ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-0

Λεβαδειακός-Πανηγυρικό

Ο Λεβαδειακός με γκολ του Μπάρκογλου στο 71' επικράτησε εντός έδρας του Πανιωνίου με 1-0

Στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και "κυνήγησε" το γρήγορο τέρμα που θα έλυνε τα πόδια και θα άνοιγε το δρόμο για την κατάκτηση της νίκης. Με τον Ρεκόμπα να έχει... κέφια οι Νεοσμυρνιώτες πλησίασαν αρκετές φορές στο να πάρουν το προβάδισμα αλλά τόσο η έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική προσπάθεια όσο και οι επεμβάσεις του Μπλάζιτς έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 0-0.
Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ξόδεψε πολλές ευκαιρίες για ένα γκολ, ο "ωραίος" Ρεκόμπα μεταμορφώθηκε σε "μοιραίος" καθώς δεν κατάφερε από την άσπρη βούλα να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 69' και οι γηπεδούχοι με γκολ του Μπάρκογλου στο 71', κόντρα στη ροή του αγώνα, πήραν το πολύτιμο τρίποντο της νίκης
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Κόλτζος, Μουλόπουλος, Μασάδο, Σερτζίνιο (65' Μπούσι), Ζησόπουλος, Μπράνκο, Αγκάλι, Ταραλίδης, Μπάρκογλου (89 Κόλτσης), Ναπολεόνι (54' Πάουλο Κόστα).

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Όμο, Μπάλαμπαν, Ρεκόμπα, Κουμορτζί, Σίμωσης, Σιόβας, Αναστασόπουλος (77' Σκούφαλης), Νικολάου, Τζαβέλλας.

Γήπεδο: Δημοτικό Λιβαδειάς

Διαιτητής: Α. Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Χ. Γενναίος (Αθηνών), Χ. Ακρίβος (Αθηνών)

Κίτρινες: Κόλτζος, Μουλόπουλος, Μασάδο, Μπράνκο / Σίμωσης, Κουμορτζί (2)

Κόκκινες: Κουμορτζί
Με μια ματιά
Τί και αν βρισκόμαστε μόλις στην τρίτη αγωνιστική της Super League; Η αναμέτρηση ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Πανιώνιο ήταν κρίσιμη και συνάμα... οριακή, κυρίως για τους Βοιωτούς και τον Μόμτσιλο Βούκοτιτς που οι δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος τον είχαν φέρει σε δύσκολη θέση.

Το πρώτο του τρίποντο έψαχνε και ο Πανιώνιος του Εμίλιο Φερέρα, μετά και τον ένα βαθμό από την εντός έδρας ισοπαλία με τον Εργοτέλη (σ.σ. το ματς της πρεμιέρας με τον ΠΑΟΚ έχει μετατεθεί για τις 23 Σεπτεμβρίου). Παρά τις απουσίες των Εστογιανόφ και Ριέρα οι Νεοσμυρνιώτες έβλεπαν τον αγώνα ως μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία για την επίτευξη του στόχου, που δεν ήταν άλλος από την νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό να απειλεί με τον Σίμωση. Ο επιθετικός του Ιστορικού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μασάδο και με σουτ "ανάγκασε" τον Μπλάζιτς να δείξει τα αντανακλαστικά του παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 5ο λεπτό ο Μπάλαμπαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ επιχείρησε να νικήσει τον Μπλάζιτς, αλλά η πορεία της μπάλας δεν τον δικαίωσε καταλήγοντας άουτ.

Είχε... κέφια ο Ρεκόμπα

Χωρίς σπουδαίες φάσεις αλλά τον Πανιώνιο να διατηρεί την υπεροχή κυλούσαν τα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ρεκόμπα έδειχνε "ζωηρός" ενώ μάλιστα σε διάστημα 5 λεπτών δοκίμασε από μία φορά το δεξί και αριστερό του πόδι.

Στο 13' με όμορφη ενέργεια απέφυγε δύο αμυντικούς, έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και αυτό του 18' που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς.

Ανάμεσα στις δύο προσπάθειες του άσου του Πανιωνίου ο Μπάλαμπαν ξόδεψε καλή ευκαιρία στο 14΄προκειμένου να ανοίξει το σκορ στη Λιβαδειά αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή ήταν αδύναμο και εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Μπλάζιτς..

