ΚΑΒΑΛΑ

ΑΕΚ-Καβάλα: 78-73

Φράνσις

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Α1 πήρε η ΑΕΚ που επικράτησε με 78-73 της Καβάλας στον Άγιο Θωμά

Ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε πολλές φορές χέρια, αφού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Βρίσκοντας λύσεις κυρίως στο πρόσωπο του Κόλινς η Καβάλα επανήλθε και έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο, αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε στην τρίτη περίοδο, πήρε ξανά διψήφια διαφορά και έφτασε τελικά στη νίκη παρά τη μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενούμενων.
Κορυφαίος για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν ο Τόριν Φράνσις με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μάκης Νικολαΐδης είχε 16 πόντους με 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Οι ΜακΓκραθ (12 πόντοι) και Γκριν (10), ακολούθησαν.

Από πλευράς Καβάλας, ο Ντε Χουάν Κόλινς, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας, ήταν εντυπωσιακός με 23 πόντους και ακολούθησε με 17 ο Αλεξάντερ και με 12 ο Σιλντς.

Το ξεκίνημα άνηκε στην Καβάλα που με τον Αλεξάντερ σε ρόλο ηγέτη, κατάφερε να προηγηθεί με 5-2 στο δίλεπτο. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν άργησαν ν' αντιδράσουν και με δύο "κολλητά" τρίποντα από τους ΜακΓκραθ και Νικολαΐδη που έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα με 8-5. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 5-0 όταν και πάλι ο Νικολαΐδης σκόραρε μετά από δικό τους κλέψιμο.

Οι παίκτες του Πιλαφίδη συνήλθαν και απάντησαν μ' ένα επιμέρους 0-5 για να γίνει το σκορ 10-10, αλλά από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της περιόδου, ο έλεγχος πέρασε στην ΑΕΚ. Με τους Φράνσις και Νικολαΐδη να οδηγούν, η ομάδα του Φλεβαράκη πραγματοποίησε σερί 11-1 και προηγήθηκε με 21-11 πριν ο Κόλινς διαμορφώσει το 21-13 με το οποίο έληξε η περίοδος.

Καλή άμυνα κι επιστροφή της Καβάλας
H κυριαρχία της ΑΕΚ διατηρήθηκε ως το τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, αλλά από εκεί και πέρα η Καβάλα ξεκίνησε την ανάκαμψη. Ο Ντε Χουάν Κόλινς παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν για πρώτη φορά με τη φανέλα των "μπλε", έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στον πόντο (30-29) 5' πριν το ημίχρονο.

Yπνωτισμένοι έμοιαζαν οι αθλητές της ΑΕΚ που έβλεπαν τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν, αφού εκτός από τον Φράνσις δεν υπήρχε άλλος να δώσει λύση στην "Ένωση". Ο Ραΐτσεβιτς έκανε το 32-31 και ο Αλεξάντερ το 32-36, πριν ο Νικολαΐδης μειώσει σε 34-36 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στον ρυθμό της ΑΕΚ
Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης αφού η Καβάλα είχε το προβάδισμα, αλλά η ΑΕΚ κατάφερνε με τον Νικολαΐδη να διατηρείται κοντά στο σκορ. Η βελτίωση της "κιτρινόμαυρης" άμυνας και οι λύσεις στην επίθεση, οδήγησαν τους γηπεδούχους στο προσπέρασμα.

Ο Δορκοφίκης έδωσε πολύτιμους πόντους και μαζί με τον Φράνσις που έκανε πάρτυ, η ομάδα του Φλεβαράκη έκανε σερί 13-2 και προηγήθηκε με 55-47 όταν ο Γκριν ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα. Οι Καβαλιώτες απάντησαν μειώνοντας στους 5 (55-50) με τον Σιλντς, αλλά οι Παπαντωνίου και Νικολαΐδης απάντησαν και τελικά ο Φράνσις έκανε το 63-52 της τρίτης περιόδου.

