ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

EKA AEΛ-Ολύμπια Λάρισας: 91-71

Η Ολύμπια Λάρισας υποχρεώθηκε στην δεύτερη της ήττα στη φάση των 16 του Eurocup από την ΕΚΑ ΑΕΛ με 91-71

Oι Θεσσαλοί από την αρχή της αναμέτρησης έμειναν πίσω στο σκορ παρά την καλή απόδοση του Γιώργου Τσιάρα για ακόμη ένα παιχνίδι. Η ΑΕΛ έβρισκε συνεχώς λύσεις επιθετικά και παράλληλα περιόρισε τα ατού των φιλοξενούμενων.
Oι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Γούντγουορντ ο οποίος έκανε τη ζημιά στην Ολύμπια μαζί με τον Σούτσου και στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι... Το σκορ ήταν 53-47 και η κυπριακή ομάδα έτρεξε ένα σερί 16-2 με συνέπεια η διαφορά να φτάσει τους 20 πόντους (69-49), δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπαθούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς η ΑΕΛ είχε απάντηση στα επιθετικά ξεσπάσματα των "πορτοκαλί", φτάνοντας έτσι σε μία άνετη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 27-23, 45-36, 69-53, 91-71

ΑΕΛ: Λιάτσος, Κούιτς, Σούτσου 20(4), Αλέξιτς 17(1), Ραντλ 2, Περέντος 7(1), Παλάλας 3(1), Σούντοφ 8, Ζαβορούεφ, Ζιανβενί 6, Γούντγουορντ 26(1).

Oλύμπια Λάρισας: Μπέλσερ 9(2), Κουμπούρας 10, Λέισι 8, Αγγέλοφ 4, Τσιάρας 17(4), Γιαννουλάκος, Μπατής 12, Αριγκμπάμπου 6, Γκάιτον 2, Κούρτοβιτς 3(1).