ΤΕΝΙΣ

Αποκλεισμός για Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του US Open

AP PHOTO/KEVIN HAGEN

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν φάνηκε αντάξιος των τελευταίων εμφανίσεών του και ηττήθηκε από τον Ντανίιλ Μεντβέντεβ στον 2ο γύρο του US Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν βρέθηκε σε καλή κατάσταση και ηττήθηκε από τον Ντανίιλ Μεντβέντεβ με 4-6 3-6 6-4 3-6 στον 2ο γύρο του US Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε με στομαχικά προβλήματα εις βάρος του Τόμι Ρομπρέδο στον προηγούμενο γύρο, ωστόσο εμφανίστηκε χωρίς συγκέντρωση στην επόμενη δοκιμασία του και το πλήρωσε.

Ο Ρώσος αντίπαλός του, νο36 στην κατάταξη, διατήρησε τη φόρμα των προηγουμένων αγώνων και εμφανίστηκε πιο προσεκτικός, με συνέπεια να κάνει τα break που έπρεπε στα πρώτα δύο σετ.

Μάλιστα, στο 3ο ετοιμαζόταν να πάρει την άνετη νίκη, όταν στο 4-3 ο 20χρονος Έλληνας έκανε το break κι εν τέλει μείωσε τον αγώνα.

Το 4ο σετ άρχισε με break του 22χρονου Μεντβέντεβ, από το οποίο ο Τσιτσιπάς δεν συνήλθε και το έχασε κι αυτό.

Με την παρουσία του στον 2ο γύρο του τουρνουά, ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή του στις ΗΠΑ, αφού μία πρόκριση στο κυρίως ταμπλό είχε και το 2016.

Photo credits: AP Photo/Kevin Hagen