Ζάλγκιρις Κάουνας - Αναντολού Εφές 68-74: Μόνοι πρώτοι με 8 σερί νίκες οι Τούρκοι

Όγδοη σερί νίκη για την Αναντολού Εφές, που πέρασε από το Κάουνας και έμεινε μόνη στην πρώτη θέση της EuroLeague 2019/20. Έβδομη ήττα σε εννέα εντός έδρας αγώνες για την ουραγό Ζάλγκιρις.

Δώδεκα νίκες σε 14 αγώνες, είναι μια σημαντική επίδοση, ειδικά γι' αυτή τη EuroLeague που έχει μάλλον περισσότερη ποιότητα και... ποσότητα από ποτέ.

Η Αναντολού Εφές δεν σταματάει πουθενά, πανηγύρισε το όγδοο σερί θετικό της αποτέλεσμα στο Κάουνας απέναντι στη Ζάλγκιρις (74-68) και έμεινε μόνη στην κορυφή της κατάταξης με τον Εργκίν Αταμάν να βλέπει το δίδυμο των Βασίλιε Μίτσιτς - Τίμπορ Πλάις να κάνει σπουδαία δουλειά στη Zalgirio Arena.

Οι Λιθουανοί, από την άλλη, έχασαν για έβδομη φορά φέτος σε εννέα αγώνες στο γήπεδό τους, πήγαν στο 3-11 και παρά το γεγονός ότι είχαν ένα βατό πρόγραμμα στο ξεκίνημα της χρονιάς (εννέα εντός - πέντε εκτός) δεν δείχνουν ικανοί να παίξουν μπάσκετ υψηλού επιπέδου.

Ο MVP

Ο Μπράιαντ Ντάνστον παραμένει εκτός δράσης, όμως ο Τίμπορ Πλάις κάνει πραγματικά σπουδαία δουλειά στη θέση του. Ο Γερμανός σέντερ σκόραρε 18 πόντους από 9/12 δίποντα, μάζεψε επτά ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, εκλεψε μία μπάλα και έκοψε ένα σουτ, έβαλε κρίσιμα καλάθια και συγκέντρωσε 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 31 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις δύο βολες εκτέλεσε σε όλο το ματς η Αναντολού Εφές (!) την ώρα που η Ζάλγκιρις είχε 11/14. Οι γηπεδούχοι είχαν 19 ασίστ για 13 λάθη, οι φιλοξενούμενοι 15 τελικές πάσες για εννέα λάθη, με τον Σίνγκλετον να είναι άποντος σε 34 λεπτά αλλα να προσφέρει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και να είναι σπουδαίος αμυντικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του αγώνα, η Εφές πέτυχε 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έχτισε ένα +8 που έμοιαζε φανταστικό τόσο νωρίς στην αναμέτρηση. Ο Μπομπουά έδωσε σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα, το 17-26 της περιόδου θα μπορούσε να κόψει τα πόδια των γηπεδούχων, όμως αυτό δεν συνέβη. Η Ζάλγκιρις ήταν καταπληκτική στη δεύτερη, ο Ρίβερς, ο Λάνταλ κι ο ΛεΝτέι ροκάνισαν τη διαφορά, ο Μίλακνις κι ο Γουόκαπ με τρίποντα ισοφάρισαν στο 32-32 και το 42-42, ενώ ο Αυστραλός έβαλε και μπροστά την ομάδα του με μια βολή πριν από το ημίχρονο.

To σκορ έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, το 10-13 βοήθησε περισσότερο τη Ζάλγκιρις για να μείνει κοντά απέναντι σε έναν ανωτερο αντίπαλο, όμως ένα τρίποντο του Μίτσιτς (57-64 στο 33'), ένα δίποντο του Πλάις (60-66 στο 34') και ακόμα δύο καλάθια από τους συγκεκριμένους κράτησαν την Εφές μπροστά και μάλιστα με δύο κατοχές (65-70 στο 38') όταν το ματς έμπαινε στην κρίσιμη τελική του ευθεία. Ο Λάρκιν σκόραρε για το +7 και κάπου εκεί, στα 84" πριν από το φινάλε, οι Τούρκοι κλείδωσαν οριστικά την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 14110 θεατές βρέθηκαν στην Zalgirio Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 43-42, 53-55, 68-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ρίβερς 4 (2/7 σουτ), Λεκάβιτσους 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χέιζ, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 8 (2/7 τρίποντα), Γκέμπεν 11 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάνταλ 16 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ουλανόβας 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (2/8 σουτ), Μπομπουά 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σίνγκλετον (0/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σανλί 2, Πλάις 18 (9/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 18 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 4, Πίτερς 3 (1), Σίμον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 15/32 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 27/49 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 2/2 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα πάει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (20/12 στις 19:00), ενώ η Εφές θα υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ (20/12 στις 19:30).

Photo credits: Zalgiris Kaunas