηγυρίζει για τη νίκη των Σέλτικς
Ο Τέιτουμ πανηγυρίζει για τη νίκη των Σέλτικς AP PHOTO/STEVEN SENNE

Απίθανο ματς στη Βοστώνη, απίθανος Καϊρί Ίρβινγκ, απίθανο όμως και το play των Σέλτικς στο φινάλε, με τον Τζέισον Τέιτουμ να σκοράρει σε νεκρό χρόνο για το 115-114 και το 1-0 στη σειρά του α' γύρου των playoffs της Ανατολής.

Δεν ήταν ένα τυπικό πρώτο παιχνίδι σειράς playoffs του NBA. Ήταν ένας μπασκετικός πόλεμος. Σέλτικς και Νετς έδωσαν μια τεράστια μάχη στο TD Garden, με την ομάδα της Βοστώνης να παίρνει την νίκη (115-114) χάρη σε ένα καταπληκτικό play που χάρισε στους γηπεδούχους το προβάδισμα με 1-0. Ο Τζέισον Τέιτουμ βρέθηκε στη σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή και πέτυχε τους δύο πόντους που ίσως κάνουν στο τέλος την διαφορά, ίσως χαρίσουν στους Κέλτες μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής.

Στα σκουπίδια η μεγαλειώδης εμφάνιση του Καϊρί Ίρβινγκ (39 πόντοι, 6/10 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, δύο μεσαία δάχτυλα σε 42:08), με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 23 πόντους από 24 σουτ και τους Κάρι, Μπράουν, Ντράμοντ να προσφέρουν ελάχιστα στο Μπρούκλιν. Απίθανη η εικόνα των Σέλτικς, που είχαν κάποια άσχημα διαστήματα, αλλά δεν σταμάτησαν ποτέ να παλεύουν, ούτε όταν ο Ίρβινγκ τα έβαζε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο. Στους 31 σταμάτησε ο Τζέισον Τέιτουμ (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ) που έπαιξε 45 λεπτά, 23 είχε ο Τζέιλεν Μπράουν και από 20 οι Μάρκους Σμαρτ - Αλ Χόρφορντ που βοήθησαν σε κάθε τομέα του παιχνιδιού.

Με τους Νετς να έχουν επτά λάθη στα επτά πρώτα λεπτά, οι Σέλτικς δεν άρπαξαν την ευκαιρία. Πήραν μεν προβάδισμα έξι πόντων, ωστόσο δεν έχτισαν μία διαφορά που θα τους επέτρεπε να νιώσουν από νωρίς αφεντικά. Ο Χόρφορντ ήταν σπουδαίος στο σκοράρισμα, οι Ίρβινγκ - Ντουράντ τα βρήκαν σκούρα από το δυναμικό παιχνίδι των γηπεδούχων, όμως ο Ντράμοντ κι ο Κάρι ήταν εκεί για να ισοφαρίσουν στο 21-21 πριν ο Ντράγκιτς βάλει μπροστά την ομάδα του Μπρούκλιν προς τα τέλη της περιόδου, σε ένα πραγματικά πολύ σκληρό ντέρμπι. Από τη στιγμή που οι Νετς ισορρόπησαν, το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Το 40-41 στο 17' ήταν αποτέλεσμα των πόντων που έβαλε ο Ίρβινγκ, που έδωσε απίθανη πάσα σε τρίποντο του Μιλς για το 59-61 πριν ο Σμαρτ γράψει το 61-61 του ημιχρόνου. Οι Σέλτικς είχαν 19 πόντους στον αιφνιδιασμό έναντι επτά των Νετς, που είχαν επιβιώσει παρά το κακό πρώτο μέρος του Ντουράντ (2/10 σουτ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά).

Με τον Σμαρτ να βοηθάει πολύ περισσότερο στο σκοράρισμα και τον Μπράουν να ακολουθεί, οι Σέλτικς έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα στο ξεκίνημα του β' μέρους και έκλεισαν την περίοδο στο +11 (96-85), για να μπει ο Ίρβινγκ στην τέταρτη με διαδοχικά τρίποντα για το -3 (98-95) που έβαλε ξανά φωτιά στο παιχνίδι. Ο Καϊρί ήταν σε απίθανη κατάσταση, έδωσε ασίστ στον Ντουράντ για το σουτ του προσπεράσματος (100-98) και εκεί το ματς έγινε... ροντέο. Ο Κλάξτον αστόχησε σε δύο βολές στα 2:31 με το σκορ ισόπαλο (109-109), ο Ίρβινγκ βρήκε σίδερο, οι Σέλτικς πέταξαν δύο ευκαιρίες στα σκουπίδια, όχι όμως και ο Ντουράντ που πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 109-111. Ο Ίρβινγκ ακολούθησε με τρίποντο για το 111-114, ο Μπράουν μείωσε στον πόντο και ο Τέιτουμ έγραψε στο απόλυτο μηδέν το 115-114 που έδωσε στους Σέλτικς μία τεράστια νίκη, σε ένα επικό παιχνίδι μιας σειράς που θα είναι μεγάλη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 61-61, 96-85, 115-114

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ουντόκα): Τέιτουμ 31 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ σε 45 λεπτά), Χόρφορντ 20 (6/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάις 4 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 23 (8/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σμαρτ 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάιτ 7 (1), Πρίτσαρντ 3 (1)

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 23 (8/19 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη σε 41 λεπτά), Μπράουν 5 (1), Ντράμοντ 8 (4 ριμπάουντ), Κάρι 9 (1), Ίρβινγκ 39 (6/10 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη σε 42 λεπτά), Μιλς 3 (1), Κλάξτον 13 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ντράγκιτς 14 (1), Έντουαρντς

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 30/56 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 19/24 βολές, 54 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπρούκλιν Νετς: 31/54 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 19/24 βολές, 39 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 12 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 16 λάθη, 26 φάουλ