FIBA WORLD CUP

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 81-83: Ρεσιτάλ Χουέρτας και θρίαμβος από το -19

FIBA FIBA

Το Πουέρτο Ρίκο ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε το Ιράν 83-81 με καλάθι του Μοχίκα 0,7'' πριν από τη λήξη του αγώνα.

Το Πουέρτο Ρίκο έμοιαζε πεσμένο στο καναβάτσο από το πρώτο ημίχρονο. Κι όμως, δεν τα παράτησε ποτέ. Η ομάδα του Έντι Κασιάνο ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και νίκησε το Ιράν 83-81 στο πιο δραματικό από τα πρώτα τέσσερα παιχνίδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Ο Χαβιέρ Μοχίκα ήταν ο ήρωας του Πουέρτο Ρίκο χάρις στο νικητήριο σουτ που πέτυχε 0,7'' πριν από τη λήξη, εντούτοις ο Νταβίντ Χουέρτας (32 πόντοι) ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του όρθια σε όλο το παιχνίδι, παρότι στο 34' έχασε και τον Κλεμέντε με διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο.

Στην αντίπερα όχθη, οι Γιακτσαλί (22 πόντοι), Χαντάντι (22 πόντοι) και Νίκα Μπαχράμι (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Ιράν, το οποίο ουσιαστικά αυτοκτόνησε, αφού είχε σχεδόν σε όλο το ματς το προβάδισμα και μάλιστα με διαφορές 10-19 πόντων.

Ο MVP

Ο Νταβίντ Χουέρτας δεν πέτυχε το νικητήριο σουτ, έβαλε όμως... όλα τα υπόλοιπα, κρατώντας επί 40 λεπτά ζωντανό το Πουέρτο Ρίκο. Ο παλιός παίκτης του Αμαρουσίου σημείωσε 32 πόντους (τους 13 στην τελευταία περίοδο) με 8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή και είχε ακόμα 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 30'39''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Πουέρτο Ρίκο έκλεψε 10 φορές τη μπάλα χάρις στην πίεση σε όλο το γήπεδο που άσκησε στο δεύτερο ημίχρονο και υποχρέωσε σε 18 λάθη τους Ιρανούς, από τα οποία σκόραρε 23 πόντους. Την ίδια ώρα η ομάδα του Εντι Κασιάνο υπέπεσε μόνο σε 7 λάθη, ενώ σημείωσε και 21 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

FIBA FIBA

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Ιράν δεν είχε επί 35 λεπτά καμία σχέση με την ομάδα που εμφανίστηκε στο τουρνουά της Κρήτης στις αρχές Αυγούστου. Με τον Γιακτσαλί να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο και τον Χαντάντι να κάνει την διαφορά κάτω από τα δύο καλάθια και να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (46-35 συνολικά), η ασιατική ομάδα προηγήθηκε στο 7' με 24-11 χάρις σε ένα σερί 11-0, ξέφυγε ακόμα και με +19 στο 17' (44-25) και διατήρησε σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους μέχρι το 37'. Κάπου εκεί όμως όλα άλλαξαν.

Η πίεση των Πορτορικανών σε όλο το γήπεδο προκάλεσε διαδοχικά λάθη (ακόμα και στις επαναφορές των Ιρανών) και αίφνης η ομάδα του Έντι Κασιάνο έγινε απειλητική. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χουέρτας ισοφάρισαν το σκορ (78-78) με 41'' να απομένουν και στην επόμενη επίθεση ο παλιός παίκτης του Αμαρουσίου ευστόχησε εκ νέου πίσω από τα 6,75μ. στα 16,1'', δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (78-81) για πρώτη φορά μετά το 3ο λεπτό (5-7). Ο Χαντάντι ισοφάρισε με τρίποντο στα 4,4'', ωστόσο το Πουέρτο Ρίκο γέλασε καλύτερα στο τέλος, καθώς ο Μοχίκα ευστόχησε σε σουτ από τα τέσσερα μέτρα 0,7'' πριν από τη λήξη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 49-31, 65-51, 81-83.

ΙΡΑΝ (Σαχιντάμπ): Γεραμίπορ 6 (8 ριμπάουντ), Χαντάντι 22 (6/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Χασανζαντέ 5, Τζαμσίντι 7, Μασαγιέκι 3, Νίκα Μπαχράμι 14 (2), Ροσταμπούρ, Γιακτσαλί 22 (2/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα), Ζανγκένεχ 2.

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κασιάνο): Μπάλκμαν 7 (2/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρέιντι, Μπράουν 10 (4/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλαβέλ 3 (0/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Κλεμέντε 5 (1), Κόλιερ 4, Ντίας 4, Φράνκλιν, Χουέρτας 32 (8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Μοχίκα 8, Πινέιρο 8 (1), Ροντρίγκες 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιράν: 20/44 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 11/16 βολές, 46 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 15 επιθετικά), 14 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Πουέρτο Ρίκο: 23/50 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 16/20 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η Τυνησία θα είναι η μεθαυριανή αντίπαλος του Ιράν (2/9, 11:30) για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Μερικές ώρες αργότερα το Πουέρτο Ρίκο θα αναμετρηθεί με την Ισπανία (2/9, 15:30).