NBA

Χιτ - Μπακς: Το +27 του Μαϊάμι στην 4η περίοδο, καλύτερη επίδοση στην ιστορία στα playoffs

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Το επιμέρους 40-13 με το οποίο επικράτησαν οι Χιτ των Μπακς στην 4η περίοδο στον δρόμο για τη νίκη τους στο Game 3 και το συνολικό +27 αποτελεί την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο ΝΒΑ.

Οι Χιτ διέλυσαν τους Μπακς στην 4η περίοδο του Game 3 στον δρόμο για τη νίκη τους με 115-100, αφού το επιμέρους σκορ του τελευταίου δωδεκάλεπτου ήταν 40-13 για το Μαϊάμι. Κάπως έτσι, γράφτηκε και ιστορία στο ΝΒΑ.

Όπως ανέφερε η στατιστική υπηρεσία του ESPN, το +27 των Χιτ στην 4η περίοδο είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχει καταγραφεί ποτέ στην 4η περίοδο ενός αγώνα playoffs από τότε που μπήκε το χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων (από το 1955 δηλαδή).

Όλα αυτά σε μία τέταρτη περίοδο που οι Μπακς απλώς δεν βλέπονταν, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 0/10 σουτ στα τελευταία 4 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα του αγώνα.