NBA

Μπακς - Χιτ 109-107: Ο Μίντλετον καθάρισε στα 0.5" της παράτασης την πρώτη μάχη της Ανατολής

Ο Κρις Μίντλετον σε στιγμιότυπο από το παιχνίδι των Μπακς με τους Χιτ
Ο Κρις Μίντλετον σε στιγμιότυπο από το παιχνίδι των Μπακς με τους Χιτ Ⓒ 2021 MORRY GASH / ASSOCIATED PRESS

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (26/18/5/3) και οι Μπακς λύγισαν στην παράταση τους Μαϊάμι Χιτ (109-107), με μεγάλο σουτ του Κρις Μίντλετον στα 0.5" για το 1-0 στη σειρά του α' γύρου των playoffs της Ανατολικής Περιφέρειας (VIDEOS).

Οι μνήμες απ' όσα έγιναν το περασμένο φθινόπωρο στη "φούσκα" του Ορλάντο, ήταν νωπές. Τόσο νωπές, που ουδείς θυμόταν τις φετινές αδιάφορες μάχες της κανονικής περιόδου.

Μπακς και Χιτ ξαναμπήκαν στο παρκέ το βράδυ του Σαββάτου (22/5) για να παλέψουν σε σειρά αγώνων με φόντο τα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας, με την ομάδα του Μιλγουόκι να χαμογελάει στο τέλος και να κερδίζει στην παράταση (109-107) στην οποία έστειλε τον αγώνα με λέι-απ στην εκπνοή της κανονικής περιόδου ο Τζίμι Μπάτλερ. Ο Κρις Μίντλετον είπε την τελευταία κουβέντα με μεγάλο δίποντο στα 0.5" πριν από την εκπνοή, καθώς στον χρόνο που έμενε ο Χόλιντεϊ μπλόκαρε τον Μπάτλερ σε σουτ που θα ήταν ούτως ή άλλως εκπρόθεσμο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (26 πόντοι, 10/24 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/12 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 φάουλ σε 45:27) πάλεψε με απίστευτο πάθος, είχε σπουδαίες και δύσκολες στιγμές απέναντι σε μια άμυνα που παραδοσιακά τον οδηγεί στα όριά του, όμως ο Μίντλετον (27 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) κι ο Χόλιντεϊ (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) τον υποστήριξαν άψογα μαζί με τον Μπρουκ Λόπεζ των 18 πόντων και των 8 ριμπάουντ. Οι Μπακς έκλεισαν το ματς με 5/31 τρίποντα (16.1%), ακόμη κι έτσι όμως βρήκαν λύσεις για να πάρουν το ματς μέσα από την άμυνά τους.

Οι Χιτ, από την άλλη, είχαν 20/50 τρίποντα, όμως οι Μπάτλερ - Αντεμπάγιο έκλεισαν τον αγώνα με 8/37 προσπάθειες, την ώρα που ο Γκόραν Ντράγκιτς με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον πετύχαιναν μαζί 49 πόντους από 12/23 τρίποντα. Μόνοι τους κράτησαν το Μαϊάμι στο ματς, με τον Έρικ Σπόλστρα να γνωρίζει ότι χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το μπρέικ καθώς οι Μπακς δύσκολα θα έχουν ξανά τέτοιο ποσοστό από την περιφέρεια.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει ξανά στο Fiserv Forum τα ξημερώματα της Τρίτης (02:30 ώρα Ελλάδας), πριν οι δυο ομάδες μεταφερθούν στο Μαϊάμι για το Game 3 (ξημερώματα Παρασκευής στις 02:30) και το βράδυ του Σαββάτου (20:30).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να έχει 3/3 τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις, οι Χιτ μπήκαν δυναμικά στο ματς (2-9), τη στιγμή που οι Μπακς προσπαθούσαν να χτίσουν την αυτοπεποίθησή τους μέσα από την άμυνα, αλλά είχαν πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 8' για να βάλει ο Λόπεζ το πρώτο τρίποντο (13-15) μετά από επτά άστοχα της ομάδας του, πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο 22-24 εξαιτίας των 5/24 σουτ που είχαν μαζί οι δύο ομάδες από την περιφέρεια (1/12 - 4/12) την ώρα που ο Γιάννης μετρούσε 5 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 βολές), ο Μπάτλερ ήταν άποντος κι ο Αντεμπάγιο είχε δύο.

