EUROCHALLENGE

Μεγάλο βήμα πρόκρισης

Μεγάλη νίκη με 65-62, μέσα στην έδρα της Σπαρτάκ, πήρε το Μαρούσι για τον Β' προκριματικό γύρο του Eurocup

O Tζάζβιν ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, με 17 πόντους, ενώ και οι Μπράιαντ, Πάρκερ και Χαραλαμπίδης ήταν σε καλή μέρα. Από πλευράς γηπεδούχων, κορυφαίος ήταν ο Σμιθ με 24 πόντους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα ήταν καλύτερη και πέρασε με 17-9, αλλά το Μαρούσι, μείωσε σε 22-18, με τη λήξη του.

Οι παίκτες του Λινάρδου, ισοφάρισαν σε 26-26 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, αλλά είχαν ένα νεκρό διάστημα που τους κόστισε ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων, που νίκησαν με 34-26.

Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας επαναλήφθηκε στο δεύτερο μέρος, όταν με καλάθι και φάουλ του Τζάβιν, το σκορ έγινε 46-46, αλλά για ακόμα μία φορά οι Ρώσοι έκαναν σερί 7-0 και χάρη σε τρίποντο του Πάρκερ, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-53.

Στην τέταρτη περίοδο, η Σπάρτακ, προηγήθηκε με 62-58, αλλά ο Μπράιαντ, μείωσε σε 62-60 και στη συνέχεια ο Τζάζβιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έκανε με δύο δικά του καλάθια, το 62-64, ενώ ο Χαραλαμπίδης, με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 62-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-32, 56-53, 62-65

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Σπαρτάκ: Ράκοβιτς 8, Κορχάγκιν, Νικολάεβ 8, Μάρκοτα 3, Ντε Λάρα Αραούχο 9, Νεστέροφ 4, Σμιθ 24, Γιούντιν 3, Σοτνίκοφ 3, Ιβάνοφ

Μαρούσι: Πάρκερ 10, Νοέας, Χαραλαμπίδης 8, Μπουντούρης 4, Τζάζβιν 17, Μπράιαντ 15, Στεφανίδης, Κογιαντίνοβιτς 3, Παραγιός 2, Καϊμακόγλου 4, Τουτζιαράκης 2

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της ομάδας, Νίκος Λινάρδος, είπε: " Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους παρότι μέσα σε 48 ώρες έπαιξαν δυο δύσκολα παιχνίδια και μεσολάβησε ένα πολύ κουραστικό ταξίδι. Είχαν πάθος, καθαρό μυαλό και έδειξαν ότι ως ομάδα έχουμε δυνατότητες. Αυτή η νίκη μπορεί να μας βοηθήσει ψυχολογικά για την συνέχεια στο ελληνικό πρωτάθλημα", δήλωσε ο υπηρεσιακός τεχνικός της ομάδας, ο οποίος θα παραδώσει τη σκυτάλη, την Τετάρτη, στον Σούλη Μαρκόπουλο.