Γκραν Κανάρια - Χίμκι 70-99: Ισοπεδωτική η ομάδα του Μπαρτζώκα!

EUROKINISSI

Η Χίμκι δέχτηκε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο και 40 από εκεί και πέρα, διαλύοντας την Γκραν Κανάρια με 99-70! Δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην EuroLeague (VIDEO).

Ήταν να μην πάρει μπροστά η Χίμκι στην Γκραν Κανάρια Αρένα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέτρεψε στην Γκραν Κανάρια να βάλει 30 πόντους με 9/10 σουτ στην πρώτη περίοδο και να προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους διαφορά, από εκεί και πέρα όμως έμοιαζε να παίζει μόνη της στο γήπεδο, διαλύοντας τους γηπεδούχους 99-70 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της EuroLeague , πρώτης για τον δεύτερο γύρο.

Οι Ντι Μποστ (20 πόντοι, 8/11 σουτ), Τζόρνταν Μίκι (19 πόντοι), Τσαρλς Τζένκινς (18 πόντοι) και Στέφαν Μάρκοβιτς (5 πόντοι, 9 ασίστ) ήταν οι οδηγοί της Χίμκι στη δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη. Η ρωσική ομάδα, που προηγήθηκε ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στο 33', κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ της σε 6-10.

Στην αντίπερα όχθη, οι Μάρκους Έρικσον (14 πόντοι) και Ντι Τζέι Στρόμπερι (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Γκραν Κανάρια, η οποία κατέρρευσε μετά το ονειρικό ξεκίνημα, όταν προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο 7'. Η ισπανική ομάδα προσγειώθηκε απότομα μετά το 6-9 που είχε στον πρώτο γύρο.

O MVP

Με τους δύο καλύτερους παίκτες της (Αλεξέι Σβεντ και Αντονι Γκιλ) να είναι πάλι εκτός μάχης, ο Ντι Μποστ ήταν ο πρώτος που βγήκε μπροστά για την Χίμκι. Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση σε επίπεδο EuroLeague και αυτό πιστοποιείται από τα ατομικά ρεκόρ που έκανε στην διοργάνωση σε πόντους (20), αμυντικά ριμπάουντ (4) και index rating (20). Ο Μποστ είχε επίσης 4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 24'30''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε το παιχνίδι με 8/8 σουτ και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 9/10. Στα επόμενα 30 λεπτά όμως είχε 13/39. Αποκορύφωμα, βέβαια, της καταστροφικής εμφάνισης που έκανε η ισπανική ομάδα ήταν τα 1/14 σουτ που είχε στην δεύτερη περίοδο . Συγκεκριμένα, η Γκραν Κανάρια είχε 1/7 δίποντα και 0/7 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο διαφορετικά παιχνίδια έγιναν στην Γκραν Κανάρια Αρένα. Το ένα διήρκεσε 10 λεπτά και είχε πρωταγωνίστρια την Γκραν Κανάρια. Το δεύτερο, πάντως, διήρκεσε 30 λεπτά και αποτέλεσε μονόλογο της Χίμκι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε τρεις σχεδόν τέλειες περιόδους στο Λας Πάλμας, ξεπερνώντας παράλληλα όχι μόνο τις απουσίες με τις οποίες ταξίδεψε στην Ισπανία (οι τραυματίες Αλεξέι Σβεντ και Άντονι Γκιλ δεν έπαιξαν για μία ακόμη φορά), αλλά και το καλύτερο δεκάλεπτο που έχει κάνει η Γκραν Κανάρια στην EuroLeague. Η ομάδα του Πάμπλό Γκαρθία ευστόχησε στα πρώτα οκτώ σουτ που επιχείρησε, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 9/10, προηγήθηκε με 22-12 στο 7' και ήταν μπροστά στο σκορ με 30-23 στο τέλος της περιόδου. Ωστόσο, ούτε ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν θα μπορούσε να φανταστεί τι θα επακολουθούσε. Πόσο μάλλον ο Πάμπλο Γκαρθία...

Στην δεύτερη περίοδο η Γκραν Κανάρια ευστόχησε μόνο σε ένα από τα 14 σουτ που επιχείρησε, τα 5/5 τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου έγιναν 0/7 στο δεύτερο και όλα άλλαξαν μέσα σε λίγα λεπτά. Η Χίμκι έκανε επιμέρους 27-6 στην δεύτερη περίοδο, πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (36-50) και μετέτρεψε το παιχνίδι σε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο. Η ρωσική ομάδα, εκμεταλλευόμενη αφενός την δική της ευστοχία (25/36 δίποντα, 13/27 τρίποντα), αφετέρου την τραγική εμφάνιση των γηπεδούχων, προηγήθηκαν ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στο 33' (57-90), πριν χαλαρώσουν στα τελευταία πέντε λεπτά, όταν δέχτηκαν 13 πόντους. Η κυριαρχία της Χίμκι ήταν ολοκληρωτική και φαίνεται και στα νούμερα: άγγιξε το ρεκόρ ομάδας (30) με τις 29 ασίστ που μοίρασε, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ παραπάνω και έκανε μόνο 11 λάθη, ενώ έβαλε 24 πόντους από τα 20 λάθη που είχαν οι γηπεδούχοι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Απογοητευμένοι έφυγαν οι 4.823 θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες της Γκραν Κανάρια Αρένα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πατέρνικο, Κορομηλάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 36-50, 53-70, 70-99.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Όλιβερ, Μάτζετ 4 (5 ασίστ), Ερικσον 14 (1), Βένε 12 (2), Μπάλβιν 5, Μπάεζ, Πασέτσνικς 1, Πάουλι 5 (1), Ραμπασέδα 7 (1), Στρόμπερι 13 (2), Φίσερ, Τιλί 9 (3).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 20 (4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κρόκερ 9 (1), Γκριν 11 (1), Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Μόνα 8 (2), Γκουμπάνοβ 1, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 18 (4/6 τρίποντα), Τόμας 9 (5 ασίστ), Μίκι 16 (6/9 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 11/23 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 15/26 βολές, 22 ριμπάουντ (13 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 25/36 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 29 ασίστ, 11 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχτεί την επόμενη εβδομάδα (8/1, 22:30) η Γκραν Κανάρια στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της EuroLeague. Τρεις ημέρες αργότερα (11/1, 21:30) θα αντιμετωπίσει άλλη μία ισπανική ομάδα, την Μπασκόνια, στην Βιτόρια. Η Χίμκι, από την άλλη, θα παίξει κατά σειρά με την Φενέρμπαχτσε εντός έδρας (8/1, 19:00) για την 17η αγωνιστική και με την Αναντολού Εφές εκτός (10/1, 19:00) για την 18η.

Photo credits: Eurokinissi