ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βέρντερ-Ολυμπιακός 1-3

Με το 3-1 στη Βρέμη ο Ολυμπιακός έσπασε καρδιές, κατάρες (πρώτο ''διπλό'' μετά από 32 ματς) και προγνωστικά, πατώντας κορυφή (vid)

Τί κι αν βρέθηκε να χάνει από το 32' με ένα τυχερό γκολ του Ούγκο Αλμέιδα; Ο Ολυμπιακός στάθηκε εξαιρετικά, κυνήγησε από το πρώτο λεπτό το γκολ και στην επανάληψη δικαιώθηκε. Έπαιξε στο μισό γήπεδο την ομάδα του Τόμας Σάαφ και η μεγάλη ανατροπή έγινε.
Στο 73' ο Ιεροκλής Στολτίδης ισοφάρισε σε 1-1, στο 82' ο Χρήστος Πατσατζόγλου με ένα σουτ-φωτοβολίδα από τα 30 μέτρα έγραψε το 2-1 και στο 87' ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο Σέρβος επιθετικός ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Μπήκε στο 72' και είχε τεράστια συμβολή στην επική ανατροπή.

Ο Τάκης Λεμονής έδωσε τις δικές του απαντήσεις σε όσους τον είχαν κρίνει με άτιμο τρόπο ύστερα από τέσσερα μόλις επίσημα παιχνίδια (ένα για την Ευρώπη και τρία για το πρωτάθλημα). Έστησε την ομάδα υποδειγματικά, η αλλαγή του Κοβάτσεβιτς έκανε τη διαφορά και γενικότερα προετοίμασε τους παίκτες του άψογα για μία μεγάλη εκτός έδρας αναμέτρηση.

Συγκινητικοί, οι περίπου 3.000 φίλαθλοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι μετέτρεψαν το "Weserstadion" σε... Γεώργιος Καραϊσκάκης. Τραγούδι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, σε μία συγκλονιστική συμπαράσταση προς την ομάδα του Πειραιά, η οποία έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο μέσα σε μία έδρα από τις καλύτερες της Ευρώπης.

Με 4-5-1 ο Ολυμπιακός, με 4-4-2 η Βέρντερ

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-5-1 (διάταξη 4-3-2-1). Κάτω από τα δοκάρια κάθησε φυσικά ο Νικοπολίδης, με τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντομί στο αριστερό. Άντζας και Ραούλ Μπράβο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των πρωταθλητών Ελλάδας. Τρεις ήταν οι αμυντικοί μέσοι, με τον Λεντέσμα στον άξονα (επιφορτισμένος με το μαρκάρισμα του Ντιέγκο), τον Πατσατζόγλου να αγωνίζεται δεξιά στον Αργεντινό άσο και τον Στολτίδη αριστερά του "λύκου". Ο Γκαλέτι αγωνίστηκε ως δεξιός μέσος, ο Τζόρτζεβιτς ως αριστερός και μοναδικός προωθημένος για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού ήταν ο Λούα Λούα.

Από την πλευρά του, ο Τόμας Σάαφ παρέταξε τη Βέρντερ Βρέμης με το αγαπημένο του σύστημα, 4-4-2 (με ρόμβο στη μεσαία γραμμή). Τερματοφύλακας ήταν ο Βάντερ, απόντος του τραυματία Βίζε, με τον Πάσανεν δεξιά στην άμυνα και τον Τόσιτς αριστερά. Μέρτεσακερ και Νάλντο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της γερμανικής ομάδας. Ο Φρινγκς ήταν ο μοναδικός αμυντικός μέσος (ο Γερμανός άσος επέστρεψε από τραυματισμό), με τον Φριτς δεξιά στη μεσαία γραμμή, τον Γένσεν αριστερά και τον σούπερ σταρ Ντιέγκο σε ρόλο επιτελικού χαφ. Ούγκο Αλμέιδα και Ρόσενμπεργκ ήταν οι δύο επιθετικοί για το σύλλογο της Βρέμης.

Τυχερό γκολ η Βέρντερ

Υπό καταρρακτώδη βροχή διεξήχθη η αναμέτρηση... Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά στο... γλιστερό τερέν και έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν πλάνο στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν στη Βέρντερ να κάνει το παιχνίδι της.

