ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 2-1

Γκάμπριελ για Σωκράτη

Στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Βιγιαρεάλ, ο ΠΑΟ νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο που δίκαια "φωνάζει" για ακυρωθέν γκολ

Τέσσερις μέρες πριν την αναμέτρηση για την φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ και ο Παναθηναϊκός στην πρόβα του ενόψει Βιγιαρεάλ, νίκησε παρουσιάζοντας το πρόσωπο που δείχνει τελευταία στα εντός έδρας ματς.
Μετά από ένα άκαρπο πρώτο μέρος, πέτυχε δύο γκολ στην επανάληψη αλλά αυτή την φορά ενώ δέχθηκε δύο γκολ, νίκησε τελικά μετά από ένα λάθος του βοηθού του Κοκουλάκη (Παπαδόπουλος) αναγκάζοντας δικαιολογημένα τους Νεοσμυρνιώτες να έχουν παράπονα.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βαβζίνιακ, Νίλσον, Γκούμας, Σαριέγκι, Σιμάο, Καραγκούνης (85' Κλέιτον), Νίνης (46' Σαλπιγγίδης), Ιβανσιτς (77' Ρουκάβινα), Πετρόπουλος.

Πανιώνιος (Γιώτης Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Λάτκα, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Μάκος, Εστογιανόφ, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (81' Λουρέντσο), Κοντοές (89' Κούκετς), Νικολάου (42' Κουτσόπουλος), Τζαβέλλας
Διαιτητής: Κουκουλάκης Μ. (Ηρακλείου)
Κίτρινες: Πετρόπουλος, Σαριέγκι / Σκούφαλης, Λάτκα, Ρεκόμπα
Κόκκινες: -
Με μια ματιά

Με πέντε αλλαγές αναγκαστικές και μη παρέταξε την ομάδα του ο Χενκ Τεν Κάτε με σύστημα 4-5-1 θέλοντας με τον τρόπο αυτό να ελέγξει το χώρο της μεσαίας γραμμής. Νίλσον, Βαβζίνιακ (πρώτη φορά) στα άκρα με τους Γκούμα (επέστρεψε) και Σαριέγκι στο κέντρο της άμυνας.

Στην μεσαία γραμμή με την απουσία του Ζιλμπέρτο Σίλβα παρτενέρ του Σιμάο ήταν ο Καραγκούνης με τους Γκάμπριελ και Ιβανσιτς (3 μήνες μετά στην αρχική 11αδα). Σε ελεύθερο ρόλο και με εντολές να κινείται παντού ο Νίνης ενώ ο Πετρόπουλος ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Στην αντίπερα όχθη, με σύστημα 4-4-1-1 και τους Εστογιανόφ και Ρεκόμπα στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να έχουν τον έλεγχο στο κέντρο έχοντας τους Μάκο, Σκούφαλη, Γουνδουλάκη και Νικολάου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πίεση από τους γηπεδούχους οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν στο 2' όταν ο Καραγκούνης πέταξε την μπάλα μπροστά από τον Κοντοέ και έπεσε επάνω του στην προσπάθεια να τον αποφύγει. Τρία λεπτά αργότερα (5'), ο Μαϊστόροβιτς μετά την σέντρα του Ιβανσιτς γλύτωσε την ομάδα του όταν με προβολή έδιωξε πριν ο Πετρόπουλος γίνει απειλητικός.

Η απάντηση των "κυανέρυθρων" του Σταματόπουλο, ήρθε με τηνν συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου, όταν μετά από λάθος συνεννόηση των αμυντικών του "τριφυλλιού", ο Εστογιανόφ από δύσκολη θέση και πλάγια με τον Γκαλίνοβιτς με γροθιές να αποκρούει.

Εντυπωσιακός συνδιασμός στο 17' των γηπεδούχων με τον Νίνη να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Πετρόπουλο, εκείνος να στρώνει την μπάλα με το στήθος στον Γκάμπριελ, αλλά την ώρα που ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ ο Λάτκα τον παρεμπόδισε όσο έπρεπε και σούταρε μόλις άουτ. Τρία λεπτά μετά (20') ο Ιβανσιτς που από την είσοδό του και παρουσίαση του στα μάτριξ αλλά και σε κάθε του ενέργεια άκουγε το όνομά του από την εξέδρα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Κρέσιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Κροάτης πορτιέρο των φιλοξενούμενων, στο 25' μπλόκαρε σουτ του Καραγκούνη ενώ δύο λεπτά μετά (27') έδειξε αντανακλαστικά και στην γυσριστή κεφαλιά του Πετρόπουλου στην γωνία του, μετά την σέντρα του Καραγκούνη.

Στο 32' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα "φράγμα" του Τζαβέλλα στον Νίνη, αλλά φαίνεται να είναι οριακά στην γραμμή, με τοκ κ. Κουκουλάκη να λέει να συνεχιστεί το ματς και τον Καραγκούνη να κερδίζει φάουλ λίγο πιο πλάγια. Ο Ιβανσιτς (33') εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκούμας που είχε προωθηθεί έκανε την γυριστή κεφαλιά αλλά και πάλι ο Κρέσιτς που είχε αντιληφθεί την φάση, έδιωξε με γροθιές.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ανυπαρξία του Πανιωνίου επιθετικά (σχεδόν πίσω από την σέντρα οι δέκα παίκτες και ο Εστογιανόφ έτοιμος στο κέντρο για καμιά αντεπίθεση) συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο ένα σουτ του Νίνη στο 39' πέρασε άουτ.

Η τελευταία ευκαιρία των "πράσινων" ήταν στο 40' αλλά το φαλτσαριστό σουτ του Ιβανσιτς δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 43' μετά από λάθος συνεννόηση Βαζβίνιακ και Γκαλίνοβιτς ο Ρεκόμπα λίγο έλειπε και θα έβαζε το γκολ της αγωνιστικής (όπως ο Εκι Γκονζάλες με την Αρσεναλ) αλλά ο σταρ των φιλοξενούμενων δεν το υπολόγισε σωστά και ο Κροάτης τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε γυρίζοντας έγκαιρα στην εστία του.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τον Χενκ Τεν Κάτε να αλλάζει στα πλάνα του εντός αγωνιστικού χώρου τον Νίνη που κυμάνθηκε στην μετριότητα με τον Σαλπιγγίδη. Οι γηπεδούχοι με την έναρξη του αγώνα είχαν και πάλι τον έλεγχο και πίεζαν για να ανοίξουν το σκορ.

Στο 51', ο Ιβανσιτς βρήκε τον Πετρόπουλο εκείνος γύρισε έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε σε έναν αμυντικό και πέρασε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο αρχηγός της Εθνικής Αυστρίας και καλύτερος παίκτης του αγώνα σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε και πάλι κόρνερ. Στην εξέλιξή του ο Βαβζίνιακ με κοντρόλ και απευθείας σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας ότι υπάρχουν κενά στην μεσαία γραμμή και τα άκρα του Παναθηναϊκού, ο οποίος πίεζε ψηλά, βγήκαν στην επίθεση και μετά από λάθος του Γκούμα στο 55' ο Εστογιανόφ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Γκαλίνοβιτς με τα δάχτυλα κράτησε την μπάλα και το μηδέν στην εστία του.

Στο 59' ο Γκάμπριελ έκανε την σέντρα αλλά ο Πετρόπουλος από θέση βολής έκανε την κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς. Οι "κυανέρυθροι" βγήκαν στο επόμενο λεπτό στην επίθεση και μετά την σέντρα του Σκούφαλη, ο Ρεκόμπα έκανε μια ακίνδυνη κεφαλιά από καλή θέση που πήγε αρκετά πλάγια.

Δύο λεπτά αργότερα (62') ο Σκούφαλης και πάλι από δεξιά πραγματοποίησε την σέντρα ο Εστογιανόφ έγινε κάτοχος της μπάλας σούταρε αλλά και πάλι σωτήρια ο Γκαλίνοβιτς απομάκρυνε.

Τελικά, αυτό που αναζητούσε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι το πέτυχε με την "χρυσή" αλλαγή του τον Σαλπιγγίδη, που στο 66', μετά την σέντρα του Βαβζίνιακ μέσα στην μικρή περιοχή. Το γκολ αυτό το πανηγύρισε ο διεθνής επιθετικός αλλά και οι οπαδοί των "πράσινων" στο παγωμένο ΟΑΚΑ.

Στο επόμενο λεπτό (67') ο σκόρερ των "πράσινων" θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του αλλά και τα δικά του όταν μετάτην πάσα του Γκάμπριελ σούταρε και ο Κρέσιτς έδιωξε.

Οτι δεν κατάφερε ο Σαλπιγγίδης το πέτυχε ο έτερος επιθετικός και πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού", Αντώνης Πετρόπουλος που στο 72', μετά την σέντρα του Καραγκούνη, με κεφαλιά νίκησε τον Κρέσιτς για δεύτερη φορά.

Στο 78' οι φιλοξενούμενοι μετά από σέντρα του Ρεκόμπα ο Μαϊστόροβιτς έπιασε την κεφαλιά και κατέληξε στα δίχτυα αλλά ο βοηθός του Κουκουλάκη, κ. Παπαδόπουλος υπέδειξε λανθασμένα (μπερδεύτηκε με την κίνηση του Γκάμπριελ) τον υψηλόσωμο αμυντικό σε θέση οφ σάιντ.

Στο 89' και με τους οπαδούς να ζητάνε "διπλό στην Ισπανία...." ο Πετρόπουλος έκανε την σέντρα και ο Γκάμπριελ σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρεκόμπα έκανε την σέντρα στην πλάτη των αμυντικών και ο Εστογιανόφ με δυνατό πλασέ από κοντά μείωσε στο τελικό 2-1.

Συνέντευξη Τύπου
Χενκ Τεν Κάτε (προπονητής Παναθηναϊκός): "Δεν ήταν έκπληξη για μένα ο ρυθμός. Δεν συμφωνώ ότι η ομάδα ήταν άτονη σε άλλα ματς. Ίσως μόνο με τον Ηρακλή, αφού σε προηγούμενα παιχνίδια όπως με τον Άρη και τον ΠΑΟΚ είχαμε ρυθμό. Υπήρχε κίνητρο και είναι σημαντικό να κάνεις μια καλή εμφάνιση πριν ένα τόσο σημαντικό ματς όπως με την Βιγιαρεάλ. Ήθελα να ξεκουράσω περισσότερο και τον Γκούμα και τον Καραγκούνη, αλλά δεν το επέτρεψε η εξέλιξη του αγώνα αφού θέλαμε την νίκη».

(για Ιβανσιτς και Βαβζίνιακ...) "Ο Βαβζίνιακ έπαιξε αριστερά για το δίδυμο του Γκούμα με τον Σαριέγκι έχει ξαναπαίξει στο κέντρο της άμυνας και είναι σημαντικό να επικοινωνεί καλά μεταξύ του. Για αυτό και με τον Ηρακλή ο Κούμπα έπαιξε καλά με τον Βύντρα και το λέω γιατί ακούστηκαν πολλά την προηγούμενη εβδομάδα. Ακόμη και στην γλώσσα επικοινωνούν, γιατί ο Λουκάς μιλάει Τσέχικα, γλώσσα κοντινή για τον Κούμπα. Ο Ίβανσιτς έπαιξε πολύ καλά, υπάρχει ανταγωνισμός. Άλλοι παίκτες που έπαιξαν σε αυτή την θέση δεν τα είχαν πάει καλά σε προηγούμενα παιχνίδια. Δεν έχω προσωπικά τίποτα με κανένα. Όποιος είναι καλύτερος στις προπονήσεις παίζει."

(για χαλάρωση μετά το 2-0) "Η εξήγηση είναι καθαρά αγωνιστικοί. Απλώθηκαν οι γραμμές της ομάδας και είχε χώρο ο Πανιώνιος. Ο Πετρόπουλος μετά το 2-0 έχασε μονομαχίες, όπως και ο Γκούμας που κουράστηκε. Με την Βιγιαρεάλ δεν θα συμβεί αυτό. Θα είμαστε συμπαγείς και δεν θα δίνουμε χώρο. Επίσης η άνοδος στην απόδοση μας οφείλεται και στον Καραγκούνη που έπαιξε φανταστικά στο δεύτερο ημίχρονο".

(για άσχημο αγωνιστικό χώρο...) "Είναι τραγικός ο αγωνιστικός χώρος. Το χειρότερο για μας είναι ότι προσπαθούμε να παίξουμε με την μπάλα κάτω. Αυτό μας δυσκολεύει όταν ο αγωνιστικός χώρος είναι κακός. Δεν μπορείς να συνδυαστείς και κόβεται ο ρυθμός και το κοντρόλ. Σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει. Διαμαρτύρεται και η ΑΕΚ για τον χειρότερο αγωνιστικό χώρο στην κατηγορία"

(για ικανοποίηση ή όχι ενόψει Βιγιαρεάλ...) "Φυσικά και είμαι ευχαριστημένος. Φάνηκε και από τον τρόπο που αγωνίστηκε έστω και αν πολλοί προφυλάχτηκαν. Ο Μάντζιος δεν έπαιξε, ο Βύντρα το ίδιο, ο Καραγκούνης και ο Γκούμας ήταν στο πρόγραμμα να προφυλαχτούν. Ίσως θα έπρεπε να σκοράρουμε περισσότερο, αλλά δεν είναι εύκολο κόντρα σε αντιπάλους που έχουν προτεραιότητα στην άμυνα. Γι΄ αυτό χρειάζεται υπομονή και φαίνεται από τα 3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με τον Άρη, τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο. Και μην ξεχνάτε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να τα καταφέρνουμε μόνιμα.

"

Γιώτης Σταματόπουλος (προπονητής Πανιωνίου): "Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση, αλλά πάλι το σκορ μας αδικεί. Δουλέψαμε πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά στην αμυντική μας λειτουργία. Αντιδράσαμε σωστά και ήμασταν οργανωμένοι σωστά στις στημένες φάσεις του αντιπάλου.

Είχαμε δύο, τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά δυστυχώς στο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν καταφέραμε να προηγηθούμε. Το λυπηρό είναι ότι δεχτήκαμε το γκολ από λάθος συνεννόηση και κάναμε δώρο στον αντίπαλο. Δεν το βάλαμε κάτω αλλά πάλι από μεγάλη μπαλιά δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ.

Προσπαθήσαμε ως το τέλος για το γκολ. Το καταφέραμε δύο φορές να βρούμε δίχτυα. Όπως ενημερώθηκα το γκολ του Μαϊστόροβιτς ήταν κανονικό. Δεν θέλω να κάνω παράπονα. Γίνονται τον τελευταίο καιρό σχόλια που δεν βοηθάνε την κατάσταση. Είναι κρίμα για τα παιδιά και την προηγούμενη εβδομάδα δεν πήραμε πέναλτι. Τα λάθη θα γίνονται, αλλά πρέπει να βοηθήσουμε όλοι να βελτιωθεί η κατάσταση.

Δυστυχώς δεν ευνοηθήκαμε από τις διαιτητικές αποφάσεις, αλλά είπαμε στα αποδυτήρια ότι δεν το βάζουμε κάτω. Συνεχίζουμε και περιμένουμε να έρθουν και τα αποτελέσματα.

Δεχτήκαμε πολλά κόρνερ, αλλά δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα. Ήμασταν σωστά οργανωμένοι και ο Κρέσιτς αντέδρασε καλά, αλλά δεν θυμάμαι πολλές κλασσικές ευκαιρίες από τον Παναθηναϊκό».

Πριν καταφέρει ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί είχαμε και εμείς φάσεις. Το θέλαμε το γκολ. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες στην περιοχή του αντιπάλου.

"
Όλα τα λεφτά...
Και πάλι η καλή εικόνα (με ουσία και δύο γκολ) στο δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα οι δύο τερματοφύλακες και κυρίως ο Κρέσιτς που παρά τα γκολ ήταν πολύ καλός.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το απίστευτο κρύο στο ΟΑΚΑ... που ανάγκασε και πολλούς οπαδούς να μην βρεθούν στο γήπεδο.

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
(Γιώτης Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Λάτκα, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Μάκος, Εστογιανόφ, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλλας
Η 11άδα των γηπεδούχων Παναθηναϊκός
(Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Νίνης, Γκούμας, Γκάμπριελ, Καραγκούνης, Σιμάο, Βαβζίνιακ, Ίβανσιτς, Πετρόπουλος, Νίλσον
1' Έναρξη αγώνα
Οι φιλοξενούμενοι στη σέντρα
5' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
Ωραία προσπάθεια του Ίβανσιτς από τα αριστερά που έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά προ του Πετρόπουλου ο Μαϊστόροβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ
10' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός δείχνει περισσότερο επιθετικός από τον αντίπαλό του στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να παίζει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων με τον Εστογιανόφ
11' Ευκαιρία Πανιώνιος Εστογιανόφ
Λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Εστογιανόφ να γίνεται κάτοχος της μπάλας αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε από δύσκολη γωνία απομακρύνθηκε από τον Γκαλίνοβιτς
17' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
Βαθιά μπαλιά με στόχο τον Πετρόπουλο, ο οποίος με το στήθος έστρωσε την μπάλα στον Γκάμπριελ αλλά ο Βραζιλιάνος απέναντι από τον Κρέσιτς έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι τώρα
20' Φάουλ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
"Μαεστρική" εκτέλεση φάουλ από τον Ίβανσιτς, με τον Κρέσιτς να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ
25' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Μακρινό σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Κρέσιτς
27' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Σκούφαλης
28' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
Σέντρα του Καραγκούνη από τα δεξιά, ο Πετρόπουλος από δύσκολη γωνία πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κρέσιτς σε ετοιμότητα μπλόκαρε την μπάλα
31' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
33' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκούμας
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς ο Γκούμας έπιασε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο ο Κρέσιτς κατάφερε να απομακρύνει σε κόρνερ
40' Σουτ Παναθηναϊκός Νίνης
Σουτ του Νίνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, καμία ανησυχία για Κρέσιτς
41' Σουτ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Τεχνικό σουτ από τον Ίβανσιτς απο την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ
42' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κουτσόπουλος στη θέση του Νικολάου που δεν μπορεί να συνεχίσει στην αναμέτρηση
43' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ο Γκαλίνοβιτς βρέθηκε έξω από τα δοκάρια του, ο Ρεκόμπα προσπάθησε να τον "κρεμάσει" αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού μπλόκαρε το πλασέ του Ουρουγουανού
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Νίνη
47' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Λάτκα
51' Σουτ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Δυνατό σουτ του Ίβανσιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κρέσιτς απομάκρυνε με τις γροθιές
52' Σουτ Παναθηναϊκός Βαβζίνιακ
Νέο σουτ από τον Βαβζίνιακ, η μπάλα πάνω από την εστία του Κρέσιτς
55' Σουτ Πανιώνιος Εστογιανόφ
Συρτό σουτ του Εστογιανόφ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Γκαλίνοβιτς μπλοκάρει
59' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
Σέντρα του Γκάμπριελ από τα δεξιά, ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου ο Πετρόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων
60' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Σέντρα του Σκούφαλη από τα δεξιά, ο Ρεκόμπα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Γκαλίνοβιτς
62' Ευκαιρία Πανιώνιος Εστογιανόφ
Εκπληκτική κούρσα του Σκούφαλη από τα δεξιά ο οποίος με συρτή μπαλιά βρήκε τον Εστογιανόφ στο ύψος του πέναλτι, ο Ουρουγουανός έκανε το κοντρόλ και πραγματοποίησε το σουτ ωστόσο ο Γκαλίνοβιτς σε ετοιμότητα απομάκρυνε. Στην επαναφορά ο Ρεκόμπα προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς ωστόσο να το επιτύχει
65' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Εξαιρετικό σουτ του Καραγκούνη, ο Κρέσιτς με τα ακροδάχτυλα παραχώρησε το κόρνερ
66' Γκολ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Έξοχο γύρισμα του Βαβζίνιακ από τα αριστερά, ανενόχλητος Σαλπιγγίδης στη μικρή περιοχή σημείωσε το 1-0 με κεφαλιά
67' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Φάτσα με το 2-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Γκάμπριελ να βγάζει σε θέση βολής τον Σαλπιγγίδη, ωστόσο ο Κρέσιτς είπε "όχι" στο καλό σουτ του Έλληνα επιθετικού
70' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Ρεκόμπα
72' Γκολ Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
Σέντρα του Καραγκούνη από τα δεξιά, ο Πετρόπουλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κρέσιτς
76' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαριέγκι
77' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Ίβανσιτς
78' Σχόλιο
Γκολ του Μαϊστόροβιτς με κεφαλιά, το οποίο κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ
81' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Λουρένσο στη θέση του Γουνδουλάκη
81' Ευκαιρία Πανιώνιος Λουρένσο
Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Λουρένσο απείλησε με εξαιρετικό σουτ την εστία του Γκαλίνοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κροάτη τερματοφύλακα
84' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
85' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Κλέιτον στη θέση του Καραγκούνη
88' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κούκετς στη θέση του Κοντοέ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά
90' Γκολ Πανιώνιος Εστογιανιόφ
Σέντρα του Λουρένσο από τα αριστερά, ο Εστογιανόφ στο δεύτερο δοκάρι με προβολή μειώνει σε 2-1 στο 92'