ΑΡΗΣ

Ανάσανε!

Ανάσανε!
Γλυνιαδάκης

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, ο Άρης, "έπσασε" το ρόδι και επικράτησε με 71-63, στην έδρα του Αμαρουσίου

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, φάνηκε το άγχος των παικτών του Άρη που με νευρικές επιλογές και κυρίως ατομικές προσπάθειες, δεν μπόρεσε να κρατηθεί μπροστά στο σκορ, όταν ο Ράιτ έκανε το 6-5. Το σερί του Αμαρουσίου, έφτασε στο 9-2 για να γίνει το 14-8 με καλάθι του Μπράιαντ, ο οποίος βοήθησε πολύ στην πρώτη περίοδο.
Από εκείνο το σημείο και μετά, αφού ο Γκόρντον Χέρμπερτ, κάλεσε ένα τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του, οι "Θεσσαλονικείς" άρχισαν να "ροκανίζουν" τη διαφορά και με τους Ράιτ και Αγαδάκο να σκοράρει, μείωσαν στον πόντο (16-15), πριν ο Μπουντούρης, διαμορφώσει το 19-15, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το προσπέρασμα του Άρη
Το ξεκίνημα και του δευτέρου δεκαλέπτου άνηκε στους γηπεδούχους, που με τον Χαραλαμπίδη ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 5 πόντους (22-17). Από εκεί και πέρα, όμως και χάρη σε σερί 6-0, ο Άρης, πέρασε μετά από πολλή ώρα μπροστά στο σκορ με 24-25. Ο Μπράιαντ απάντησε, αλλά οι Καστλ και Μότολα έκαναν το 26-30. Σε ένα κλειστό παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χαραλαμπίδης, διαμόρφωσε το 29-32 του ημιχρόνου.

Ο Άρης, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και αν δεν ήταν ο Γλυνιαδάκης που κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα και ο Πάρκερ, που έφυγε αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό και έδωσε "ανάσες", η διαφορά θα είχε ανέβει περισσότερο. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (38-39) στα μισά της περιόδου, ο "Αυτοκράτορας" τιμώρησε τη ζώνη του Αμαρουσίου, με τρία τρίποντα από τους Ράιτ, Μότολα και Καστλ για να γίνει το σκορ 41-47. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 47-52, στη λήξη της περιόδου.

Ανέλαβε ο Ράιτ
Στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι, μετά από ένα σερί 3-7 του Άρη στο ξεκίνημα με πρωταγωνιστή τον Αγαδάκο, που έκανε το 50-59, την τελευταία του προσπάθεια να γυρίσει το ματς. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε στους 4 (55-59), αλλά ο Ράιτ, ήταν αυτός που τιμώρησε την ομάδα του Μαρκόπουλου. Ο Αμερικανός σημείωσε τους δέκα πόντους της ομάδας του από 55-59 ως το 63-69 και με τα τρίποντά του, "έκοψε τα φτερά" των γηπεδούχων, που τελικά παραδόθηκαν για να επέλθει το τελικό 63-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-32, 47-52, 63-71

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Πάρκερ 9, Νοέας, Χαραλαμπίδης 14 (2), Μπουντούρης 3 (1), Τουντζιαράκης, Μπράιαντ 17 (1), Στεφανίδης 2, Κογιαντίνοβιτς, Παραγιός, Γλυνιαδάκης 12, Καϊμακόγλου 6

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 7 (1), Τσαλδάρης 2, Σεραπίνας, Ράιτ 24 (3), Καλαϊτζής 7 (1), Ηλιάδης, Τσαϊρέλης, Μότολα 9 (1), Μάσεϊ 9, Αγαδάκος 13

Χέρμπερτ: "Έδειξε ποιος είναι"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γκόρντον Χέρμπερτ τόνισε: "Ήταν μια μάχη για 40 λεπτά και το Μαρούσι πάλεψε ως το τέλος. Είχαμε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπαόυντ. Το τρίποντο του Ράιτ ήταν σημαντικό και μας βοήθησε πολύ. Ο Μπρέισι έδειξε ποιος είναι πραγματικά".

Ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε: "Δεν είμαστε σε καλή βαθμολογική θέση κι ίσως αυτό να μας επηρεάζει ψυχολογικά. Δεν βρήκαμε τις λύσεις που θέλαμε όταν ο Άρης πίεσε. Χρειαζόμαστε αλλαγές στο παιχνίδι μας για να έρθουν αποτελέσματα".

Ακόμη ο Νίκος Μπουντούρης πρόσθεσε: "Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί σε κάποιες φάσεις θα μπορούσαμε να αναδειχτούμε νικητές. Είχαμε δύσκολο πρόγραμμα, ενώ από εδώ και πέρα μπορούμε να πετύχουμε τις νίκες που θέλουμε".