Στο 5ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι... ξεδιπλώθηκαν υπέροχα στο χορτάρι, ο Στολτίδης πάσαρε στον Λούα Λούα, ο οποίος επιχείρησε το δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Βάντερ να μπλοκάρει την μπάλα. Οι γηπεδούχοι στο 6' έφτασαν κοντά στο γκολ... Ο Άντζας γλίστρησε σε μία βαθιά μπαλιά των αντιπάλων, ο Ούγκο Αλμέιδα βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη, έκανε το πλασέ, όμως ο διεθνής πορτιέρο με τα πόδια απομάκρυνε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα (7'), ο Ντομί επιχείρησε την ατομική προσπάθεια, έκανε το αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο πορτιέρο της Βέρντερ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα. Ο Ολυμπιακός ήταν επιθετικός και στο 9' πάλι ο τερματοφύλακας της Βέρντερ Βρέμης μπλόκαρε την μπάλα, σε κεφαλιά του Λούα Λούα από το ύψος του πέναλτι (μετά τη σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά).

Στο 11', ήταν η σειρά της γερμανικής ομάδας να βρεθεί στην περιοχή του Ολυμπιακού... Ο Άντζας γλίστρησε ξανά (η δεύτερη και τελευταία του... γκέλα στον αγώνα), επωφελήθηκε ο Αλμέιδα, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ραούλ Μπράβο έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 19', ο Τάκης Λεμονής προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, η οποία ήταν υποχρεωτική. Ο Ντομί ένιωσε τράβηγμα στον αριστερό προσαγωγό ύστερα από ένα διώξιμο που έκανε με το κεφάλι σε κόρνερ του Ντιέγκο και αποχώρησε τραυματίας. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Ζούλιο Σέζαρ, ο οποίος πήρε θέση δίπλα στον Άντζα και ο Ραούλ Μπράβο μετατοπίστηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Ο Ολυμπιακός έβλεπε την εστία του να απειλείται ύστερα από ατομικά λάθη των παικτών του... Στεκόταν πολύ καλά στο χορτάρι, αν και η Βέρντερ είχε την περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και στο 24', μάλιστα, έχασε απίστευτη ευκαιρία για να σκοράρει. Σε μία ερυθρόλευκη αντεπίθεση, ο Στολτίδης βρήκε με εξαιρετικό τρόπο τον Γκαλέτι, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το δεξί σουτ, αλλά ο Βάντερ απομάκρυνε την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τζόρτζεβιτς επιχείρησε σουτ με το αριστερό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της γερμανικής εστίας. Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό και τον Γκαλέτι, που θύμισε αρκετά την ευκαιρία που έχασε ο Αργεντινός δεξιός μέσος στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λάτσιο (πάλι στο πρώτο ημίχρονο, πάλι στην ίδια περιοχή!).

Στο 29', ο Τόσιτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αλμέιδα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 32' η Βέρντερ Βρέμης στάθηκε εξαιρετικά τυχερή και από το... πουθενά πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Τόσιτς έκανε μία... στραβοκλωτσιά-σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα του Ολυμπιακού "κόλλησε", ο Γένσεν από πλάγια αριστερά επιχείρησε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Άντζα και κατέληξε στον Αλμέιδα, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Έλληνα πορτιέρο.

Από εκεί και μετά, ο Ολυμπιακός έδειξε να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή του και η ομάδα του Τόμας Σάαφ είχε δύο ακόμα καλές στιγμές μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42', ο Ντιέγκο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Ρόσενμπεργκ έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με τον Νικοπολίδη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 43' ο Πάσανεν από κοντά, ύστερα από αναταραχή στην άμυνα του Ολυμπιακού και τον Νικοπολίδη εξουδετερωμένο (αρχικά είχε αποκρούσει δύσκολα το μακρινό σουτ του Γένσεν), είδε η προβολή του από το ύψος του πέναλτι να αποκρούεται από τον Ραούλ Μπράβο και να καταλήγει κόρνερ.

Στην επανάληψη, έκανε τη Βέρντερ... σκόνη!

Στα αποδυτήρια, οι παίκτες του Ολυμπιακού ηρέμησαν και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν και πάλι το καλό αγωνιστικό πρόσωπο των πρώτων 30 λεπτών. Δεν είναι υπερβολή να αναφέρουμε πως οι ερυθρόλευκοι έκαναν το παιχνίδι τους, επέβαλαν το ρυθμό τους, πιέζοντας ψηλά και προκάλεσαν την τύχη τους. Απέδωσαν σπουδαίο ποδόσφαιρο και έφτασαν δίκαια στη μεγάλη ανατροπή, με τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο και συγκεκριμένα σε διάστημα 14 λεπτών.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήταν για τη Βέρντερ Βρέμης. Στο 53', ο Αλμέιδα βρέθηκε στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας μετά την πάσα του Γένσεν, έκανε το σουτ, όμως ο σταθερός Αντώνης Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα (56'), ο Λούα Λούα σούταρε έξω από την περιοχή και ο Γερμανός πορτιέρο μπλόκαρε. Στο 60', ήρθε το πρώτο... ηχηρό καμπανάκι του Ολυμπιακού στην επανάληψη, με τον Γκαλέτι να επιχείρει δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή και τον Βάντερ να απομακρύνει δύσκολα με το δεξί χέρι.

