NBA

Διαστημικός Γιάννης Αντετοκούνμπο, πάτησε τους Σίξερς!

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει τα... πάντα, οι Μπακς επιβλήθηκαν με 128-122 των Σίξερς στην Φιλαντέλφεια και "κλείδωσαν" το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ για την σεζόν 2018/19!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς φρόντισαν να δείξουν τα δόντια τους κόντρα στους Σίξερς. Παρά τις απουσίες των Μπρόγκντον, Γκασόλ, Μίροτιτς, ΝτιΒιντσέντζο και την απώλεια του Μπλέντσο μόλις στο 3ο λεπτό με διπλή τεχνική ποινή, το Μιλγουόκι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 128-122 μέσα στην Φιλαντέλφεια και να "κλειδώσει" το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ για την σεζόν 2018/19! Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα έχει το πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τους Τελικούς του ΝΒΑ!

Ο Γιάννης βρέθηκε για ακόμα μία φορά στη μέση μίας νίκης των Μπακς. Ο "Greek Freak" δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 45 πόντους με 10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 16/21 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κοψίματα, σε μία ολοκληρωτική εμφάνιση!

Ο Κρις Μίντλετον με 22 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 20 πόντους και τον Στέρλινγκ Μπράουν 12 πόντους.

Για τους Σίξερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 29 πόντους και ο Μάικ Σκοτ 22 πόντους.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΞΕΣΠΑΣΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΜΠΑΚΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μιλγουόκι να ξεφεύγει με 14-5, αλλά τους Σίξερς να μαζεύουν γρήγορα την κατάσταση, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 30-26 υπέρ των Μπακς. Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και την Φιλαντέλφεια να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 58-56.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, ξεφεύγοντας με 78-69. Πολύ γρήγορα όμως οι Μπακς κάλυψαν το χαμένο έδαφος, μειώνοντας σε 86-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπως έτσι, η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε μάχη. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ και να ζορίζουν η μία την άλλη, μέχρι οι Σίξερς να πάρουν προβάδισμα με 118-113 με 3 λεπτά να μένουν για το τέλος. Τότε όμως ήταν που... εξερράγησαν οι Μπακς.

Με το παιχνίδι να είναι στην κόψη του ξυραφιού, οι Μπακς ξέσπασαν και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-1, με τον Χιλ να σημειώνει κάποια στιγμή 7 σερί πόντους, ξεφεύγοντας με 127-119 με 16 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Σκοτ 22, Χάρις 13 (9 ριμπάουντ), Εμπίντ 34 (13 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Σίμονς 6 (13 ριμπάουντ), Ρέντικ 29, Μπόλντεν 6 (8 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 2, ΜακΚόνελ 4, Μίλτον, Σμιθ 6

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 45 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κοψίματα), Μίντλετον 22, Λόπεζ 9 (7 ριμπάουντ), Μπλέντσο, Μπράουν 12, Γουίλσον 11, Ιλιάσοβα 3, Φρεζίρ 2, Χιλ 20 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόνατον 4