NBA

Μάβερικς - Γουλβς 127-122: Γλίτωσαν το χαρακίρι με Πορζίνγκις και Ντόντσιτς

Ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς
Ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς Ⓒ 2021 RON JENKINS/ASSOCIATED PRESS

Με τους Ντόντσιτς και Πορζίνγκις να έχουν μαζί 52 πόντους, οι Μάβερικς νίκησαν με το ζόρι 127-122 τους Γουλβς, χάνοντας νωρίτερα διαφορά 25 πόντων.

Κάθε νίκη έχει σημασία για τους Μάβερικς, έστω και αν έρχεται με το... στανιό. Γιατί με το στανιό ήρθε τελικά η νίκη με 127-122 επί των Γουλβς.

Με τους Κρίσταπς Πορζίνγκις (27 πόντοι 13 ριμπάουντ), Λούκα Ντόντσιτς (26 πόντοι) και Τιμ Χάρνταγουεϊ (24 πόντοι) να δείχνουν τον δρόμο, το Ντάλας πήρε την δεύτερη σερί νίκη του, έστω και αν νωρίτερα πήγε να χύσει την καρδάρα με το γάλα, αφού είχε πάρει διαφορά 25 πόντων.

Οι Μαβς ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 43-22, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με 71-51. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως - και ειδικά στην τέταρτη περίοδο - χαλάρωσαν υπερβολικά και είδαν τους Γουλβς να μειώνουν σε 123-120 λίγο πριν το τέλος, πριν έρθει ο Ρίτσαρντσον να κάνει το σκορ 125-120 λίγο αργότερα, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ με 30 πόντους και ο Άντονι Έντουαρντς με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων, που είδαν τον ΝτιΆντζελο Ράσελ να αγωνίζεται μόλις έξι λεπτά λόγω τραυματισμού.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 43-22, 71-51, 95-77, 127-122

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 7 (7 ριμπάουντ), Κλέμπερ 5 (1), Πορζίνγκις 27 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), Ρίτσαρντσον 18 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Ντόντσιτς 26 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Ιγούντυ, Πάουελ 12 (7 ριμπάουντ), Μπερκ 5 (1), Χάρνταγουεϊ 24 (4), Μπράνσον 3

ΓΟΥΛΒΣ: Έντουαρντς 22 (3), Ριντ 6 (3/12 σουτ), Ράσελ 6 (2), Μπίσλεϊ 30 (6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Οκότζι 11 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (1), Βάντερμπιλτ 5, ΜακΝτάνιελς 6 (2), Ντέιβις 2, Λέιμαν 2, Ρούμπιο 9 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Νόουελ 18 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Ron Jenkins/Associated Press