BASKETBALL CH. LEAGUE

ΑΕΚ - Βόννη 92-85: Δύσκολα μεν, 1-0 δε στα playoffs του Champions League

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ÁÅÊ - ÂÏÍÍÇ (ÖÙÔÑÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μία νίκη μακριά από τα προημιτελικά του Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ, μετά από τη δύσκολη νίκη της επί της Βόννης στο ΟΑΚΑ. Μεγάλο ματς από Κέντρικ Ρέι - Κιθ Λάνγκφορντ (VIDEO).

Το 1-0 στη σειρά με τη Βόννη έκανε η ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης (4/3), με αποτέλεσμα να έχει δύο ευκαιρίες για να πάρει μία νίκη και να προκριθεί στα προημιτελικά του Basketball Champions League με φόντο το Final Four της διοργάνωσης. Οι κιτρινόμαυροι δυσκολεύθηκαν, αλλά έκαμψαν την αντίσταση των Γερμανών (92-85) στην πολύ όμορφη ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ, με τον Κέντρικ Ρέι να κάνει πράγματα και θαύματα και τον Κιθ Λάνγκφορντ να "καθαρίζει" στο φινάλε για να γλιτώσει η ομάδα του το θρίλερ.

Ο MVP

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κέντρικ Ρέι, που έδειξε την κλάση του και με το παραπάνω. Ο Αμερικανός ήταν σε μια πραγματικά μεγάλη βραδιά και σε 30 λεπτά συμμετοχής έγραψε 27 πόντους από 4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 1/2 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα και μόλις δύο λάθη.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

12 πόντους πέτυχε ο Κέντρικ Ρέι στην πρώτη περίοδο, με 15/23 τρίποντα έκλεισαν οι δύο ομάδες το πρώτο εικοσάλεπτο. Η ΑΕΚ έκανε τη διαφορά στα ριμπάουντ (20-11), η Βόννη είχε όμως 17 ασίστ και μόλις πέντε λάθη που την κρατούσαν όρθια. Στο τέλος του αγώνα οι Γερμανοί είχαν πετάξει εννέα βολές στα σκουπίδια, πέντε από αυτές σε κρίσιμο σημείο, ενώ έκαναν 12 λάθη στο δεύτερο μέρος και μάζεψαν μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 14 τέτοια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τρομερό ρυθμό μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες, με τη Βόννη να τρέχει ένα μικρό σερί 0-6 για το 13-17 στο έκτο λεπτό που οδήγησε στο πρώτο timeout του Παπαθεοδώρου. Από αυτό προέκυψε ένα 9-0 για τους γηπεδούχους χάρη στα τρίποντα των Λάνγκφορντ - Ρέι (δύο) για το 22-17, με τους Γερμανούς να κρατούν ψηλά το τέμπο και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (28-26) σε ένα πραγματικά χορταστικό παιχνίδι.

Ο ρυθμός του ματς συνέχισε να είναι εξοντωτικός και στη δεύτερη περίοδο. Η Βόννη σκόραρε κατά ριπάς και με κάθε πιθανό τρόπο, πήγε στο 37-43 και εκεί η ΑΕΚ έκανε το ξέσπασμά της. Με σερί 12-0 πέρασε μπροστά με έξι (49-43 στο 17'), αλλά και πάλι οι Γερμανοί είχαν απαντήσεις για να κλείσει το πρώτο μέρος στο χορταστικό 52-50 από τα 15/23 τρίποντα των δύο ομάδων που χάρισαν σπουδαίο θέαμα.

Με τον Άλεκ Μπράουν να βάζει το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, η Βόννη πήγε στο 56-60 στο 24' και πίεσε ακόμη περισσότερο την ΑΕΚ, με τον Σαϊμπού να δίνει συνεχώς βοήθειες στο σκοράρισμα και να γράφει και το 64-68 στο 28' πριν η περίοδος κλείσει στο 64-70. Ο Ματσιούλις άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με πέντε πόντους για το προσπέρασμα (71-70 στο 33'), αυτός έγραψε με τρίποντο από τη δεξιά γωνία το 77-73 στο 34', πριν ο Λάνγκφορντ βρει σίδερο κι ο Ρέι κάνει επιθετικό φάουλ με το σκορ στο 77-78 στο 35'.

Ο Ρέι "ρέφαρε" με τρίποντο για το 80-78, έβαλε κι άλλο για το 83-78, πριν ο Λάνγκφορντ σκοράρει για το +7 (85-78) στα 3:17 πριν από το φινάλε. Οι κιτρινόμαυροι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, έκαναν το 1-0 και θα ταξιδέψουν στη Γερμανία για να καθαρίσουν εκεί τη σειρά. Να βγάλουν τη σκούπα και να αποφύγουν το... σασπένς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, πολλοί μεταφέρθηκαν από το ποδοσφαιρικό γήπεδο στο οποίο έγινε το ματς Κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη. Ωραία ατμόσφαιρα, μπασκετική για τους κιτρινόμαυρους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κοζλόφσκις, Σάλινς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 27 (4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 8 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης 2 (1/5 σουτ, 7 ασίστ), Τσάλμερς 7, Χρυσικόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκραντ 2, Γιάνκοβιτς 5 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΟΝΝΗ (Βόιτ): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φρέιζιερ 5 (8 ασίστ), Τζόουνς 13 (4 ασίστ), Σαϊμπού 19 (4/4 τρίποντα), Ζίμερμαν 3 (4 ριμπάουντ), Μπρούνινγκ 16 (6/10 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτόλο 1, Σίμονς 5 (1), Σλόαν 7 (1/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/41 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 15/23 βολές, 44 ριμπάουντ (28+16), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 21/34 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 13/22 βολές, 32 ριμπάουντ (31+1), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες θα παίξουν στην έδρα της Βόννης στις 10 Μαρτίου (21:00).