Στο 61' δεν μέτρησε σωστά γκολ του Τζόρτζεβιτς από κοντά (πλασέ με το δεξί από το ύψος της μικρής περιοχής), καθώς ο Γκαλέτι ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ενώ στο 63' ο Σάαφ προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Μπορόβσκι να παίρνει τη θέση του Φριτς.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και περιόρισε τη Βέρντερ σε παθητικό ρόλο. Στο 66', δεν μέτρησε δεύτερο γκολ των Πειραιωτών, καθώς ο Λούα Λούα, που σκόραρε από κοντά με δεξί πλασέ ήταν εκτεθειμένος, μετά το σουτ του Τοροσίδη και την ασθενή απόκρουση του Βάντερ.

Στο 72', ο Τάκης Λεμονής έκανε τη δεύτερη του αλλαγή. Ο Κοβάτσεβιτς πήρε τη θέση του Γκαλέτι και σίγουρα κάποιοι... ετοιμάζονταν για νέο "πέσιμο" στον Έλληνα προπονητή. Η κίνηση αυτή, όμως, άλλαξε ουσιαστικά τον αγώνα (ο Ολυμπιακός έπαιζε πλέον 4-3-3, με τον Τζόρτζεβιτς δεξιά, τον Λούα Λούα αριστερά και τον Κοβάτσεβιτς στην κορυφή της επίθεσης). Στο 73', ο Σέρβος επιθετικός σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Βάντερ απέκρουσε για μία ακόμα φορά, όμως στην επαναφορά ο Στολτίδης με αριστερό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-1!

Έξι λεπτά αργότερα (78'), ο Νικοπολίδης πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, σε κεφαλιά του Μέρτεσακερ από απόσταση βολής μετά τη σέντρα του Πάσανεν από τα δεξιά, δείχνοντας την τεράστια κλάση του. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν κλείστηκε στην άμυνα και στο 81' έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Λούα Λούα από κοντά αποκρούστηκε σε κόρνερ από το σώμα του Μέρτεσακερ.

Στο 82', όμως ήρθε το 1-2 για τον Ολυμπιακό! Ύστερα από διώξιμο, από την άμυνα της Βέρντερ, η μπάλα έφτασε στον Πατσατζόγλου, ο οποίος από 30 μέτρα έπιασε ένα δεξί σουτ-δυναμίτη στην κίνηση και κάρφωσε την μπάλα στον ουρανό της γερμανικής εστίας. Αυτό ήταν! Το πρώτο "διπλό" στο Champions League για την ομάδα του Πειραιά ήταν κοντά, πολύ κοντά...

Ο Ολυμπιακός δεν αρκέστηκε εκεί... Η Βέρντερ Βρέμης είχε αποδιοργανωθεί, ο Λεντέσμα "εξαφάνισε" τον Ντιέγκο και η κατάρα έπρεπε να σπάσει με εμφατικό τρόπο! Στο 87', σε μία αντεπίθεση των πρωταθλητών, ο Λεντέσμα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ραούλ Μπράβο έπιασε το αριστερό διαγώνιο σουτ, ο Βάντερ απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Κοβάτσεβιτς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-1! Τρία γκολ σε 14 λεπτά!

Αυτή η νίκη δεν χανόταν... Το τελευταίο σφύριγμα ήρθε στο 94', με τον Τάκη Λεμονή να είναι εμφανώς συγκινημένος κι έτοιμος να κλάψει. Ίσως άφησε τα δάκρυα για τα αποδυτήρια... Αυτή η βραδιά ήταν και δικιά του.

Άπαντες, οι ερυθρόλευκοι κατέθεσαν την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο. Μορφή ο Νικοπολίδης, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, με τον Λεντέσμα να "εξαφανίζει" τον Ντιέγκο, ο οποίος απειλούσε μόνο από στημένα. Συγκλονιστικός ο Στολτίδης, ο αρχηγός και αειθαλής Τζόρτζεβιτς, ο Πατσατζόγλου, ο "κέρβερος" Κοβάτσεβιτς και οι ψυχάρες Άντζας, Τοροσίδης. Ο Σέζαρ "καθάριζε" πίσω τις όποιες τρύπες και μαζί με τον Άντζα έδειξαν ότι μπορούν να αγωνιστούν μαζί στο κέντρο της άμυνας. Σίγουρα, θα αδικήσουμε κάποιον... Και οι 14 που αγωνίστηκαν ήταν υπέροχοι. Πολλά μπράβο σε όλους! Ήταν μία τεράστια, γιγαντιαία εμφάνιση του Ολυμπιακού, που έδειξε σε όλο τον κόσμο τις μεγάλες δυνατότητες που έχει ως ομάδα...

