NBA FINALS

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Τα εξωφρενικά στατιστικά του στους NBA Finals

AP PHOTO/PAUL SANCYA

Ασταμάτητος. Απολαυστικός. Δείτε τι έκανε αναλυτικά παιχνίδι με το παιχνίδι κατά την διάρκεια των ΝΒΑ Finals ο MVP των τελικών, Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά και τους συνολικούς του μέσους όρους.

Οι Μπακς κατέκτησαν τον δεύτερο τίτλο της ιστορίας τους χάρη στην νίκη τους με 105-98 επί των Σανς στο Game 6 των ΝΒΑ Finals, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αναδεικνύεται MVP των τελικών.

Ο "Greek Freak" πήρε από το χέρι τα “Ελάφια” στους τελικούς, ανεβάζοντας συνεχώς στροφές από το Game 2 της σειράς και έπειτα, κλείνοντας τους ΝΒΑ Finals έχοντας 35.2 πόντους, 13.2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1.2 κλεψίματα και 1.8 κοψίματα μέσο όρο με 61.1% στα σουτ και 62% στις βολές σε 39.8 συμμετοχής, όντας ο απόλυτος κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα την απόδοσή του στο Game 6, όπου είχε 50 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Ο Γιάννης σκόραρε, πήρε ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ, έκλεψε μπάλες, έκανε κοψίματα. Κοινώς, τα έκανε... όλα σε αυτούς τους τελικούς, κερδίζοντας την απόλυτη αναγνώριση..

Αναλυτικά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε σε κάθε αγώνα ξεχωριστά στην σειρά των NBA Finals:

Game 1 (ήττα με 105-118)

20 πόντοι με 5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής

Game 2 (ήττα με 108-118)

42 πόντοι με 14/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/18 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα, 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής

Game 3 (νίκη με 120-100)

41 πόντοι με 14/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 13/17 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής

Game 4 (νίκη με 109-103)

26 πόντοι με 11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 1 λάθος σε 43 λεπτά συμμετοχής

Game 5 (νίκη με 123-119)

32 πόντοι με 14/22 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής

Game 6 (νίκη με 105-98)

50 πόντοι με 15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κοψίματα και 6 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής

TAGS NBA FINALS ΤΕΛΙΚΟΙ NBA 2021 NBA ΗΠΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