ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ

Νότιος Αφρική - Ιράκ 0-0

γιουνίς

Νότιος Αφρική και Ιράκ έμειναν στο 0-0 στο "Coca-Cola Park" του Γιοχάνεσμπουργκ έπειτα από ένα κακό ματς στην πρεμιέρα του Confederations Cup 2009

Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήθηκε μόλις μία ευκαιρία, αυτή για την Νότιο Αφρική με τον Σιμπάγια στο 15' να κάνει το δυνατό σουτ και να αποκρούει ο Μοχάμεντ Κασίντ σε κόρνερ.
Η ομάδα του Μπόρα Μιλουνίτοβιτς είχε το μυαλό της στην άμυνα και δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε μία φορά την οικοδέσποινα της διοργάνωσης.

Η Νότιος Αφρική κατόρθωσε στα τελευταία λεπτά να γίνει περισσότερο πιεστική, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ, έχοντας μία πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Αυτή ήρθε στο 83' με τον Ντικακόι να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο γκολκίπερ ήταν εξουδετερομένος και η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, όμως χτύπησε πάνω στον επιθετικό της Νοτίου Αφρικής, Πάρκερ, ο οποίος βρέθηκε πάνω στην γραμμή από την προσπάθειά του να πάρει αυτός την κεφαλιά.

Η ομάδα του Ζόελ Σαντάνα νωρίτερα είχε άλλες τέσσερις καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος, με τις τρεις προσπάθειες από αυτες να καταλήγουν στην αγκαλιά του Μοχάμεντ Κασίντ.

Συγκεριμένα, απείλησαν ο Πάρκερ στο 48', ο Φαντένι στο 72' (κεφαλιά-άουτ), ο Μασένγκο στο 79' και εκ νέου ο Πάρκερ στο 80'.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ: Κουνέ, Μασιλελά, Μοκοένα, Μπουθ, Γκαξά, Ντικακόι, Μοντισέ, Σιμπάγια, Μλόνγκο, Φαντένι (78' Μασέγκο), Πάρκερ (85' Πίνααρ).
ΙΡΑΚ: Μοχάμεντ Κασίντ, Αλί Καρίμ, Φαρίιντ Μαντίιντ, Αλί Ρεντέμα, Αμπάς Ισάμ, Σακίρ, Μαχντί Καρίμ (88' Σαλίχ), Νασάτ Ακράμ, Καράρ Γιασίμ (74' Καβάρ), Γιουνίς Μαχμούντ, Εμάντ Μοχάμεντ (76' Αλάα).