NBA

Πέισερς - Μάβερικς 103-112: Μεγάλη νίκη χωρίς Ντόντσιτς, με σούπερ Πορζίνγκις

AP Photo/Jeff Chiu AP PHOTO/JEFF CHIU

Τρομεροί οι - χωρίς Ντόντσιτς - Μάβερικς πέρασαν από την Ιντιάνα με 112-103, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να αγγίζει την 40αρα, στην καλύτερη εμφάνισή του με την φανέλα του Ντάλας.

Για τρίτο σερί παιχνίδι οι Μάβερικς παρατάχθηκαν χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς. Αυτό δεν τους εμπόδισε ωστόσο να σημειώσουν την δεύτερη νίκη τους σε αυτό το διάστημα, επικρατώντας με 112-103 των Πέισερς μέσα στην Ιντιάνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη την διάρκειά του, με το Ντάλας να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, διατηρώντας το με δυσκολία μέχρι το φινάλε, σημειώνοντας μερικά μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 38 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τιμ Χάρνταγουεί να προσθέτει 25 πόντους και τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Πέισερς, ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον 14 πόντους και οι Μάιλς Τέρνερ, Τζέρεμι Λαμπ και Νταγκ ΜακΝτέρμοτ από 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-25, 55-53, 77-80, 103-112

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 26 (12 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τέρνερ 11 (1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 14 (6/17 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Α. Χόλιντεϊ 7 (1), Λαμπ 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τ. Χόλιντεϊ 6 (1), ΜακΝτέρμοτ 11, ΜακΚόνελ 8 (5 ριμπάουντ), Ολαντίπο 9 (4/17 σουτ, 1/10 τρίποντα)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Κλέμπερ 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 38 (6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 15 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπράνσον 9, Χάρνταγουεϊ 25 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάκσον 6, Κόλεϊ-Στάιν, Ράιτ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπαρέα 3 (1), Μπρόκχοφ 4 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)