ΙΤΑΛΙΑ

Σάσαρι - Βενέτσια 95-88: Στο 2-2 οι τελικοί της Lega Basket

Η Βενέτσια λίγο έλειψε να κάνει μία επική ανατροπή στην 4η περίοδο, αλλά η Σάσαρι κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και με 95-88 έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Μετά την ήττα που γνώρισε στο Game 3 (73-76), ο τέταρτος τελικός ήταν must win για τη Σάσαρι. Και τελικά τα κατάφερε. Η ομάδα του coach Ποτσέκο μπήκε από την αρχή σε θέση οδηγού και παρά την εντυπωσιακή 4η περίοδο που έκανε η Βενέτσια (23-14 επιμέρους σκορ), η ανατροπή δεν ήρθε και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 95-88.

Η Σάσαρι ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2, με τον πρωταθλητή της Lega Basket να κρίνεται στις 4 νίκες. Οι νικητές έπαιξαν το μπάσκετ που ήθελαν κι έτσι ήταν δύσκολο να ηττηθούν. Μην ξεχνάτε πως πρόκειται για την κορυφαία επίθεση στην Ιταλία με λίγο πάνω από 90 πόντους ενεργητικό κατά μέσο όρο.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στις 18/06 (21:45) στην έδρα της Βενέτσια.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τόμας με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, εξαιρετικός και ο Κούλεϊ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ στη στατιστική του. Από την άλλη, η Βενέτσια τα περίμενε σχεδόν όλα από τους Χέινς (22 πόντοι) και Ντέι (16 πόντοι). Ο Μπράμος έμεινε στο παρκέ για 28 αγωνιστικά και μέτρησε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ (4+1).