ΜΠΑΣΚΕΤ

Απέδρασαν από το Μέμφις οι Ράπτορς

AP PHOTO/BRANDON DILL

Οι Ράπτορς ανέτρεψαν διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλαν 18/33 τρίποντα και νίκησαν τους Γκρίζλις 122-114, φτάνοντας τις 6 νίκες στη σειρά (VIDEO).

Το Τορόντο σούταρε τόσο καλά στο Μέμφις, που όσο πίσω κι αν βρέθηκε στο σκορ, έμοιαζε με θέμα χρόνου να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η ομάδα του Νικ Νερς είδε τους Γκρίζλις να ξεφεύγουν με διαφορά 17 πόντων στο 26’ (76-59), εντούτοις στηρίχθηκε στην καταπληκτική ευστοχία της από μακρινή απόσταση, επέστρεψε στο παιχνίδι χάρις σε ένα επιμέρους 17-2 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και εν τέλει το πήρε με 122-114, φτάνοντας τις 6 συνεχόμενες νίκες για πρώτη φορά στη σεζόν.

Ο Κάιλ Λάουρι (24 πόντοι, 5/8 τρίποντα, 6 ασίστ) και ο Φρεντ ΒανΒλίτ (18 πόντοι, 6/6 σουτ) οδήγησαν το μπαράζ τρίποντων των Ράπτορς στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ενώ ο Κοουάι Λέοναρντ (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Σερτζ Ιμπάκα (16 πόντοι) ήταν επίσης μεταξύ των διακριθέντων. Το Τορόντο τελείωσε το παιχνίδι έχοντας ποσοστό ευστοχίας 60,9%, ενώ ευστόχησε σε 18 από τα 33 τρίποντα που επιχείρησε και είχε 7/12 στην καθοριστική τέταρτη περίοδο.

Ο Μαρκ Γκασόλ (27 πόντοι, 10/14 σουτ) και ο Μάικ Κόνλι (20 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Μέμφις, το οποίο έχασε για δεύτερο συνεχόμενο ματς διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας εν τέλει την 4η σερί ήττα στις αναμετρήσεις με το Τορόντο. Στο ίδιο παιχνίδι ο Τζάρεν Τζάκσον έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που συμπλήρωσε 250 πόντους, 20 κλεψίματα και 40 κοψίματα στα πρώτα 20 παιχνίδια της καριέρας του μετά τους Μπιλ Γουόλτον, Πάτρικ Γιούιν και Ντέιβιντ Ρόμπινσον.

Photo credits: AP Photo/Brandon Dill