Μπουντούτσνοστ - Αναντολού Εφές 84-91: Η 4η θέση είναι ρεζερβέ

Η Αναντολού Εφές δημιούργησε διαφορά 22 πόντων στο 23' και νίκησε την Μπουντούτσνοστ 91-84 στην Ποντγκόριτσα, εξασφαλίζοντας μαθηματικά την 4η θέση στην EuroLeague (VIDEO).

Ο στόχος επιτεύχθηκε για την Αναντολού Εφές . Η τουρκική ομάδα δημιούργησε από νωρίς μία μεγάλη διαφορά στο σκορ, κρατήθηκε από αυτήν σε όλο το ματς και νίκησε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 84-91 την Μπουντούτσνοστ , εξασφαλίζοντας μαθηματικά την 4η θέση στην Euroleague , σε συνδυασμό με την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Μόναχο.

Οι Βασίλιε Μίτσιτς (18 πόντοι), Τίμπορ Πλάις (16 πόντοι), Μπράιαντ Ντάνστον (14 πόντοι) και Κρούνοσλαβ Σίμον (13 πόντοι) ήταν οι παίκτες που κουβάλησαν σε όλο το παιχνίδι την Αναντολού Εφές, η οποία έφτασε τις πέντε νίκες στους τελευταίους επτά αγώνες. Η Μπουντούτσνοστ, από την άλλη, υπέστη την 8η συνεχόμενη ήττα της, παρά τις προσπάθειες των Εντουϊν Τζάκσον (17 πόντοι) και Γκόγκα Μπιτάτζε (16 πόντοι).

Ο MVP

Ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε ρόλο οργανωτή στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας όλα κι όλα τρία σουτ. Στο δεύτερο μισό, πάντως, πήρε πάνω του όλη την Εφές, σκοράροντας 15 από τους 18 πόντους του μετά την ανάπαυλα. Ο Σέρβος γκαρντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 30'36''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η μεν Μπουντούτσνοστ σούταρε με ποσοστό 43,2% στα δίποντα (19/44), η δε Αναντολού Εφές με 60,5% (23/38). Κάπως έτσι πήγε στράφι το 52,6% που είχαν οι γηπεδούχοι στα τρίποντα, με τα τρία εξ αυτών πάντως να τα βάζει σε σημείο που το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αναντολού Εφές φρόντισε να δείξει από πολύ νωρίς τις διαθέσεις της στο Μοράτσα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους στο ματς, προηγήθηκε με 2-12 στο 3ο λεπτό και δεν είδε ούτε στιγμή την πλάτη της Μπουντούτσνοστ από εκεί και πέρα. Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, οι Τούρκοι πατούσαν αμέσως το γκάζι και εξαφανίζονταν, σε έναν αγώνα που είχε φρενήρη ρυθμό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να ενδιαφέρονται ελάχιστα για την άμυνα. Στο τέλος η καλύτερη και πιο ποιοτική επίθεση ήταν και αυτή που πήρε τη νίκη. Και εύκολα.

Η Εφές έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας σημειώσει 53 πόντους και με την διαφορά να είναι στο +13, την οποία διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η τουρκική ομάδα μπήκε στο γήπεδο με σερί 0-9, ξέφυγε με 40-62 στο 23' και όλα έγιναν απλά στη συνέχεια. Η Μπουντούτσνοστ προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά μέχρι τους 10 πόντους, μία φορά στο 32' (63-73) και μία στο 38' (76-86). Με 1'34'' να απομένουν πλησίασε ακόμα περισσότερο (78-86) και 19'' πριν από την λήξη έκανε το σκορ 84-89 με διαδοχικά τρίποντα. Η Εφές έβαλε όμως όσες βολές χρειαζόταν και ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την ολική επαναφορά από τους γηπεδούχους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αυτός ήταν ο τελευταίος φετινός εντός έδρας αγώνας της Μπουντούτσνοστ στην EuroLeague. Στις κερκίδες του Μοράτσα βρέθηκαν 4.756 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μπάλακ, Αμπρόσοβ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 40-53, 58-71, 84-91.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 17 (3/3 τρίποντα), Κόουλ 10, Κλαρκ Ερλ 9, Μπάροβιτς 4, Κλαρκ Κ. 6, Γκόρντιτς 6, Μπιτάτζε 16 (5 ριμπάουντ, 3 τάπες), Πόποβιτς 9, Μπελ 7, Νίκολιτς.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6, Μπομπουά 12, Μπαλμπάι, Μότουμ 8, Μοερμάν 4, Πλάις 16 (8/11 δίποντα), Μίτσιτς 18 (4/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Αντερσον, Ντάνστον 14, Σίμον 13 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 19/44 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 16/19 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 23/38 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 18/19 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπουντούτσνοστ θα αντιμετωπίσει την επόμενη εβδομάδα (28/3, 22:00) την Μπαρτσελόνα επί καταλανικού εδάφους για την 29η αγωνιστική της EuroLeague. Στην αντίπερα όχθη, η Αναντολού Εφές θα παίξει πάλι εκτός έδρας (29/3, 21:30), στην Βιτόρια, με αντίπαλο την Μπασκόνια.

Photo credits: Eurokinissi