ΜΠΑΣΚΕΤ

Eurobasket U18: "Πνίγηκαν" πάλι οι Λετονοί, πρώτη νίκη οι Σλοβένοι

FIBA FIBA

Η Σλοβενία κατέβαλε την Λετονία με 73-71 στο άλλο παιχνίδι που έγινε για τον όμιλο της Ελλάδας στο Eurobasket Εφήβων του Βόλου.

Όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας με την Ελλάδα , έτσι και στον δεύτερο η Λετονία χάλασε στο τέλος ό,τι έχτιζε επί 35 και πλέον λεπτά. Η Σλοβενία έκανε ένα επιμέρους 11-2 στα τελευταία 2,5 λεπτά και νίκησε την Λετονία 73-71, αγκαλιάζοντας ουσιαστικά την 3η θέση στον 3ο όμιλο, με προοπτική να ανέβει ακόμα και στην 2η, εφόσον νικήσει αύριο (29/7, 21:15) την Ελλάδα.

Σε ένα "κλειστό" καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνίδι (το προβάδισμα άλλαξε χέρια 16 φορές και καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους), οι Σλοβένοι είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε, όταν μετέτρεψαν το 67-64 των Λετονών στο 37' σε 67-71 με 49,8'' να απομένουν. Η ομάδα του Πέτερ Μαρκοβίνοβιτς σούταρε με πολύ χειρότερα ποσοστά (34,2% έναντι 43,6% των αντιπάλων τους), εντούτοις μάζεψε 11 ριμπάουντ παραπάνω.

Επιπλέον, η Σλοβενία είχε τον Ζίγκα Σάμαρ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) και τον Γκρέγκορ Γκλας (16 πόντοι), οι οποίοι πέτυχαν κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά, την ώρα που οι Λετονοί πελαγοδρομούσαν. Ο Κρίσταπς Κλιπς (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) ήταν πάλι ο παίκτης που ξεχώρισε από την Λετονία, αν και είχε ακόμα 6/18 σουτ και 5 λάθη. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Στάινμπεργκς (15 και 9 ριμπάουντ), Μπέρζε (13).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 54-54, 71-73.