ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Γερμανία - Μεξικό 82-76: Με τα χίλια ζόρια απέναντι σε Κρουζ - Αγιόν

Ο Γιόχαν Φόγκτμαν σε φάση από αγώνα της Εθνικής Γερμανίας
Ο Γιόχαν Φόγκτμαν σε φάση από αγώνα της Εθνικής Γερμανίας 2021 AP PHOTO/LEFTERIS PITARAKIS

Η Γερμανία λύγισε το Μεξικό (82-76) στον όμιλο της κόλασης στο προολυμπιακό τουρνουά του Σπλιτ, με τον Γιόχαν Φόγκτμαν να γράφει double-double και την άμυνα να κάνει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του προολυμπιακού τουρνουά που γίνεται στο Σπλιτ έκανε η Γερμανία, η οποία νίκησε το Μεξικό (82-76) με αρκετή δυσκολία και με υπερπροσπάθεια στην άμυνα στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γιόχαν Φόγκτμαν έκανε εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Τζος Σαϊμπού ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γερμανών με 17 πόντους, η ομάδα του έκλεισε το ματς με 7/29 τρίποντα, την ώρα που ο Φρανσίσκο Κρουζ (30 πόντοι, 7/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) κι ο Γκουστάβο Αγιόν (18 πόντοι, 7/13 δίποντα, 15 ριμπάουντ) ήταν μια ομάδα μόνοι τους για τους ηττημένους.

Γερμανία και Μεξικό θα αντιμετωπίσουν και τη Ρωσία, ενώ στον άλλο όμιλο συμμετέχουν η Τυνησία, η Κροατία και η Βραζιλία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 40-42, 62-67, 82-76

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ροντλ): Μπάρτελ 4, Μπέντσινγκ, Μπόνγκα 13 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκιφάι 3 , Λο 7 (2), Ομπστ 11 (3/9 τρίποντα), Σαϊμπού 17 (5/8 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τίμαν 6, Φόγκτμαν 10 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βάγκνερ 11 (1)

ΜΕΞΙΚΟ (Κιντέρο): Αμίγκο 4, Αγιόν 18 (7/13 δίποντα, 4/7 βολές, 15 ριμπάουντ), Καμάτσο, Κρουζ 30 (7/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Εστράδα, Χιρόν 5, Τζέιμς 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέντεζ 3 (1/9 σουτ), Ράμος, Στολ 6 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ορόζκο