ΜΠΑΣΚΕΤ

Eurobasket U18: Το πανόραμα της διοργάνωσης

FIBA FIBA

Η Μεγάλη Βρετανία σόκαρε την Σερβία, η Ολλανδία εντυπωσίασε και τέσσερις ομάδες παραμένουν αήττητες στο Eurobasket U18 του Βόλου: η Γαλλία, η Ισπανία, η Τουρκία και το Μαυροβούνιο (VIDEO).

Οι εκπλήξεις έλειψαν την πρώτη μέρα του Eurobasket Εφήβων , όχι όμως και την δεύτερη. Η Μεγάλη Βρετανία και η Ολλανδία ήταν οι ομάδες που έστρεψαν πάνω τους όλα τα φώτα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον Βόλο, με τις νίκες που σημείωσαν επί της Σερβίας (87-85) και της Κροατίας (98-63) αντίστοιχα.

Κακή εμφάνιση έκανε η Ελλάδα, που γνώρισε βαριά ήττα από την Γαλλία (80-55), την ώρα που το Μαυροβούνιο επικρατούσε της Ρωσίας (81-79) στο πιο συναρπαστικό ματς της βραδιάς. Από εκεί και πέρα, η Τουρκία πήρε το ντέρμπι με την Γερμανία (72-64), η Ιταλία νίκησε την Λιθουανία (64-58) και η Ισπανία έκανε άλλη μία κυριαρχική εμφάνιση κόντρα στην Φινλανδία (81-45). Τέλος, στον όμιλο της Ελλάδας η Σλοβενία νίκησε δύσκολα την Λετονία (73-71) , που αυτοκτόνησε για δεύτερο συνεχόμενο ματς.

Διαβάστε παρακάτω τι ξεχώρισε από την 2η μέρα τουEurobasketΕφήβων στα γήπεδα της Νέας Ιωνίας Βόλου και Πορταριάς...

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Την πέτυχε η Μεγάλη Βρετανία, η οποία κατέβαλε στην παράταση την Σερβία (87-85) , παρότι σούταρε με ποσοστό 31,6% και έβλεπε σταθερά την πλάτη των αντιπάλων της από το 15' έως το 38'. Όλα αυτά στο τέλος δεν είχαν βέβαια καμία σημασία, αφού οι Βρετανοί νίκησαν για δεύτερη φορά σε διάστημα δύο εβδομάδων του Σέρβους (προηγήθηκε το Eurobasket U20) και έκαναν άνω κάτω τον 1ο όμιλο.

ΤΟ ΣΚΟΡ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Μία ημέρα μετά την ήττα με 33 πόντους διαφορά από την Ισπανία (65-98), η Ολλανδία σημείωσε την πρώτη, χρονικά, έκπληξη της ημέρας, καθώς συνέτριψε την Κροατία 98-63! Οι "οράνιε" προηγήθηκαν ακόμα και με 39 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο και είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Κέγιε Βαν ντερ Βουρστ ντε Βρις (22 πόντοι, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ) και τον Τρίσταν Εναρούνα (29 πόντοι).

Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Στον αγώνα με την Λιθουανία η Ιταλία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-17 στο 39'. Κι όμως, μόλις 4,5 λεπτά αργότερα είχε αρπάξει το προβάδισμα (18-19)! Και δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Η ομάδα του Αντρέα Μποκίνο όχι μόνο δεν έχασε ξανά το προβάδισμα στο παιχνίδι, αλλά έφτασε και σχετικά εύκολα στη νίκη (προηγήθηκε και με +14), πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (64-58).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Φινλανδία κοίταξε στα μάτια για ένα ημίχρονο την Ισπανία, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 32-26 υπέρ της. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η ομάδα του Χόρχε Φράνκο δεν αστειευόταν, πάντως, κάτι που φαίνεται και από το επιμέρους σκορ: 49-19! Οι Ισπανοί μάζεψαν συνολικά 22 ριμπάουντ παραπάνω (56-34), κράτησαν τους Φινλανδούς στο 25% και προηγήθηκαν ακόμα και με 38 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Φινλανδία είχε 5/32 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο...

ΟMVPΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Τουρκία σημείωσε μία από τις πιο σημαντικές νίκες της ημέρας, επικρατώντας της Γερμανίας με 62-54. Ας είναι καλά ο Αλπερέν Σενγκιούν. Ο θηριώδης σέντερ τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 11/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 22'02''. Είχε ακόμα 37 μονάδες στον δείκτη αξιολόγησης και +13 στο "+/-", κυριαρχώντας πλήρως στην πολυαναμενόμενη μονομαχία με τον Αριέλ Χουκπόρτι (5 πόντοι).

Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι γέμισε πάλι την στατιστική του στην ήττα-σοκ της Σερβίας από την Μεγάλη Βρετανία. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κοψίματα και 2 κλεψίματα σε 30'26''.

ΤΟ ΣΟΥΤ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ένας Γάλλος το πέτυχε. Ο λόγος για τον Λορένζο Θιρουάρ-Σαμσόν, ο οποίος βρήκε στόχο από απόσταση περίπου δέκα μέτρων στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου στο παιχνίδι της Γαλλίας με την Ελλάδα.

Κροατία - Ισπανία (21:15)

* Στην φάση των "16", κατά την οποία αρχίζουν οι νοκ άουτ αγώνες, διασταυρώνονται οι ομάδες του 1ου ομίλου με εκείνες του 2ου (Α1-Β4, Α2-Β3, Α3-Β2, Α4-Β1) και αυτές του 3ου με τις αντίστοιχες του 4ου (Γ1-Δ4, Γ2-Δ3, Γ3-Δ2, Γ4-Δ1).