Ανέκαμψαν οι Βοιωτοί, τους "χόρεψε" Ρεκόμπα

Ο Λεβαδειακός είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση με επελάσεις κυρίως από την αριστερή πτέρυγα. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά δημιούργησε δύο φορές τις προϋποθέσεις για να πάρει το προβάδισμα, από τη δεξιά πλευρά, με τον Μουλόπουλο να "σερβίρει" σε Μπάρκογλου (29') και Ναπολεόνι (33'), ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Πανιώνιος παρέμενε καλύτερος και αυτό που έλειπε ήταν η ουσία. Παρόλα αυτά ο Ρεκόμπα είχε κέφια και αυτό αποτυπωνόταν ανάγλυφα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 37' μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Κουμορτζί ο Ουρουγουανός άσος έκανε το σουτ ανενόχλητος μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ.

Γκολ στο πρώτο ημίχρονο τελικά μπορεί να μην επετεύχθη, ωστόσο ο Ρεκόμπα ήταν χάρμα ιδέσθαι. Στα αξιοσημείωτα η έξοχη ενέργειά του στο 41' που "χόρεψε" τέσσερις παίκτες του Λεβαδειακού όμως τελευταία στιγμή ανεκόπη από τον Ζησόπουλο.

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων είχε μία ακόμα ευκαρία να ανοίξει το σκορ αλλά πάλι δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ.

Έπεσε ο ρυθμός

Χωρίς αλλαγές μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες με το θέαμα στα πρώτα λεπτά να χαρακτηρίζεται τουλάχιστον φτωχό. Ωστόσο λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι "κυανέρυθροι" έκαναν αισθητή την παρουσία τους δις. Στο 58' ο Κουμορτζί έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά αλλά ο Μασάδο με έγκαιρη επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ προ του επερχόμενου Μπάλαμπαν.

Ένα λεπτό αργότερα ο εξαρετικός Ρεκόμπα μετά από περίτεχνη ενέργεια του Κουμορτζί επιχείρησε δυνατό διαγώνιο σουτ από τα αριστερά αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπλάζιτς.

Μοιραίος Ρεκόμπα, "ωραίος" Μπάρκογλου

Εκεί που όλα έδειχναν ότι δεν υπάρχει τρόπος ώστε ο Πανιώνιος να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ, η ανατροπή του Νικολάου από τον Μασάδο στο 69' έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και ο Ρεκόμπα ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών. Όμως η επιλογή του να "στείλει" την μπάλα στο κέντρο της εστίας δεν δικαιώθηκε με τον Μπλάζιτς να διατηρεί το μηδέν.

Και για μία ακόμα φορά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε με τον Μπάρκογλου στην αμέσως επόμενη φάση να στέλνει την μπάλα με προβολή, έπειτα από μπαλιά του Μουλόπουλου, στο βάθος της εστίας της πρώην ομάδας του και στο 71' να βάζει τον Λεβαδειακό στη θέση του οδηγού.

Το τέρμα του άσου των Βοιωτών αποδιοργάνωσε και δημιούργησε νεύρα στους φιλοξενούμενους κάτι που απέφερε και την κόκκινη κάρτα στον Κουμορτζί. Στα τελευταία λεπτά και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι "κυανέρυθροι" είχαν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν με τον Μπάλαμπαν αλλά για ακόμα μία φορά η τελική προσπάθεια δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, με το σουτ του Κροάτη επιθετικού που είχε βγει στην πλάτη της άμυνας να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπλάζιτς.

Συνέντευξη Τύπου
Μόμτσιλο Βούκοτιτς (Λεβαδειακός): " Πήραμε μια βαθιά ανάσα σήμερα με αυτό το αποτέλεσμα. Χρειαζόμασταν τη νίκη κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Πρέπει οι φίλαθλοι μας να δείξουν υπομονή διότι έχουμε μια καινούργια ομάδα, με αρκετές προσθήκες παικτών, που ενσωματώθηκαν αργότερα σε αυτή".

