NBA

Οι Σπερς διέσυραν τους Νάγκετς και... Game 7!

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Με μπροστάρηδες τους ΝτεΡόζαν και Όλντριτζ οι Σπερς νίκησαν εύκολα με 120-103 τους Νάγκετς του διαστημικού Γιόκιτς, ισοφάρισαν σε 3-3 και έστειλαν την σειρά σε Game 7!

Οι δύο πιο όμορφες λέξεις στο ΝΒΑ είναι πλέον γεγονός στην σειρά των Νάγκετς με τους Σπερς: Game 7! Το Σαν Αντόνιο έδειξε χαρακτήρα στο Game 6, νίκησε εύκολα με το Ντένβερ 120-103 και ισοφάρισε την σειρά σε 7ο παιχνίδι, το οποίο θα παιχτεί στο Ντένβερ!

Το Σαν Αντόνιο έδειξε να συνέρχεται άμεσα από τις δύο βαριές ήττες του στους δύο προηγούμενους αγώνες της σειράς, κάνοντας κατάθεση ψυχής. Οι Σπερς μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παρκέ και ξέφυγαν με 22-12 στην πρώτη περίοδο και τελικά με 34-24. Οι Νάγκετς αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 50-47, ωστόσο το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε το Σαν Αντόνιο να προηγείται με 64-60.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το Σαν Αντόνιο όμως να έχει πάντα το προβάδισμα και να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 90-85. Εκεί όμως τα πράγματα θα ξεκαθάριζαν γρήγορα. Μέσα σε 6 λεπτά για την ακρίβεια, όσο χρειάστηκε το Σαν Αντόνιο για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 17-2 και να εκτοξεύσει την διαφορά στους 20 πόντους (107-87), "καθαρίζοντας" το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται έκτοτε το Game 7.

O ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να προσθέτει 25 πόντους και τον Ρούντι Γκέι 19 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 43 πόντους (ρεκόρ στην ιστορία των Νάγκετς για αγώνα playoffs), 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ 16 πόντους και ο Γκάρι Χάρις 14 πόντους.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 26 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πετλ 8 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 13, ΝτεΡόζαν 25 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φορμπς 12, Γκέι 19, Μιλς 6, Μπελινέλι 9, Μοτιεγιούνας, Ποντέξτερ, Κάνινγκχαμ, Γουόκερ 2

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 12, Κρεγκ 5 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιόκιτς 43 (12 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μάρεϊ 16 (6 ασίστ), Χάρις 14, Πλάμλι 5, Μόρις 4, Μπίσλεϊ 2, Μπάρτον 2, Ερνανγκόμεζ, Βάντερμπιλτ, Λάιλς