*Εκτός 18άδας για τον Ολυμπιακό έμειναν οι Μήτρογλου και Νε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέρντερ Βρέμης (Τόμας Σάαφ): Βάντερ, Πάσανεν, Μέρτεσακερ, Νάλντο, Τόσιτς, Φρινγκς, Φριτς (63' Μπορόβσκι), Γένσεν, Ντιέγκο, Ούγκο Αλμέιδα, Ρόσενμπεργκ (76' Σανόγκο).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης (86' Πάντος), Άντζας, Μπράβο, Ντομί (19' Σέζαρ), Λεντέσμα, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Γκαλέτι (72' Κοβάτσεβιτς), Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα.

Διαιτητής: Κλάους Μπο Λάρσεν (Δανία)

Βοηθοί διαιτητή: Μπιλ Ρενέ Χάνσεν (Δανία), Χένρικ Σόντερμπι (Δανία)

Τέταρτος διαιτητής: Εμίλ Λάουρσεν (Δανία)

Κίτρινες κάρτες: Σανόγκο στο 90' (Βέρντερ Βρέμης), Λεντέσμα στο 70' (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες: -

Bέρντερ-Ολυμπιακός 1-3

Τα γκολ από το Λάτσιο-Ρεάλ

Η 11άδα των γηπεδούχων Βέρντερ Βρέμης
Τόμας Σαφ: Φάντερ, Πάσανεν, Νάλντο, Μέρτεσακερ, Τόσιτς, Φρινγκς, Γιένσεν, Ντιέγκο, Αλμέιδα, Ρόσενμπεργκ, Φριτς.