Η ψύχραιμη ΑΕΚ και η πρώτη νίκη
Στο +15 έφτασαν οι γηπεδούχοι (67-52) με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και παρότι η διαφορά μειώθηκε δια χειρός Κόλινς, ο ΜακΓκραθ τη διατήρησε σε διψήφια επίπεδα (70-60) 5' πριν τη λήξη. Δια χειρός Αλεξάντερ και Κόλινς η Καβάλα ξεκίνησε την τελευταία της προσπάθεια για ανάκαμψη, καταφέρνοντας να μειώσει στους 6 (70-64). Οι Σιλντς και Κόλινς ήταν αυτοί που έδωσαν πολλές ελπίδες στην ομάδα τους όταν έκαναν το 72-68 με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν.

To τρίποντο του Αγγελόπουλου 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έδωσε την ευκαιρία στην Καβάλα να μπει στο ματς, μειώνοντας σε 74-71 και οι βολές του Κόλινς στη συνέχεια έκαναν το 75-73. Ακολούθησαν όμως δύο βολές του Γκριν, οι παίκτες των "μπλε" αστόχησαν και ο Αμερικάνος με ακόμα μία βολή, διαμόρφωσε το τελικό 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 34-36, 63-52, 78-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Μελς, Γκριν 11 (2), Νικολαΐδης 16 (2), ΜακΓκραθ 12 (2), Λαμόντ 4, Παπαντωνίου 5 (1), Δορκοφίκης 9 (1), Καλλινικίδης, Τουντζιαράκης, Φράνσις 21 (1)

Καβάλα (Πιλαφίδης): Νίκου, Αλεξάντερ 17, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 6 (2), Κόλινς 23 (3), Σιλντς 12 (2), Ραΐτσεβιτς 6, Σιγκούνας 2, Τσέρανιτς 2, Γκούστας 5

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Φλεβαράκης: " Είχαμε τον ρυθμό"

Άδικο χαρακτήρισε το ξεκίνημα της ομάδας του στο Πρωτάθλημα ο Κώστας Φλεβαράκης που ξεκαθάρισε ότι όλοι πλέον πρέπει να είναι ενωμένοι.

" Η ομάδα πρέπει να μείνει ενωμένη από εδώ και πέρα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την νίκη. Είχαμε άδικο ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίσαμε και μείναμε αρκετά πίσω".

"Πάση θυσία έπρεπε να πάρουμε την νίκη απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Καβάλα. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε λάθη και μας κόστισαν πολύ τα επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων μας. Είχαμε τον ρυθμό αλλά η προσδοκία μας για να φτάσουμε στη νίκη, μας έκανε να χάσουμε την συγκέντρωσή μας".

Από πλευράς παικτών, ο Μάκης Νικολαΐδης που αποτέλεσε έναν από τους κορυφαίους της "Ένωσης", τόνισε: " Ένα μεγάλο ευχαριστώ σ' αυτόν τον κόσμο ο οποίος ήταν εδώ δίπλα μας και σήμερα και μας βοήθησε να φτάσουμε στη νίκη. Η νίκη αυτή για μας αποτελεί ένα καινούργιο ξεκίνημα".

Όσο για τον τεχνικό της Καβάλας Κώστα Πιλαφίδη, είχε να πει: " Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την νίκη. Δεν είχαμε συγκέντρωση στο παιχνίδι μας και κάναμε παιδαριώδη λάθη με αποτέλεσμα να χάσουμε το ματς".

