Ζάλγκιρις - ΤΣΣΚΑ 79-84: Άλωσε το Κάουνας με... clutch Χάκετ!

EUROKINISSI

Η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και με κορυφαίο τον Ντάνιελ Χάκετ νίκησε την Ζάλγκιρις 84-79 στο Κάουνας, κάνοντας το 20-3 κόντρα στην λιθουανική ομάδα στην EuroLeague (VIDEO)!

Για όγδοη συνεχόμενη αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε πιστή στις συνήθειες της. Απλά δεν χάνει διαδοχικά παιχνίδια στην EuroLeague ! Αυτό δεν συνέβη ούτε στο Κάουνας, καθώς σε ένα ματς στο οποίο η ΤΣΣΚΑ έλεγχε επί ένα ημίχρονο και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκε στο τέλος τον τρόπο να φτάσει στη νίκη επί της Ζάλγκιρις με 84-79, την 12η σε 16 αγώνες.

Ο Ντάνιελ Χάκετ και ο Γουίλ Κλάιμπερν έβαλαν από 19 πόντους έκαστος και δεν ήταν μόνο οι πρώτοι σκόρερς της ΤΣΣΚΑ, αλλά και οι καλύτεροι παίκτες του ματς. Αυτοί οι δύο έβαλαν και σχεδόν όλους τους καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας την ρωσική ομάδα στην 20ή νίκη στις 23 αναμετρήσεις με την Ζάλγκιρις στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague. Ο Μπράντον Ντέιβις (19 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος των Λιθουανών, οι οποίοι έχουν πλέον 7-9 και δύο διαδοχικές ήττες, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να γίνεται έξαλλος με κάποιες αποφάσεις των διαιτητών στα τελευταία λεπτά.

O MVP

Ο Ντάνιελ Χάκετ δεν αποτελεί σχεδόν ποτέ την αιχμή του δόρατος στην επίθεση για την ΤΣΣΚΑ, στο Κάουνας όμως ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά. Ο Ιταλός γκαρντ πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην EuroLeague, βάζοντας 13 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο, συμπεριλαμβανομένων και των πιο κρίσιμων σουτ της αναμέτρησης. Ο Χάκετ είχε 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές και 1 ριμπάουντ σε 20'19''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΤΣΣΚΑ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 6/6 τρίποντα, αλλά από εκεί και πέρα είχε 2/19 στο Κάουνας! Για την ακρίβεια, είχε 1/18 μέχρι το 39', όταν ο Ντάνιελ Χάκετ της έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο (74-76). Το συγκεκριμένο σουτ του Ιταλού αποδείχθηκε ότι ήταν και το νικητήριο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με ιδανικό τρόπο στην Ζαλγκίριο Αρένα. Προηγήθηκε από το 4ο λεπτό με 4-10 και δεν έχασε τα ηνία του αγώνα για πολλή ώρα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά στο 9' και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ 17-28, έχοντας 6/6 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο και πέντε διαφορετικούς παίκτες να έχουν ευστοχήσει πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.! Την ίδια ώρα η Ζάλγκιρις είχε 0/3 τρίποντα και έμοιαζε να πελαγοδρομεί σε επίθεση και άμυνα. Αυτό το σκηνικό διατηρήθηκε μάλιστα για πολλή ώρα, παρότι η ΤΣΣΚΑ είχε 0/6 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό ουδόλως εμπόδισε την ρωσική ομάδα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (34-44). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν άργησε πάντως να γίνει.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Ζάλγκιρις έκανε το μεγαλύτερό της σερί στο παιχνίδι (9-0), μετέτρεψε το 45-52 σε 54-52 και με γκολ-φάουλ του Μπράντον Ντέιβις προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξέφυγε ακόμα και με διαφορά έξι πόντων στο 32' (63-57) και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το 38'. Τι συνέβη σε εκείνο το σημείο; Η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα σερί 7-0 και μετέτρεψε το 74-69 σε 74-76, με τον Χάκετ να σημειώνει το τρίποντο που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η ΤΣΣΚΑ δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Ο Χάκετ πέτυχε άλλο ένα μεγάλο σουτ στα 15,4'', έκανε το σκορ 76-79 και στη συνέχεια το παιχνίδι οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών, με την μεν ΤΣΣΚΑ να θέλει να αποφύγει το τρίποντο και την δε Ζάλγκιρις να ψάχνει κάποια χαμένη βολή από τους Ρώσους. Ο Κλάιμπερν έχασε μία, αλλά δεν ήταν αρκετή.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν κατάμεστη ήταν για άλλη μία φορά η Ζαλγκίριο Αρένα στο χιονισμένο Κάουνας. Τον αγώνα της Ζάλγκιρις με την ΤΣΣΚΑ παρακολούθησαν 15.205 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γκαρθία, Ρόσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 19 (6/9 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γουόλτον 10 (1), Γουόλτερς 6, Γουόκαπ 3, Γιανκούνας 2, Μπιρούτις 4, Μιλάκνις 3 (1), Γουάιτ 8 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 13 (3), Ουλάνοβας 9 (9/10 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Ροντρίγκεθ 6 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Βοροντσέβιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 19 (5/8 δίποντα, 9/11 βολές), Χίγκινς 11 (2), Χάκετ 19 (3), Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 3, Χάντερ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 13/27 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 36/41 βολές, 27 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/42 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 20/25 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα υποδεχτεί την Αναντολού Εφές (8/1, 20:30) για την 17η αγωνιστική της EuroLeague. Δύο ημέρες αργότερα (10/1, 19:45) θα παίξει με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Η ΤΣΣΚΑ, από τη μεριά της, θα παίξει πρώτα εκτός έδρας με την Νταρουσάφακα (9/1, 19:15) και στις 11/1 (19:00) θα υποδεχτεί την Μακάμπι.

Photo credits: Eurokinissi