ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Η Εθνική Νέων Γυναικών της Ισπανίας διέλυσε τη Σερβία με διαφορά 58 πόντων στον μικρό τελικό του EuroBasket U20

FIBA

Σαρωτική η Εθνική Νέων Γυναικών της Ισπανίας στον μικρό τελικό του EuroBasket U20, απογοητευτική η Σερβία, που έχασε με διαφορά 58 πόντων (36-94).

Η Εθνική Νέων Γυναικών της Ισπανίας κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο EuroBasket U20 που έλαβε χώρα στη Λουθανία, προκαλώντας αίσθηση στο μικρό τελικό. Τα κορίτσια από την Ιβηρική Χερσόνησο έδειξαν ότι δεν αστειεύονται, παίρνοντας νίκη με διαφορά 58 πόντων (94-36) κόντρα στη Σερβία.

Τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα από πλευράς Ισπανίας είχε η Τσελ Αλαρκόν, η οποία σημείωσε 21 πόντους (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές), μαζί με 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη σε 24'41" που χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ.

Από πλευράς ηττημένων δεν υπήρξε καμία αθλήτρια με διψήφιο αριθμό πόντων, κι αυτό γιατί συνολικά τα ποσοστά ευστοχίας της Σερβίας ήταν απογοητευτικά. Για την ακρίβεια οι Σέρβες έκλεισαν τον αγώνα με 6/40 δίποντα (15%), 3/16 τρίποντα (18.8%) και 15/20 βολές (75%). Παράλληλα είχαν μόλις 10 ασίστ, αλλά και 30 λάθη.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Γαλλία, που επικράτησε με 85-59 της Λετονίας στο μεγάλο τελικό, με την Κάρλα Λάιτε να βάζει 20 πόντους και την Ινές Ντεμπρουάζ να μετρά 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη.