STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ήφαιστος - Προμηθέας 72-75: Με ευρωπαϊκή φόρα οι Πατρινοί

EUROKINISSI

Με την ορμή της ευρωπαϊκής νίκης επί της Βίρτους Μπολόνια, ο Προμηθέας πέρασε από τη Λήμνο (72-75) δείχνοντας ότι και στη φετινή Basket League μπορεί να κοιτάζει ψηλά. Κορυφαίοι οι Χολ και Λίποβι, σπουδαία δουλειά ο Μπόγρης.

Ο Προμηθέας Πάτρας εξακολουθεί να αποτελεί μία από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες της Basket League, δίνοντας συνέχεια στον μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό θρίαμβο επί της... παρέας του Τεόντοσιτς, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Ήφαιστο στη Λήμνο (72-75).

Παρά την απουσία του Έλις, ο Μπόγρης έκανε σπουδαία δουλειά στη ρακέτα, ενώ η παρουσία του Χολ στον "1" ήταν τέτοια που δεν έκρυψε την έλλειψη που υπήρχε, δεδομένου ότι δεν έχει μπει ακόμη ο Ρόμπινσον. Απο την πλευρά του Ηφαίστου που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, ο Έβανς δεν βοήθησε ενώ ο Σμιθ άργησε πολύ να μπει στο ματς.

Ο MVP

Ο Λάνγκστον Χολ πήρε επ' ώμου τη θέση "1" (δεδομένου ότι δεν έχει μπει ακόμα ο νεαποκτηθείς Ρόμπινσον) και τα πήγε περίφημα έχοντας καταλυτικό ρόλο. Πέτυχε 13 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ *μαζί και 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο), παίζοντας 33' και πετυχαίνοντας κομβικά καλάθια στη διάρκεια του ματς. Φυσικά και ο Λίποβι είχε σημαντική συμβολή στην επίθεση με 18 πόντους, ενώ ο Μπόγρης ήταν κινητήριος μοχλός στην επιθετική λειτουργία της ομάδας, έχοντας μάλιστα 8 πόντους 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η διαφορά στον συνδυασμό ασίστ-λαθών εξηγεί και τη διαφορά στο σκορ αλλά και στο μπάσκετ που απέδωσαν οι δύο ομάδες. Ο Προμηθέας μοίρασε 19 ασίστ κάνοντας 9 λάθη, την ώρα που ο Ήφαιστος Λήμνου είχε αντίστροφη επίδοση (ποιοτικά) με μόλις 9 ασίστ και 14 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για να επιβάλλει ο Προμηθέας -έστω και προσωρινά- τον ρυθμό του, δείχνοντας την πληρότητά τοιυ ως ομάδα ακόμη και εν τη απουσία του Έλις. Οι Πατρινοί πήραν γρήγορο προβάδισμα (2-10) το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας μπροστάρη τον Λίποβι (13 ποντους με 5/5 σουτ) και με τον Χολ να ακολουθεί (8 πόντους, 4 ασίστ). Η καλη κυκλοφορία της μπάλας έκανε τη διαφορά, η οποία δημιούργησε περιφερειακά σουτ, ενώ ενισχύθηκε και από τα 6 επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, με τον Μπόγρη να έχει σημαντική συνεισφορά παρά το γεγονός ότι "φορτώθηκε" από νωρίς με τρία φάουλ.

Ο Ήφαιστος από την πλευρά του προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο με εγκλωβισμένο τον Σμιθ που ήταν άποντος στο ημίχρονο, είχε τους Λιτλ, Τσαϊρέλη και Χαριτόπουλο (από 7 πόντους) κύριους εκφραστές της επίθεσης και τον Σον Έβανς "προστάτη" της ρακέτας (8 ριμπάουντ). Παρά το γεγονός ότι οι νησιώτες ανέτρεψαν στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ με 10-0 σερί (26-23), ο Χολ με συνεχόμενους πόντους και καλάθι (και φάουλ) στο τέλος κράτησε τον Προμηθέα μπροστά στο ημίχρονο (35-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σμιθ κατάφερε να "μιλήσει" στην επίθεση του Ηφαίστου και μάλιστα το έκανε με διάρκεια πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους και ισοφαρίζοντας (42-42) στο 22'. Η δημιουργία του Μπόγρη από το low post και η εκτελεστικότητα των Λίποβι και Χολ (16 και 11 πόντους αντίστοιχα) κράτησαν μπροστά τους Πατρινούς (46-54) στο 28'. Οι νησιώτες από την πλευρά τους συνέχισαν να κυνηγούν κατά πόδας το σκορ, μένοντας κοντά στο τέλος του δεκαλέπτου (50-55), χάρη σε σημαντικά καλάθια του Τσαϊρέλη (11 πόντους).

Κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων ωστόσο να γυρίσουν το ματς έβρισκε απάντηση από την περιφερειακή γραμμή του Προμηθέα, με τον Χολ να έχει σημαντική συνεισφορά στην τέταρτη περίοδο σε δημιουργικό και εκτελεστικό κομμάτι (13 πόντους, 6 ασίστ) και να κρατά μπροστά τους Πατρινούς (54-62) που στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να ξεφύγουν και με διψήφια διαφορά (57-68) στο 36'. Η αστοχία του Προμηθέα από τη γραμμή των βολών έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν στο τρίποντο, ωστόσο ο Λιτλ αυτή τη φορά δεν κατάφερε να πετύχει το μεγάλο σουτ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Sold out δεν έγινε στο "Νίκος Σαμαράς", ωστόσο οι φίλοι του Ηφαίστου έχουν συνηθίσει πια να αφήνουν ελάχιστα... κενά καθίσματα και να δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Τζαφλέρης, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-40, 50-55, 72-75

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μούρτος (0/4 σουτ), Χάμοντς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 5 λάθη), Έβανς 6 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μολντοβεάνου 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Τσαϊρέλης 11 (1), Πελεκάνος 6, Λιτλ 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 7 (1), Μπόγρης 8 (7 ριμπάουντ), Λίποβι 18 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Χολ 13 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Μαντζούκας 2, Αγραβάνης 12 (2/7 τρίποντα), Κατσίβελης, Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίλερ 7.

Τα ομαδικά στατιστικά - Ήφαιστος: 24/40 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/14 βολές, 42 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 14 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά - Προμηέας: 17-37 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 11/20 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος Λήμνου θα βρεθεί στην Πυλαία για να αντιμετωπίσει στις 2/11 τον ΠΑΟΚ (15:45), ενώ την ίδια μέρα ο Προμηθέας θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ (17:45), λίγες ημέρες μετά την ευρωπαϊκή του υποχρέωση με την Ανδόρα εκτός έδρας (30/10, 21:00).

Photo Credits: Eurokinissi