Εμίλιο Φερέρα (Πανιώνιος): " Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο. Χάσαμε το πέναλτι και μετά φάγαμε ένα αστείο γκολ. Κοιτούσαμε την μπάλα και όχι το που κινούνταν οι αντίπαλοι μας".
Όλα τα λεφτά...
Ο Μπάρκογλου μπορεί να μην φάνηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όπως άλλωστε και ο Λεβαδειακός γενικότερα, ωστόσο όταν χρειάστηκε έκανε τη... δουλειά του, δίνοντας τη νίκη-βάλσαμο στην ομάδα του
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Θα μπορούσε να είναι στην κατηγορία "Όλα τα λεφτά", ωστόσο η έλλεψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια και η άστοχη εκτέλεση πέναλτι στοίχισε στην ομάδα του τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λεβαδειακός
(Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Κόλτζος, Μουλόπουλος, Μασάδο, Σερτζίνιο, Ζησόπουλος, Μπράνκο, Αγκάλι, Ταραλίδης, Μπάρκογλου, Ναπολεόνι
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
(Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Όμο, Μπάλαμπαν, Ρεκόμπα, Κουμορτζί, Σίμωσης, Σιόβας, Αναστασόπουλος, Νικολάου, Τζαβέλλας
1' Έναρξη αγώνα
1' Σουτ Πανιώνιος Σίμωσης
Σουτ του Σίμωση μετά από λάθος του Μασάδο, ο Μπλάζιτς διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
5' Φάουλ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπάλαμπαν, η μπάλα περνάει από το τείχος που ανοίγει όμως καταλήγει άουτ.
10' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Kόλτζος
13' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ωραία προσπάθεια από τον Ρεκόμπα που απελευθερώνεται από δύο αμυντικούς του Λεβαδειακού, κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
14' Σουτ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ο Μπάλαμπαν βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή είναι αδύναμο και δεν ανησυχεί τον Μπλάζιτς.
18' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Νέο καλό σουτ του Ρεκόμπα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς.
29' Κεφαλιά Λεβαδειακός Μπάρκογλου
Έπειτα από σέντρα του Μουλόπουλου ο Μπάρκογλου παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέλιτς.
29' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Σίμωσης
33' Κεφαλιά Λεβαδειακός Ναπολεόνι
Σέντρα του Μουλόπουλου και πάλι από τα δεξιά, ο Ναπολεόνι κερδίζει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλιτς.
37' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ωραία συνεργασία ανάμεσα στον Κουμορτζί και τον Ρεκόμπα, ο Ουρουγουανός κάνει το σουτ ανενόχλητος, όμως η μπάλα καταλήγει απελπιστικά άουτ.
41' Σουτ Πανιώνιος Μανιάτης
Σε μεγάλα κέφια ο Ρεκόμπα που πέρασε τέσσερις παίκτες του Λεβαδειακού όμως τελευταία στιγμή τον έκοψε μέσα στην περιοχή ο Ζησόπουλος. Στην συνέχεια της φάσης ο Μανιάτης έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπλάζιτς.
45' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Νέα ευκαιρία από τον Ρεκόμπα που μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
Πολύ καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστή αλλά και μοιραίο τον Ρεκόμπα.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
54' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Πάουλο Κόστα στη θέση του Ναπολεόνι.
55' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά στο δεύτερο μέρος.
58' Ευκαιρία Πανιώνιος Κουμορτζί
Ωραία συρτή σέντρα του Κουμορτζί από τα δεξιά, ο Μασάδο διώχνει σε κόρνερ.
59' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Άλλη μια χαμένη ευκαιρία για τον Ρεκόμπα. Ο Ουρουγουανός ύστερα από ασίστ του Κουμορτζί κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι.
61' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μουλόπουλος
65' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μπούσι στη θέση του Σερτζίνιο.
68' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μασάδο
69' Πέναλτι Πανιώνιος
Ο Νικολάου ανατρέπεται από το Μασάδο και ο διαιτητής δίνει πέναλτι. Ο Ρεκόμπα αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως δεν θα τα καταφέρει αφού ο Μπλάζιτς σώζει εντυπωσιακά την εστία του.
71' Γκολ Λεβαδειακός Μπάρκογλου
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ και σέντρα του Μουλόπουλου από τα δεξιά, ο Μπάρκογλου κάνει την προβολή από κοντά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του.
74' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Σουτ με τη μια του Ρεκόμπα μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα και πάλι άουτ.
76' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης στη θέση του Αναστασόπουλου.
78' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπράνκο
79' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κουμορτζί
86' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος Κουμορτζί
87' Φάουλ Λεβαδειακός Πάουλο Κόστα
Ωραία εκτέλεση φάουλ του Πάουλο Κόστα, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλιτς.
89' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο να ισοφαρίσει. Ο Μπάλαμπαν βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, όμως το σουτ κατέληξε άουτ.
89' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Κόλτσης στη θέση του Μπάρκογλου.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +5 λεπτά