Γήπεδο: Βέζερ Στάντιον,
Διαιτητής: Κλάους Μπο Λάρσεν

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
Τάκης Λεμονής: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Άντζας, Μπράβο, Ντομί, Λεντέσμα, Στολτίδης, Πατσατζόγλου, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι, Λούα Λούα.
1' Έναρξη αγώνα
5' Σουτ Ολυμπιακός Λούα Λούα
Ο Λούα Λούα δέχθηκε την πάσα στην αντεπίθεση από τον Στολτίδη αλλά το σουτ του επιθετικού από το Κονγκό λίγο έξω από την περιοχή κατέληξε στα χέρια του Φάντερ.
6' Ευκαιρία Βέρντερ Βρέμης Αλμέιδα
Λάθος από τον Άντζα, με τον Αλμέιδα να βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Νικοπολίδη και τον έλληνα πορτιέρο να βγαίνει νικητής από την μονομαχία.
7' Σουτ Ολυμπιακός Ντομί
Ατομική προσπάθεια από τον αριστερό μπακ του Ολυμπιακού αλλά το πλασέ του Γάλλου μπλόκαρε εύκολα ο Φάντερ
9' Κεφαλιά Ολυμπιακός Λούα Λούα
Ο Τοροσίδης κουβάλησε τη μπάλα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα με στόχο τον Λούα Λούα αλλά η κεφαλιά του τελευταίου ήταν αδύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Φάντερ.
10' Σουτ Βέρντερ Βρέμης Αλμέιδα
Δεύτερο λάθος/γλίστρημα από τον Άντζα, η μπάλα έφτασε στον Αλμέιδα μέσα στην περιοχή αλλά ο Μπράβο έβαλε την κόντρα πάνω στο σουτ με την μπάλα να φεύγει κόρνερ.
14' Σχόλιο
63%-37% η κατοχή της μπάλας υπέρ των Γερμανών
15' Κεφαλιά Βέρντερ Βρέμης Ρόσενμπεργκ
Ο Σουηδός επιθετικός έπιασε την κεφαλιά από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή με την μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.
19' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Σέζαρ πήρε τη θέση του τραυματία Ντομί.
23' Σχόλιο
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά με τους Γερμανούς να πιέζουν και τον Ολυμπιακό να αμύνεται και περιμένει μία καλή αντεπίθεση.
24' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ακόμα μία εξαιρετική πάσα από τον Στολτίδη στην πλάτη της Γερμανικής άμυνας με αποδέκτη τον Γκαλέτι, αλλά το πλασέ του Αργεντίνου απέκρουσε με το πόδι ο Φάντερ.
29' Κεφαλιά Βέρντερ Βρέμης Αλμέιδα
Ο Τόσιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αλμέιδα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.
32' Γκολ Βέρντερ Βρέμης Αλμέιδα
Σέντρα από τα αριστερά η μπάλα πέρασε από όλους και ο Αλμέιδα στον δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος δεν δυσκολεύθηκε να ανοίξει το σκορ.
34' Σουτ Βέρντερ Βρέμης Φρινγκς
Δυνατό μακρινό σουτ από τον Φρινγκς αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.
42' Ευκαιρία Βέρντερ Βρέμης Ρόσενμπεργκ
Πολύ καλή κεφαλιά από τον Σουηδό μέσα από την περιοχή εξαιρετική απόκρουση του Νικοπολίδη σε κόρνερ.
43' Ευκαιρία Βέρντερ Βρέμης Πάσανεν
Ο Νικοπολίδης διώχνει με γροθιές η μπάλα επιστρέφει στην περιοχή μετά από σουτ, ο Πάσανεν έκανε το γυριστό σε κενή εστία αλλά ο Μπράβο έβαλε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
2 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σχόλιο
Διάθεση να παίξει πιο επιθετικά στην επανάληψη δείχνει ο Ολυμπιακός
54' Σουτ Βέρντερ Βρέμης Αλμέιδα
Ο επιθετικός των Γερμανών δέχθηκε την κάθετη μέσα στην περιοχή αλλά ο Νικοπολίδης βγήκε νικητής σε ένα ακόμα τετ α τετ.
56' Σουτ Ολυμπιακός Λούα Λούα
Ο Τζόρτζεβιτς έκανε παράλληλη κίνηση έξω από την περιοχή έδωσε στον Λούα Λούα αλλά του σουτ του επιθετικού των ερυθρολεύκων κόντραρε και δεν δυσκόλεψε τον Φάντερ.
61' Σουτ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Πολύ καλό σουτ από τον Λουτσιάνο Γκαλέτι από μακρινή απόσταση αναγκάζει τον Φάντερ να απομακρύνει εντυπωσιακά με το ένα χέρι.
62' Αλλαγή παίκτη Βέρντερ Βρέμης
Ο Μπορόφσκι στη θέση του Φριτς
65' Ευκαιρία Βέρντερ Βρέμης Ρόσενμπεργκ
Εξαιρετικό απ'ευθείας γυριστό σουτ από τον Σουηδό από την καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.
66' Ακυρωθέν γκολ Ολυμπιακός Λούα Λούα
Ο Τοροσίδης έκανε εκπληκτική κούρσα μέχρι την Γερμανική περιοχή, έκανε το σουτ έξω από αυτήν, ο Φάντερ απέκρουσε, ο Λούα Λούα πήρε το ριμπάουντ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο επιθετικός από το Κονγκό ήταν σε θέση οφ σάιντ
70' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Λεντέσμα
72' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Γκαλέτι
73' Γκολ Ολυμπιακός Στολτίδης
Ατομική ενέργεια από τον Τζόρτζεβιτς, πάσα στον Κοβάσεβιτς από τον Στολτίδη σουτ από τον Σέρβο, ο Φάντερ απέκρουσε χωρίς να μπλοκάρει με τον Στολτίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
76' Αλλαγή παίκτη Βέρντερ Βρέμης
Ο Σανόγκο στη θέση του Ρόσενμπεργκ.
78' Ευκαιρία Βέρντερ Βρέμης Μέτερσακερ
Κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής εκπληκτική απόκρουση από τον Αντώνη Νικοπολίδη.
81' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λούα Λούα
Εξαιρετική αντεπίθεση από τους ερυθρόλευκους με τον Κοβάσεβιτς να δίνει αριστερά στον Τζόρτζεβιτς τον Σέρβο να κάνει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά σταμάτησε σε σώμα αμυντικού λίγο πριν περάσει τη γραμμή.
82' Γκολ Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Απίστευτο σουτ από τον αμυντικό μέσο από τον άξονα έξω από την περιοχή και 2-1 για τον Ολυμπιακό.
86' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Πάντος στη θέση του Τοροσίδη
87' Γκολ Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Ακόμα μία αντεπίθεση για σεμινάριο από τους πρωταθλητές Ελλάδος. Κοβάσεβιτς στον Λεντέσμα, αυτός αλλάζει το παιχνίδι για τον Μπράβο αριστερά που έκανε το σουτ ο Φάντερ απέκρουσε και ο Κοβάσεβιτς τσίμπησε την μπάλα στην επαναφορά και... Βέρντερ-Ολυμπιακός 1-3!
90' Έναρξη καθυστερήσεων