NBA

Μάβερικς - Μπακς 105-106: Απόδραση από το Ντάλας σε απίθανο ματς με clutch Λόπεζ με μαχητή Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Μάβερικς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Μάβερικς Ⓒ 2022 LM OTERO/ ASSOCIATED PRESS

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ντάλας, με τους Μπακς να κλέβουν στο τέλος την νίκη με 106-105 κόντρα στους Μάβερικς χάρη σε καλάθι του Μπρουκ Λόπεζ, σε μία βραδιά που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εγκλωβισμένος για 3 περιόδους, έφερε το ματς τούμπα στην τέταρτη περίοδο και μετά αποβλήθηκε με 6 φάουλ, με τους συμπαίκτες του να καθαρίζουν την μπουγάδα.

Σοκ και δέος. Σε ένα ματς με ατμόσφαιρα playoffs οι Μπακς κατάφεραν να αποδράσουν με την νίκη από το Ντάλας (105-106) κόντρα στους Μάβερικς, επιστρέφοντας από το -12 στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα ματς με 10 ισοπαλίες και 10 εναλλαγές στο σκορ.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν αυτός που με καλάθι έπειτα από πανέξυπνο play του Μπουντενχόλζερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στους Μάβερικς, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος, για ένα Ντάλας που αυτοκτόνησε, αφού με το σκορ στο 105-104 ο Ντόριαν Φίνι-Σμιθ αστόχησε σε δύο βολές, ενώ νωρίτερα, με το σκορ στο 101-102, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 0/3 βολές.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν κακός για τρεις περιόδους, στα πιθανότατα τρία χειρότερα φετινά του δωδεκάλεπτα. Στην τέταρτη περίοδο όμως ήταν ξανά... Γιάννης, φέρνοντας μόνος του τούμπα το ματς, σημειώνοντας 15 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε αποβλήθηκε όμως με 6 φάουλ, κάτι που τελικά δεν στοίχισε στους Μπακς.

Σημαντική η συνεισφορά του Κρις Μίντλετον με 19 πόντους, στους 17 πόντους σταμάτησε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντστις είχε 33 πόντους και 11 ασίστ και ο Σπένσερ Ντίνγουιντι στους 15 πόντους.

Στο 13-12 (10-4 εντός έδρας και 3-8 εκτός έδρας ) το ρεκόρ των Μάβερικς, στο 19-6 των Μπακς (12-3 εντός έδρας και 7-3 εκτός έδρας), που πατάνε γερά στην 2η θέση της Ανατολής.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ρόκετς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (12/12 στις 02:00) στο Toyota Center του Χιούστον.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Κακή βραδιά για τον Γιάννη για τρία δωδεκάλεπτα, με τον σταρ των Μπακς να καταφέρνει στο τέλος να ανατρέψει τα δεδομένα. Ο "Greek Freak" ξεκίνησε το παιχνίδι με τρίποντο, αλλά στην συνέχεια φάνηκε να είναι καλά κλεισμένος, αφού αστόχησε στα πρώτα τέσσερα δίποντα που επιχείρησε πριν σπάσει το ρόδι μέσα από την γραμμή του τριπόντου με κάρφωμα. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να βρει ρυθμό στο πρώτο μέρος, με το φινάλε της δεύτερης περιόδου να τον βρίσκει να έχει μόλις 5 πόντους με 2/10 σουτ, 0/2 βολές και 2 λάθη.

Ο Γιάννης είδε τα προβλήματα να συνεχίζονται στην τρίτη περίοδο, το φινάλε της οποίας τον βρήκε να έχει μόλις 13 πόντους με 5/14 σουτ. Στην τέταρτη περίοδο γύρισε στο τσιπάκι και σημείωσε 15 μαζεμένους πόντους φέρνοντας τούμπα το ματς, αλλά το 6ο του φάουλ τον καθήλωσε στον πάγκο, με τους Μπακς να κλείνουν το ματς χωρίς αυτόν, παίρνοντας στο τέλος μία τεράστια νίκη.
σε 35:08

