Ο Φίλιππος Βέροιας έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού

Ο Φίλιππος Βέροιας έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού

Ο Φίλιππος Βέροιας σταμάτησε την αήττητη πορεία του Ολυμπιακού στην Handball Premier αφού επικράτησε επί των ερυθρολεύκων με 27-26. Μείωσε στον πόντο ο ΠΑΟΚ.

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου έχασε το αήττητο του ο Ολυμπιακός στην Handball Premier. Ο Φίλιππος Βέροιας ήταν εκείνος που κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη επικρατώντας επι των ερυθρολευκων με 27-26.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τον Φίλιππο Βέροιας να είναι μπροστά στο σκορ.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός έκανε ένα ξέσπασμα και κατάφερε να προηγηθεί με 24-21, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή. Αρχικά, με τέσσερα αναπάντητα τέρματα προηγήθηκαν με 25-24 και στη συνέχεια με δύο τέρματα των Αποστολίδη και Χαραλαμπίδη προηγήθηκαν με 27-25. Τελικά, ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κωστακίδη στο τελικό 27-26.

Την ήττα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά είχε ένα εύκολο απόγευμα στο Καματερό όπου πήρε τη νίκη με 35-20 επί του τοπικού ΓΑΣΚ. Από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Σεϊρεκίδη έχτισαν μία διαφορά την οποία διεύρυναν όσο περνούσε η ώρα φτάνοντας στη νίκη. Πρώτο σκόρερ για τους παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ο Νικολαΐδης με επτά τέρμα όσο είχε και ο Λαδάκης για το Καματερό.

Στο Άργος ο Διομήδης δίχως να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία επιβλήθηκαν εύκολα με 24-20 επί του Πανελλήνιου και πλέον στρέφονται στην αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ. Εύκολο απόγευμα είχε και ο Δούκας στη Δράμα όπου επιβλήθηκε με 31-19 επί του Χιλιώτη.

Τέλος, ο Αερωπός επικράτησε με 36-30 επί τη ΧΑΝΘ και επέστρεψε στις νίκες.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-8, 13-10, 15-12 (Ημίχρονο), 19-14, 20-17, 20-20, 21-24, 24-24, 27-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θοδωρής Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Ελευθεριάδης, Τζίμπουλας, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 2, Σιαματάς 4, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 7, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Σανίκης 4, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Χάλαρης.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ – ΠΑΟΚ 20-35

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 6-10, 8-13, 9-15, 10-19 (ημχ.), 12-21, 15-24, 16-28, 17-31, 18-34, 20-35

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Βάλβης, Λαδάκης 7, Σκορδιάνος 1, Γκλάβας, Ταουσάνης 2, Καμπουράκης 3, Μελετάκος 5, Ακάλεστος 1, Πιτερός, Τότο, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτα 1, Βλαχοθανάσης

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 6, Τσίλης, Νικολαΐδης 7, Κοκώνης 2, Πόουλσεν, Αποστόλου 2, Καλόμοιρος 5, Μαστορογιάννης 4, Κέζιτς 5, Κυπραίος, Βεσελίνοβιτς 2, Κοτανίδης

Διαιτητές: Παπαματθαίου – Χρηστίδη Δίλεπτα: 6-3 Πέναλτι: 3/4-4/5

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 24-20

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-1, 5-2, 8-3, 11-4, 13-7 (ημχ.), 16-7, 20-10, 21-15, 21-17, 23-20, 24-20.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Αϊβαλιώτης 2, Παπαντωνόπουλος, Σάτον 4, Κρεμαστιώτης 3, Χρ. Αργυρού 4, Σμυρνιώτης, Νικηφόρου 5, Μπεκιάρης, Άρτσιτς, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος, Τσάτσας, Χαντέλης 1, Ντούρος, Γιόσμου 2, Δάσκαλος 3.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Κολιούλης 1, Ζαφείρης, Κατρής 2, Χαρμπής 5, Μπαλάσκας 2, Μπαρμπαράκης 3, Νιντερέγγερ, Ζάτσε 3, Αντωνιάδης, Ταουσάνης 3, Κολλύρης, Φίλης, Τσάκουλης, Τσομπανίδης, Κολοκυθάς, Μπαλάσκας Ε. 1.

Διαιτητές: Καραπάνος-Αβράμης. Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 4/6-2/3

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 19-31

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 6-7, 6-10, 9-12, 9-15 (ημ.), 9-17, 11-18, 12-20, 13-22, 15-27, 19-31

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Βάκκας, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 3,  Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 6, Βουλγαράκης 1, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Αντάμοβιτς 5, Κουρτίδης, Θωμίδης, Παγωνίδης, Τσεπίδης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 8, Τόμπρος, Παπαπούλιος 3, Γκέρτσος, Νομικός 1, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 7, Ζιβούλοβιτς 3, Τζανιδάκης 1, Ζαφειράκης, Κολαύτης, Κεδέρης 6

Διαιτητές: Ουζούνης, Παρασκευούδης Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 4/4-3/4

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΧΑΝΘ 36-30

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 8-9, 9-11, 14-12, 17-13, 18-16 (ημχ.) 22-17, 25-21, 29-24, 32-28, 33-29, 36-30

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 4, Λιάνδης, Βαφείδης 4, Κυριμλίδης, Λιόβης, Τριανταφύλλου, Αρβανιτίδης, Κυριακού 7, Γάτσης, Δημάκης 11, Ανγκέλοφ 1, Κράλλης 2, Τζουβάρας Θ. 6, Ρόμπης, Μαυρόπουλος.

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Βαρδάκας 1, Ρεμπελάκος, Δέσπος 5, Βασιάδης 8, Ιωαννίδης, Στίγγας 4, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Μηλόπουλος, Μπόλας, Μπαϊρλής 6, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2- 1/3

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Τετάρτη 21 Μαρτίου

Α.Ε.Κ. - Π.Α.Σ Φοίβος Συκεών 32-21

Σάββατο 24 Μαρτίου

Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986- ΑΣΕ Δούκα 19-31

Φίλιππος Βέροιας- Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 27-26

Αερωπός Έδεσσας- ΧΑΝΘ 26-30

ΓΑΣ Καματερού- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 20-35

Διομήδης Άργους- Πανελλήνιος 24-20

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ολυμπιακός 36

2. Π.Α.Ο.Κ 35

3. ΑΕΚ 31

4. Α.Σ.Ε Δούκα 29

5. Διομήδης Άργους 28

6. Αερωπός Έδεσσας 21

7. Φίλιππος Βέροιας 20

8. ΧΑΝΘ 14

9. Φοίβος Συκεών 11

10. Γ.Α.Σ Καματερού 10

11. Δράμα 86 5

12. Πανελλήνιος 0

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 31 Μαρτίου

17:00 Π.Α.Ο.Κ ΒΕΡΓΙΝΑ TV - Διομήδης Άργους

18:00 Πανελλήνιος - ΓΣ Δράμα 86

18:00 Χ.Α.Ν.Θ - Ολυμπιακός/ΟΜ.ΞΥΝΗ

18:00 Π.Α.Σ Φοίβος Συκεών - Γ.Α.Σ Καματερού

Κυριακή 1 Απριλίου

14:15 Α.Σ.Ε Δούκα - Αερωπός Έδεσσας

Τετάρτη 4 Απριλίου

18:00 Α.Ε.Κ. - Φίλιππος Βέροιας

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24