NBA

Οι Γκρίζλις νίκησαν τους Γουόριορς με εξαιρετικό Ντόρσεϊ

AP Photo/Rick Scuteri AP PHOTO/RICK SCUTERI

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πραγματοποιεί ακόμα μία καλή εμφάνιση, οι Γκρίζλις νίκησαν με 132-117 τους Γουόριορς στον τελευταίο φετινό τους αγώνα.

Οι Γουόριορς πήγαν στο Μέμφις με μοναδικό σκοπό να κλείσουν τον αγώνα με... πλήρη σύνθεση, αφού δεν ήθελαν να ρισκάρουν κάποιο τραυματισμό. Οι Γκρίζλις από την πλευρά τους ήθελαν να κλείσουν την σεζόν με νίκη και αυτό έκαναν, επικρατώντας με 132-117.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στην πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας βρήκε το Μέμφις να προηγείται με το χορταστικό 45-41. Στην δεύτερη περίοδο το Μέμφις ξέσπασε και ξέφυγε με 86-66 και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Ο Τζεβόν Κάρτερ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζάστιν Χόλιντεϊ να προσθέτει 22 πόντους, τον Μπρούνο Καμπόκλο 21 πόντους και τον Ντελόν Ράιτ 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ξανά βασικός και είχε 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους Γουόριορς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 21 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 19 πόντους, με αμφότερους να παίρνουν χρόνο συμμετοχής μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τζόρνταν Μπελ να προσθέτει 15 πόντους.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Ραμπ 6, Καμπόκλο 21, Χόλιντεϊ 22, Ράιτ 13 (11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντόρσεϊ 18, Γουάσμπουρν 8, Ζέλερ 8, Κάρτερ 32, Γουατανάμπε 4

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Μπελ 15 (8 ριμπάουντ), Ντουράντ 21, Μπόγκουτ, Κουκ 10, Τόμπσον 19, Γερέμπκο 6, Ντέρικσον 13, ΜακΚίνι 4, Λούνι 6, Λι 10, Ιγκουοντάλα 5, Έβανς 8