Φενέρμπαχτσε - Μπαρτσελόνα 88-82: Ραψωδία Σλούκα, το πήρε μόνος του

Η Μπαρτσελόνα φλέρταρε με ένα τεράστιο "διπλό", αλλά ο Κώστας Σλούκας κράτησε όρθια την Φενέρμπαχτσε και την οδήγησε στη νίκη (88-82).

Η Μπαρτσελόνα στην 26η "στροφή" της EuroLeague βρέθηκε πολύ κοντά στην "άλωση" της Κωνσταντινούπολης, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στην 22η νίκη της στην διοργάνωση της τρέχουσας σεζόν. Η Φενέρ λύγισε με 88-82 τους "μπλαουγκράνα" και μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης της κανονικής διάρκεια της EuroLeague, ενώ Καταλανοί - οι οποίοι στο 1ο λεπτό είδαν τον Σέτισλαβ Πέσιτς να αποβάλλεται - υποχώρησαν στο 15-11.

Ο MVP

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, καθώς σημείωσε 22 πόντους, εκ των οποίων οι 18 ήταν στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο. Ο 29χρονος διεθνής γκαρντ μοίρασε 11 ασίστ ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ στην EuroLaegue, ενώ συγκέντρωσε 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Όλα αυτά μάλιστα έγιναν χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, καθώς ο Κώστας Σλούκας είχε 2/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 3/4 βολές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να... ζήσουν και να πεθάνουν με τα σουτ τριών πόντων, καθώς είχαν διπλάσια τρίποντα (17/38) από δίποντα (8/19). Αντιθέτως, οι επιλογές των φιλοξενούμενων ήταν πιο ισορροπημένες (15/33 δίποντα, 9/16 τρίποντα), αλλά στο τέλος τη βραδιάς δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς έμεινε στον πάγκο της ομάδας του μόλις για 60 δευτερόλεπτα, καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Η Μπαρτσελόνα, όμως, είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο. Ο Μπλάζιτς έκανε την αρχή, καθώς με 12 πόντους οδήγησε την Μπαρτσελόνα στο 14-19 (6'), ενώ οι Καταλανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (16-23). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη δεύτερη περίοδο βελτίωσε την άμυνά της, ο Ντίξον έκανε θραύση πίσω από την γραμμή του τριπόντου και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-30 στο 17'. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν ψύχραιμοι και η συμπλήρωση των 20΄ τούς βρήκε στο +1 (37-38).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη δεύτερη περίοδο βελτίωσε την άμυνά της, ο Ντίξον έκανε θραύση πίσω από την γραμμή του τριπόντου και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-30 στο 17'. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν ψύχραιμοι και η συμπλήρωση των 20΄ τούς βρήκε στο +1 (37-38), έχοντας για κορυφαίους τους Μπλάζιτς (13π.) και Τόμιτς (9π.). Ο Ντίξον- ο οποίος πέτυχε τους 14 από τους 17 πόντους που είχε ως το 20' στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο καλύτερος παίκτης από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα τους είχαν δώσει και οι Σλούκας (4 πόντοι, 6 ασίστ) και Μέλι (8π., 4ριμπ.).

Οι μπλαουγκράνα είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, καθώς με "όπλο" την άμυνα τους κι έχοντας για οδηγό τον Κλαβέρ έτρεξαν σερί 0-12 και προηγήθηκαν με 13 πόντους (37-50, 24'). Οι Σλούκας και Νατόμε κράτησαν "όρθια" την ομάδα τους, η οποία πλησίασε ως το -5 (48-53), αλλά ο Ρίμπας με δύο τρίποντες... βόμβες φρόντισε η Μπαρτσελόνα να είναι στο +9 (52-61) στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στον Σλούκα κι εκμεταλλευόμενοι μία τεχνική ποινή του Ρίμπας κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Σεραφένα μείωσαν σε 66-68 (33:30), αλλά ο Κούριτς οδοδήγησε την Μπαρτσελόνα στο 69-76 (35'). Η Φενέρ, όμω,ς δεν παραδόθηκε και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα έκανε επιμέρους σκορ 8-1 ισοφαρίζοντας σε 77-77, ενώ 29χρονος γκαρντ στο 38:07 διαμόρφωσε το 79-77. Ο Μέλι έμεινε ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και ο Μαχμούτογλου στο 39:30 έπειτα από την 11η ασίστ του Σλούκα "κλείδωσε" τη νίκη της Φενέρ ευστοχώντας σε τρίποντο για το 84-78. Ο Σίνγκλετον 16 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος είχε 3/3 βολές (84-81), αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 88-82.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 12.628ι φίλοι της Φενέρμπαχτσε στάθηκαν με δυναμικό πλευρό στο πλευρό της ομάδας τους και την βοήθησαν να κάνει την ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ράντοβιτς, Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 13 (3), Μαχμούτογλου 8 (2), Κάλινιτς 4, Σλούκας 22 (5/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 4, Ντίξον 19 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 11 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 2, Πάνγκος 2, Ρίμπας 9 (3), Σίνγκελτον 12 (2)(, Μπλάζιτς 15 (2), Ερτέλ 7 (6 ασίστ), Οριόλα 2 , Κούριτς 11 (2), Κλαβέρ 10, Τόμιτς 12.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 8/19 δίποντα, 17/38 τρίποντα, 21/23 βολές, 15-9 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5κλεψίματα, 5 κοψίματα,12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 15/33 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 25/32 βολές, 18-5 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε στην τελευταία "διαβολοβδομάδα" της σεζόν θα παίξει με την Μπουντούτσνοστ (19/3, 19:45) στην Πόλη και την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (21/3, 19:00). Η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί την Γκραν Κανάρια (19/3, 22:00) κι εν συνεχεία θα παίξει με την Μπάγερν (21/3, 21:00) στο Μόναχο.

Photo credits: Eurokinissi