NBA

Μπακς - Χιτ 132-98: Ο Αντετοκούνμπο και η παρέα του σμπαράλιασαν το Μαϊάμι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε κάρφωμα στο ματς Μπακς - Χιτ (24/5/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε κάρφωμα στο ματς Μπακς - Χιτ (24/5/2021) 2021 AP PHOTO/JEFFREY PHELPS

Ονειρική εμφάνιση από τους Μπακς του Αντετοκούνμπο (31/13/6), που τσαλαπάτησαν τους Χιτ (132-98) για το 2-0 στη σειρά. Νωρίς κρίθηκε ο αγώνας, με το Μιλγουόκι να βάζει 10 τρίποντα για το +26 της 1ης περιόδου (VIDEOS).

Στο πρώτο ματς της σειράς για τον α' γύρο των playoffs της Ανατολής, οι Μπακς νίκησαν τους Χιτ (109-107) χάρη στο καλάθι του Κρις Μίντλετον 0.5" πριν από το τέλος της παράτασης. Έκαναν το 1-0 έχοντας 15 λιγότερα τρίποντα (!) και τα ξημερώματα της Τρίτης (25/5) ήταν η σειρά τους για να σκοράρουν κατά ριπάς από την περιφέρεια. Η ομάδα του Μιλγουόκι έβαλε 22 σουτ (ρεκόρ οργανισμού στα playoffs), κατασπάραξε εκείνη του Μαϊάμι (132-98), έκανε το 2-0 και θα έχει πέντε ευκαιρίες για να πάρει τα δύο αποτελέσματα που θα την στείλουν στα ημιτελικά της Περιφέρειας απέναντι στον νικητή της σειράς Νετς - Σέλτικς (1-0 το Μπρούκλιν).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σπουδαίος (31 πόντοι, 11/16 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 31 λεπτά), κυριάρχησε απέναντι σε μια ομάδα που παραδοσιακά τον δυσκολεύει, δεν ασχολήθηκε με τα πολλά βρόμικα χτυπήματα που δέχθηκε από τους Αρίζα, Ντέντμον, Μπιέλιτσα, έδωσε ένα ποδοσφαιρικό show 10:50 πριν από το φινάλε και με την ψυχραιμία του πηγαίνει στο Μαϊάμι πανέτοιμος ακόμη και για να καθαρίσει με σκούπα τη σειρά.

Οι Μπακς έβαλαν 46 πόντους στην πρώτη περίοδο, είχαν 10/15 τρίποντα και προβάδισμα 26 πόντων που συνιστά ρεκόρ 25ετίας σε ματς playoffs σε όλο το ΝΒΑ, πέτυχαν 62 πόντους πριν εκτελέσουν την πρώτη βολή και έκλεισαν το α' μέρος στο 78-51. Είδαν τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει εξωπραγματική δουλειά σε άμυνα και δημιουργία (οι 15 ασίστ είναι ισοφάριση ρεκόρ του οργανισμού σε post season αγώνα), τον Μπριν Φορμπς να σουτάρει σαν κλώνος του Στεφ Κάρι, καθάρισαν από το πρώτο οκτάλεπτο και δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους Χιτ για να τους αμφισβητήσουν.

Η ομάδα του Έρικ Σπόλστρα είχε άθλια εικόνα, ο Τζίμι Μπάτλερ έμοιαζε με παίκτη της σειράς, απογοητευμένος και χωρίς συγκέντρωση, σίγουρα όμως οι περσινοί φιναλίστ δεν έχουν πει την τελευταία τους λέξη και θα αντιδράσουν. Προς το παρόν, πάντως, θα πρέπει να ξεπεράσουν γρήγορα τη δεύτερη βαρύτερη ήττα της ιστορίας τους στα playoffs μετά από την 36άρα από τους Σαν Αντόνιο Σπερς στις 11/6/2013.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο Μαϊάμι για το Game 3 (ξημερώματα Παρασκευής στις 02:30) και για το Game 4 (βράδυ Σαββάτου στις 20:30), με τους Χιτ να περιμένουν 17.000 θεατές, αριθμό που συνιστά ρεκόρ για τη φετινή σεζόν στο ΝΒΑ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γιάννη να σκοράρει τρίποντο και δίποντο και τον ΝτιΒιντσέντζο να προσθέτει ένα μακρινό σουτ, οι Μπακς μπήκαν δυναμικά στο ματς, προηγήθηκαν με 8-0 ακριβώς στο δίλεπτο και με 12-2 στο τρίτο λεπτό όταν ο Σπόλστρα κάλεσε το πρώτο timeout. Αμέσως μετά ο Χόλιντεϊ πήγε στον Μπάτλερ κι ο Αντετοκούνμπο στον Αρίζα, ο Μπουντενχόλζερ άνοιξε νωρίς το ροτέισον με τον Φορμπς να σκοράρει οκτώ σερί πόντους για το 29-10 στο 8' και τον κόσμο εντός κι εκτός γηπέδου να ξεσπάει!

Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη για το Μαϊάμι (41-15 στο 10'), οι γηπεδούχοι είχαν 9/13 τρίποντα και 14 ασίστ, με το 46-20 της περιόδου να βάζει τους παίκτες του Σπόλστρα στα σχοινιά και να μοιάζει μη αναστρέψιμο. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/10 δίποντα, 10/15 τρίποντα (!), δεν εκτέλεσαν βολή, πήραν 17 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, ήταν βγαλμένοι από μπασκετικό όνειρο, ενώ το +26 συνιστούσε τη μεγαλύτερη διαφορά συνιστούσε ρεκόρ 25ετίας για πρώτη περίοδο αγώνα των playoffs στο ΝΒΑ!

Με τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει και να ξανακαρφώνει μετά από όμορφες συνεργασίες, οι Μπακς κράτησαν διαφορά άνω των 20 πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Κόνατον με το τρίτο του τρίποντο έγραψε το 53-30 στο 15', ο Γιάννης έβαλε κι αυτός ένα, το 70-45 στο 21' δεν άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας στους Χιτ, το Μιλγουόκι έφτασε τα 14 σουτ από την περιφέρεια για να γράψει ρεκόρ ομάδας σε ημίχρονο στην ιστορία του στο ΝΒΑ και το 78-51 της ανάπαυλας δεν χρειαζόταν ιδιαίτερη ανάλυση. Ρεκόρ οργανισμού ήταν και οι 78 πόντοι.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Αρίζα στον Αντετοκούνμπο, με τον οποίο προσγειώθηκε στο παρκέ πριν σηκωθεί ασκώντας πίεση στο στομάχι του Greek Freak (!) έγινε αντικείμενο... έρευνας για αρκετά λεπτά, με τον Γιάννη να βάζει το καλάθι, να ευστοχεί στη βολή και τη διαφορά να μένει κοντά στους 30 στο ξεκίνημα του β' μέρους.

Ακολούθησε νέο αντιαθλητικό, αυτή τη φορά από τον Ναν που δεν άφησε χώρο στον Μίντλετον να προσγειωθεί μετά από σουτ τριών πόντων, το 87-57 στο 27' ήταν βαρύ για τους Χιτ που έμοιαζαν με αυτοκίνητο που διαλυόταν σε εθνική οδό, ο Ντράγκιτς προσπάθησε να δημιουργήσει μια ένταση με τον Μίντλετον και τιμωρήθηκε με τεχνική, τίποτα δεν λειτουργούσε για το Μαϊάμι, που έχασε το ματς από το πρώτο δίλεπτο.

Αν και δεν είχαν την αποτελεσματικότητα του α' μέρους από την περιφέρεια, αν κι ο Κόνατον έβαλε το πρώτο τρίποντο του β' μέρους μετά από οκτώ λεπτά και πέντε άστοχες προσπάθειες των συμπαικτών του, οι Μπακς δεν απειλήθηκαν. Έκλεισαν την τρίτη στο +29 (107-78), με τον Μπουντενχόλζερ να κρατά τον Γιάννη στο ξεκίνημα της τέταρτης, να βλέπει τους Ντέντμον - Μπιέλιτσα να τον χτυπούν σε πρόσωπο και σώμα, αλλά εκείνον να παραμένει ψύχραιμος και απλώς να κάνει τη δουλειά του.

Τελικά ο Μπουντενχόλζερ τράβηξε σχετικά νωρίς τους βασικούς του παίκτες στον πάγκο, χρησιμοποίησε τους Μέριλ, Μπράιαντ, Τουπάν, Νουόρα και Ντιακίτε για αρκετά λεπτά και είχε στο μυαλό του τα επόμενα δύο ματς που πιθανότατα θα είναι πολύ διαφορετικά απ' όσα είδαμε στα δύο πρώτα της σειράς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 46-20, 78-51, 107-78, 132-98

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 31 (11/16 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λόπεζ 7 (6 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φορμπς 22 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάκερ 3 (1), Πόρτις 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόνατον 15 (5/9 τρίποντα), Νουόρα 5 (1), Μπράιαντ, Μέριλ 3 (1), Ντιακίτε, Τουπάν 2

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 10 (4/10 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ), Αρίζα, Αντεμπάγιο 16 (5/11 δίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρόμπινσον 10 (2/6 τρίποντα), Ναν 9 (4/14 σουτ), Ντέντμον 19 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντράγκιτς 18 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χίρο 4 (1/5 σουτ), Ιγκουοντάλα 2, Μπιέλιτσα 4 (1), Βίνσεντ 3 (1), Ατσίουα 3, Οκπάλα, Στρους

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 24/41 δίποντα, 22/53 τρίποντα, 18/20 βολές, 63 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Χιτ: 25/54 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 24/35 βολές, 47 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Jeffrey Phelps