NBA

Νίκη στο Κλίβελαντ και... playoffs για τους Σέλτικς

AP Photo/Tony Dejak AP PHOTO/TONY DEJAK

Οι Σέλτικς δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Καβαλίερς αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 116-106 και έσπασαν σερί τεσσάρων ηττών, εξασφαλίζοντας παράλληλα και μαθηματικά την πρόκρισή τους στα playoffs.

Η απουσία του Καϊρί Ίρβινγκ (ξεκούραση) δεν ήταν αρκετή για να επηρεάσει τους Σέλτικς. Μπορεί να δυσκολεύτηκαν αρκετά στο Κλίβελαντ, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 116-106 επί των Καβαλίερς. Έσπασαν έτσι ένα σερί 4 ηττών και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 44-31, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παρουσία τους στα playoffs.

Η Βοστώνη είχε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 57-51. Στην τρίτη περίοδο κάποια στιγμή ξέφυγε με 70-58 και τελικά πήγε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 88-81. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα.

Οι Καβαλίερς έδειξαν να έχουν σφυγμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα ξέσπασμα ισοφάρισαν σε 92-92. Το γεγονός αυτό ξύπνησε ωστόσο τους Σέλτικς, που απάντησαν άμεσα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-4 ξέφυγαν με 116-106, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Οι Τζέισον Τέιτουμ και Μάρκους Σμαρτ είχαν από 21 πόντους για τους νικητές, με τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Καβς, ο Κόλιν Σέξτον είχε 24 πόντους, ο Τζόρνταν Κλάρκσον 18 πόντους και ο Τσέντι Οσμάν 15 πόντους.

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Λοβ 10 (11 ριμπάουντ), Οσμάν 15, Τόμπσον 7, Νάιτ 5, Σέξτον 24, Κρις 7, Νανς 13 (7 ασίστ), Κλάρκσον 18, Στάουσκας 5, Νουάμπα 2

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 21, Χόρφορντ 19 (8 ριμπάουντ), Μπέινς 4, Σμαρτ 21, Ροζίερ 11, Γιαμπουσέλ 2, Μόρις 14, Τάις, Χέιγουορντ 15, Μπράουν 9