Τέλος ο Γιώργος Καλαϊτζής κατέληξε: <εμ> "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα που έχει καλούς παίκτες κι έναν νέο προπονητή. Εμείς προερχόμασταν από τέσσερις ήττες. Αυτή η νίκη θα μας δώσει περισσότερη όρεξη και διάθεση για να παίξουμε ακόμη καλύτερα στο μέλλον"

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Μαρούσι Mπράιαντ (3-2)
2' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (5-2)
2' Δύο βολές Άρης Ράιτ (5-6)
4' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (9-8)
5' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Άσχημο ξεκίνημα για τον Άρη που είναι πολύ νευρικός
5' Δύο βολές Μαρούσι Μπράιαντ (14-8)
Σερί 7-0 για το Μαρούσι
6' Δίποντο Άρης Ράιτ (14-10)
8' Δίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (16-11)
8' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (16-13)
Επιστρέφει σιγά-σιγά ο Άρης που μείωσε στους 3
9' Δύο βολές Άρης Ράιτ (16-15)
10' Τρίποντο Άρης Μπουντούρης (19-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 19-15
Παραμένει κοντά στο σκορ ο Άρης που παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε άσχημα επανήλθε με τη βοήθεια του Ράιτ και της ζώνης
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (19-17)
13' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (22-17)
13' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (22-19)
Κλέβει και καρφώνει ο Αμερικανός που δεν αφήνει το Μαρούσι να ξεφύγει
14' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (24-19)
15' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (24-21)
16' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (24-25)
Προσπερνάει ο Άρης που δείχνει να ανακάμπτει με τον Μάσεϊ να δίνει αρκετές λύσεις
16' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Το σερί 0-6 του Άρη θέλει να σταματήσει ο Μαρκόπουλος που καλεί τάιμ άουτ
16' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (26-25)
17' Τρίποντο Άρης Καστλ (26-28)
18' Δίποντο Άρης Μότολα (26-30)
20' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (29-32)
20' Λήξη ημιχρόνου 29-32
Ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος με τον Άρη να έχει ανακάμψει στη δεύτερη περίοδο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Άρης Ράιτ (29-34)
22' Δίποντο Μαρούσι Πάρκερ (31-34)
23' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (31-36)
24' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Γλυνιαδάκης (34-37)
Κάνει το 3ο του φάουλ ο Μάσεϊ
25' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (34-39)
26' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (36-39)
26' Δίποντο Μαρούσι Πάρκερ (38-39)
Στον πόντο μειώνει το Μαρούσι που κάνει σερί 4-0 και εκμεταλλεύεται τα λάθη του Άρη
27' Τρίποντο Άρης Ράιτ (38-42)
Ανάσα από τον Αμερικανό
27' Δίποντο Μαρούσι Πάρκερ (41-42)
Ξανά στον πόντο το ματς από τον Πάρκερ που τρέχει και πάλι στον αιφνιδιασμό
28' Τρίποντο Άρης Μότολα (41-47)
28' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (43-47)
28' Δύο βολές Άρης Ράιτ (41-44)
29' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (45-50)
29' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (43-50)
Τιμωρεί με δύο τρίποντα τη ζώνη ο Άρης
30' Δίποντο Μαρούσι Πάρκερ (47-50)
30' Δίποντο Άρης Καστλ (47-52)
30' Λήξη 3ης περιόδου 47-52
Κυρίως χάρη στα τρίποντα απέναντι στη ζώνη, ο Άρης, έχει πάρει τη διαφορά 5 πόντων
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (48-55)
34' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (50-55)
35' Δίποντο Άρης Μότολα (50-57)
35' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (50-59)
35' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Μότολα (4ο)
35' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (52-59)
Μετά από πεντέμιση λεπτά σημειώνει καλάθι εντός πεδιάς το Μαρούσι στην τελευταία περίοδο
36' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (52-59)
37' Τρίποντο Άρης Ράιτ (55-62)
37' Τρίποντο Μαρούσι Xαραλάμπίδης (55-59)
38' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (57-62)
38' Τρίποντο Άρης Ράιτ (57-65)
Τα δύο τρίποντα του Ράιτ ανεβάζουν τη διαφορά στους 8
39' Δύο βολές Μαρούσι (61-65)
40' Δίποντο Άρης Ράιτ (61-67)
40' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (63-67)
40' Δύο βολές Άρης Ράιτ (63-69)
40' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (63-71)
40' Λήξη αγώνα 63-71
Μεγάλη ανάσα για τον Άρη που έσπασε το ρόδι και μετά από τέσσερις ήττες πήρε και πάλι ένα "ροζ φύλλο"