Οι Μάβερικς μπήκαν με φόρα στο παρκέ και ξεκινώντας με 4/6 τρίποντα ξέφυγαν με 18-11, υποχρεώνοντας τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να καλέσει το πρώτο του τάιμ-άουτ, με τον Γιάννη να έχει σε εκείνο το σημείο 3 πόντους με 1/5 σουτ. Αυτό το τάιμ-άουτ έκανε μάλιστα δουλειά, με το Μιλγουόκι να εμφανίζεται καλύτερο και με ένα γρήγορο 7-0 σερί να ισοφαρίζει σε 18-18 και λίγο αργότερα να περνάει μπορστά με 22-23. Έκτοτε η πρώτη περίοδος πήγαινε πόντο-πόντο, με το Ντάλας να κλείνει το δωδεκάλεπτο προηγούμενο με 33-32 με τον Ντόντσιτς να έχει ήδη 16 πόντους, με τον Γιάννη να έχει μείνει στους 5 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ντόντσιτς στον πάγκο. Αυτό ωστόσο αποδείχθηκε ότι δεν είχε σημασία για το Ντάλας, που ξέφυγε με 40-34 και 45-38. Το Μιλγουόκι αντέδρασε όμως σε εκείνο το σημείο. Και το όφειλε αυτό στους Μίντλετον και Πόρτις, οι οποίοι βλέποντας τον Γιάννη να αντιμετωπίζει προβλήματα από την άμυνα του Ντάλας βγήκαν μπροστά και με συνεχόμενα καλάθια έβαλαν το Μιλγουόκι μπροστά με 46-50, ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0 των Μπακς. Κάπως έτσι, τα "Ελάφια" πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενα με 48-52, παρά το γεγονός ότι ο Γιάννης είχε μόλις 5 πόντους με 2/10 σουτ.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε το Ντάλας να περνάει άμεσα μπροστά με 54-52 χάρη σε σερί 6-0. Οι Μπακς απάντησαν για το 56-59, αλλά ο Ντόντσιτς είχε κέφια και βοήθησε με μαζεμένα καλάθια και ασίστ να βοηθήσει το Ντάλας να ξεφύγει με 71-64. Και αυτό ήταν μόνο η αρχή για τον Σλοβένο, ο οποίος λίγο αργότερα κάρφωσε θεαματικά στο πρόσωπο του Χόλιντεϊ και μία φάση αργότερα έβγαλε στην ασίστ στον Γουντ, με το Ντάλας να εκτοξεύει την διαφορά στους 12 πόντους (78-66) και τελικά να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 84-73.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ντόντσιτς ήταν στον πάγκο και ο Γιάννης προσπάθησε να βάλει ξανά τους Μπακς στο παιχνίδι. Ο "Greek Freak" συνέχισε να επιτίθεται στο καλάθι, με την διαφορά ότι αυτή τη φορά κατάφερε να σκοράρει. Αποτέλεσμα; Οι Μπακς να φέρου τούμπα το ματς και να περάσουν μπροστά με 95-97 (!) στο πρώτο προβάδισμά τους μετά το 56-59. Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά.

Έκτοτε οι δύο ομάδες πάλευαν με νύχια και με δόντια για την νίκη. Με το σκορ στο 101-102 ο Γιάννης υπέπεσε στο 6ο του φάουλ, σε προσπάθεια για τρίποντο του Τιμ Χάρνταγουεϊ. Ο έμπειρος γκαρντ αστόχησε όμως και στις 3 βολές, μοιάζοντας να κάνει δώρο στο Μιλγουόκι, με τον Μίντλετον να κάνει το σκορ 101-104 λίγο αργότερα. Ένα κάρφωμα του Ντίνγουιντι και ένα λέι-απ του Ντόντσιτς με 29 δευτερόλεπτα για το φινάλε έκαναν όμως το σκορ 105-104. Στην επόμενη επίθεση ο Μίντλετον αστόχησε σε σουτ, αλλά παρόλα αυτά έμεινε ζωντανό, αφού στην συνέχεια ο Φίνι-Σμιθ αστόχησε σε 2 βολές.

Τότε ήταν που ο Μπούντεχόλζερ σχεδίασε ένα υπέροχο play, βγάζοντας τον Μπρουκ Λόπεζ φάτσα με το καλάθι, με τον έμπειρο σέντερ να σκοράρει για το 105-106, στο πρώτο του καλάθι στο ματς! Οι Μάβερικς είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά ο Ντόντσιτς αστόχησε σε τρίποντο απελπισίας στο φινάλε, για ένα Ντάλας που έχει κάθε λόγο να πιστεύει ότι αυτοκτόνησε και ένα Μιλγουόκι που πήρε ίσως την πιο μάγκικη φετινή του νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 48-52, 84-73, 105-106

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 5 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 8 (2/7 τρίποντα), Πάουελ 9, Ντίνγουιντι 15 (5/13 σουτ, 2/6 τρίποντα), Ντόντσιτς 33 (3/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2), Γουντ 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούλοκ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκριν 8

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 28 (10/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Μίντλετον 19 (6/17 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόπεζ 4 (6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 10 (8 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Κάρτερ 2, Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Ντάλας Μάβερικς: 28/48 δίποντα, 13/40 τρίποντα, 10/24 βολές, 43 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικα΄των Μιλγουόκι Μπακς: 27/55 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 19/23 βολές, 51 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 15 λάθη