"Πλέον αυτό το παιχνίδι είναι παρελθόν για μας και κοιτάζουμε τον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Προς το παρόν δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα διότι ο Ηλιάδης και ο Κυρίτσης δεν είναι έτοιμοι ακόμα να βοηθήσουν. Αλλά θεωρητικά αυτός που θα φύγει ανάμεσα στον Σιλντς και τον Ουέιντ, είναι ο Ουέιντ".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Καβάλα Γκούστας (0-2)
1' Δύο βολές ΑΕΚ Φράνσις (2-2)
1' Δίποντο Καβάλα Αλεξάντερ (2-4)
3' Τρίποντο ΑΕΚ ΜακΓκράθ (5-5)
4' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (8-5)
5' Δίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (10-5)
6' Δίποντο Καβάλα Σιγκούνας (10-10)
6' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (12-10)
8' Δύο βολές ΑΕΚ Νικολαΐδης (14-10)
9' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (16-11)
10' Τρίποντο ΑΕΚ Δορκοφίκης (21-11)
Σερί 11-1 για την ΑΕΚ
10' Δύο βολές Καβάλα Κόλινς (21-13)
Οι πρώτοι πόντοι του Αμερικάνου με την "μπλε" φανέλα
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-13
Στο +8 η ΑΕΚ με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η "Ένωση" έκανε σερί 11-1 απέναντι στην Καβάλα που έχασε τη συγκέντρωσή της στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Καβάλα (21-15)
11' Δίποντο ΑΕΚ ΜακΓκράθ (23-15)
12' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (25-15)
12' Δίποντο Καβάλα Κόλινς (25-17)
13' Τρίποντο ΑΕΚ ΜακΓκραθ (28-19)
14' Δίποντο Καβάλα Σιλντς (28-23)
14' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (30-23)
14' Τρίποντο Καβάλα Κόλινς (30-26)
15' Τρίποντο Καβάλα Κόλινς (30-29)
15' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (32-29)
17' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Ραΐτσεβιτς (32-31)
18' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Αλεξάντερ (32-34)
19' Δίποντο Καβάλα Αλεξάντερ (32-36)
19' Δίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (34-36)
20' Τάιμ-άουτ Καβάλα Πιλαφίδης
Οδηγίες για τα τελευταία 4.5'' δίνει ο Πιλαφίδης
20' Λήξη ημιχρόνου 34-36
Στο +2 η Καβάλα που επέστρεψε από το -10 με καλή απόδοση στη δεύτερη περίοδο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Καβάλα Αλεξάντερ (34-38)
21' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (37-38)
22' Δίποντο Καβάλα Ραΐτσεβιτς (37-40)
23' Δύο βολές ΑΕΚ Δορκοφίκης (39-40)
23' Δίποντο Καβάλα Κόλινς (39-42)
24' Τρίποντο ΑΕΚ Φράνσις (42-42)
24' Τρίποντο Καβάλα Αγγελόπουλος (42-45)
24' Δίποντο ΑΕΚ Δορκοφίκης (44-45)
25' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Φράνσις (47-45)
6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο για τον Αμερικάνο που δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ μετά από πολλή ώρα
26' Δίποντο Καβάλα Αλεξάντερ (47-47)
Στους 13 πόντους φτάνει ο Αμερικάνος
26' Δίποντο ΑΕΚ Δορκοφίκης (49-47)
26' Τρίποντο ΑΕΚ Γκριν (52-47)
28' Τρίποντο ΑΕΚ Γκριν (55-47)
Στο +8 η ΑΕΚ με τα τρίποντα του Αμερικάνου. Σερί 13-2 οι "κιτρινόμαυροι"
28' Τρίποντο Καβάλα Σιλντς (55-50)
28' Τρίποντο ΑΕΚ Παπαντωνίου (58-50)
29' Δύο βολές ΑΕΚ Νικολαΐδης (60-50)
30' Δύο βολές Καβάλα Σιλντς (60-52)
30' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Φράνσις (63-52)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-52
Στο +11 η ΑΕΚ που ανέτρεψε τα δεδομένα και βαδίζει πλέον προς την πρώτη της νίκη στην Α1
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο ΑΕΚ Λαμόντ (65-52)
32' Δύο βολές ΑΕΚ Λαμόντ (67-52)
32' Τρίποντο Καβάλα Κόλινς (68-55)
35' Σχόλιο 68-60
Σερί 0-5 κάνει η Καβάλα
36' Δίποντο ΑΕΚ ΜακΓκραθ (70-60)
36' Δίποντο Καβάλα Αλεξάντερ (70-62)
37' Δίποντο Καβάλα Κόλινς (70-64)
Σερί 2-12 για την Καβάλα
37' Δύο βολές ΑΕΚ (72-64)
38' Δύο βολές Καβάλα Σιλντς (72-66)
39' Δύο βολές Καβάλα Κόλινς (72-68)
39' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Φλεβαράκης
40' Δύο βολές ΑΕΚ Νικολαΐδης (74-68)
40' Τρίποντο Καβάλα Αγγελόπουλος (74-71)
40' Δύο βολές Καβάλα Κόλινς (75-73)
40' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Φλεβαράκης
40' Δύο βολές ΑΕΚ Γκριν (77-73)
40' Λήξη αγώνα 78-73
Την πρώτη της νίκη στην Α1 πανηγύρισε η ΑΕΚ που δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καβάλα, αλλά είχε την ψυχραιμία να διατηρήσει το προβάδισμά της ως το τέλος