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου. Οι Χιτ κρατούσαν ένα πολύ μικρό προβάδισμα, το πήγαν μέχρι το +5 (35-40), εκεί όμως ο Λόπεζ κι ο Μίντλετον έτρεξαν μόνοι ένα σερί 8-0 για το προσπέρασμα των Μπακς (43-40) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ο Μπάτλερ δεν είχε ρυθμό στην εκτέλεση, δεν έβγαζε συνεργασίες με τον Αντεμπάγιο, την ίδια στιγμή ο Λόπεζ τελείωνε φάσεις κοντά στο καλάθι, ο Αντετοκούνμπο πείσμωνε και τα Ελάφια πήγαιναν στο +5 (49-44), με το 53-50 του ημιχρόνου να μην κολακεύει το Μαϊάμι το οποίο βρισκόταν πίσω στο σκορ παρά το γεγονός ότι είχε 8/21 τρίποντα απέναντι στα 2/17 των γηπεδούχων.

Αντετοκούνμπο και Χόλιντεϊ κράτησαν τους Μπακς μπροστά στο ξεκίνημα του β' μέρους, όμως τα τρίποντα του Ρόμπινσον και του Ναν (64-65) έδιναν ξανά και ξανά ζωή στους Χιτ που είδαν τον Μπάτλερ να επιμένει, να βρίσκει σκορ με διεισδύσεις και βολές και να βοηθάει την ομάδα του να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά με ένα καλάθι (80-78). Με τον Πόρτις και τον Αντετοκούνμπο στη ρακέτα, οι Μπακς χρειάζονταν μερικά stops στην περιφέρεια. Δεν τα έβρισκαν ούτε στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, είδαν τον Γιάννη να τραυματίζει τον αγκώνα του σε σκριν του Αντεμπάγιο 5:30 πριν από το τέλος, αστόχησαν σε εύκολες προσπάθειες και έβαλαν τους εαυτούς τους σε διαδικασία... θρίλερ.

Οι Χιτ έχασαν πολλές ευκαιρίες, οι Μπακς δεν τελείωσαν το ματς, ο Γιάννης έβαλε βολή για το 95-93 κι ο Λόπεζ κέρδισε βολές στο 1:35 και τις έβαλε για το 97-93, ο Αρίζα απάντησε με μεγάλο τρίποντο, ο Αντετοκούνμπο είχε άστοχη βολή και παράβαση 10" στη δεύτερη αμέσως μετά και ο Μπάτλερ ισοφάρισε με 1/2 (97-97) μετά από άσχημη πτώση στο παρκέ.

Οι μάχες ήταν πια ομηρικές, ο Greek Freak είχε 1/2 για το 98-97 στα 34.3" πριν παίξει απίθανη άμυνα στον Μπάτλερ, κερδίσει τζάμπολ και πάρει τη μπάλα για να οδηγηθεί με νέο φάουλ στα 9" στη γραμμή για δυο βολές. Έβαλε τη μία (99-97) και άφησε 8" στους Χιτ. Η μπάλα πήγε στον Μπάτλερ, εκείνος είδε απέναντί του τον Αντετοκούνμπο, τον πέρασε εύκολα, δεν βρήκε μπροστά του τον Λόπεζ, σκόραρε λέι-απ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί δυο κουρασμένες ομάδες πάλευαν για το ποια θα βάλει το... δυσκολότερο καλάθι, ο Λόπεζ με βολή κι ο Χόλιντεϊ με λέι-απ στον αιφνιδιασμό έγραψαν το 107-104 στα 39.3", ο Ντράγκιτς ισοφάρισε με τρίποντο στα 20.6", όμως ο Μίντλετον μίλησε τελευταίος με απίθανο σουτ στα 0.5".

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 53-50, 78-80, 99-99 (κ.α.), 109-107

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 27 (7/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 26 (10/24 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/12 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Λόπεζ 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 3 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 20 (9/13 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Φορμπς 5, Τάκερ, Πόρτις 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόνατον 2

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 17 (2/13 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Αρίζα 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 9 (4/15 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρόμπινσον 24 (7/13 τρίποντα), Ναν 10 (2), Ντράγκιτς 25 (5/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Ντέντμον 2, Χίρο 10 (2), Ιγκουοντάλα 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 37/65 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 20/32 βολές, 76 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Χιτ: 16/49 δίποντα, 20/50 τρίποντα, 15/19 βολές, 57 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Morry Gash