STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - Περιστέρι 87-75

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία έκανε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος νίκησε στην Δράμα το Περιστέρι με 87-75 Οι "Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης" συνεχίζουν χωρίς εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα (0-10).

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία σημείωσε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με 87-75.

Οι παίκτες του Μάρκοβιτς, ο οποίος σημείωσε την πρώτη του νίκη στην τεχνική ηγεσία της ομάδας μπήκαν δυνατά στο ματς και δημιούργησαν από τα πρώτα λεπτά διαφορά ασφαλείας απέναντι στους φιλοξενούμενους.

Από τους νικητές ο Πάλμερ σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Νόουλς είχε 14. Από το Περιστέρι ο Μισέλ πέτυχε 20 πόντους και ο Πάρκερ είχε 15.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους απέναντι στο Περιστέρι, με τον Νόουλς να σημειώνει το 10-0 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα, ενώ ο Μισέλ έκανε το 12-2 στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Πάρκερ πέτυχε το πρώτο καλάθι για την ομάδα του Τζίμη Κουστένη (12-2) και ο Πάλμερ σημείωσε το 14-4.

Ο Ρόου με τρίποντο έκανε το 17-4, με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 17-6. Ο Κανονίδης με κάρφωμα στο 16ο λεπτό μείωσε σε 22-13 και ο Ρόου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (25-13). Ο Μισέλ έκανε το 27-17 και ο Μπάβτσιτς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 29-17. Ο Μισέλ και πάλι έριξε την διαφορά στους δέκα πόντους (29-19) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους με 33-19, έπειτα από καλάθι του Πάλμερ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ακεψεμαϊδης σημείωσε το 37-25, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 39-25. Ο Μπάβτσιτς πέτυχε το 41-27 για να κάνει ο Ρόου το 43-27. Ο Μισέλ με τρίποντο έκανε το 43-30 και ο Πάλμερ έκανε το 45-30 στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 52-34, ύστερα από καλάθι του Πάλμερ.

Διατήρησε την διαφορά ο ΚΑΟΔ

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Κακαρούδης πέτυχε το 54-34, ενώ ο Παπαντωνίου έκανε το 55-40 με δύο εύστοχες βολές στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Τάιλερ Χάινς ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (64-44) για να κάνει ο Χάινς και πάλι στο 27' το 66-46. Ο Μάντζαρης μείωσε σε 66-48, με τον Μάρκοβιτς να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ακεψεμαϊδης με 1/2 βολές σημείωσε το 69-51, ενώ ο Μισέλ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 69-54, με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ζάρας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 72-54, ενώ ο ίδιος παίκτης με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 20 πόντους (74-54). Ο Ζάρας και πάλι με τρίποντο έκανε το 77-54 και ο Μισέλ μείωσε σε 77-56. Ο Πάρκερ σημείωσε το 77-58, ενώ με την συμπληρωματική βολή έριξε την διαφορά στους 18 πόντους (77-59).

Ο Μπάβτσιτς έκανε το 81-62, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μισέλ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 81-66 και ο Μάντζαρης μείωσε σε 81-68, αναγκάζοντας τον Μάρκοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Ο Νόουλς με τρίποντο στο 36ο λεπτό έκανε το 84-68 και ο Ψαρόπουλος μείωσε σε 84-70 στο 37ο λεπτό. Ο Ρόου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 86-70, με τον Παπαντωνίου να αστοχεί στη συνέχεια σε σουτ δύο πόντων.

Ο Μισέλ έκανε το 86-72 στο 39ο λεπτό και ο Λάκκας μείωσε σε 86-75 για να πάρει τελικά το θετικό αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 33-19, 52-34, 69-54, 87-75.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 14(2), Ακεψεμαϊδης 7, Μισέλ 2, Μπάβτσιτς 9, Κακαρούδης 12(1), Ζάρας 8(2), Ιωάννου 1, Πάλμερ 20(1), Ρόου 12(2).

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 12(1), Κομποδιέτας 6, Πάρκερ 15(1), Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 2, Μάντζαρης 5, Μισέλ 20(2), Χάινς 4, Πέτρουλας 3, Μελισσαράτος, Λάκκας 2, Ζούμπος 2.