PREMIER LEAGUE

"City of... Liverpool"

καχιλ

Η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει στο "City of Manchester" με 0-2, αλλά επικράτησε με 3-2 (vds)

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους "κόκκινους" ήταν ο Φερνάντο Τόρες, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο 55' και το 73' και έφερε το ματς στα ίσια και ο Ντιρκ Κάιτ, με τον Ολλανδο να ολοκληρώνει την ανατροπή και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η Μάντσεστερ Σίτι είχε προηγηθεί με τα γκολ του Άιρλαντ στο 19' και του Γαρίδο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 41', όμως έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 67', όταν και αποβλήθηκε ο Θαμπαλέτα.

Άνετα η Τσέλσι τους "χωριάτες"

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 της Άστον Βίλα στο "Στάμφορντ Μπριτζ", καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο το ματς με τα γκολ των Τζο Κόουλ στο 21' και Νικολά Ανελκά στο 44'.

Γκολάρα ο Κράουτς!

Η Πόρτσμουθ επικράτησε με 2-1 της Στόουκ, έχοντας σκόρερ τους Κράουτς και Ντεφόε, ενώ είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα ο Φάουλερ. Το γκολ του Πίτερ Κράουτς ήταν όμως το κορυφαίο της αγωνιστικής, με τον πρώην άσο της Λίβερπουλ να σκοράρει με εντυπωσιακο ανάποδο ψαλίδι.

Χάλ-ι η Τότεναμ, μαγεία Τζεοβάνι

Τα πράγματα στην Τότεναμ έχουν φτάσει στο απροχώρητο, καθώς οι "σπερς" γνώρισαν ακόμη μια ήττα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" από την Χαλ με 0-1. Την νίκη στους φιλοξενούμενους χάρισε ο Τζεοβάνι με ασύληπτη εκτέλεση φάουλ στο 9', ενώ η Τότεναμ παραμένει στην τελευταία θέση με μόλις 2 βαθμούς (0-2-5).

Επιτυχία για Νιούκαστλ

Στην κατάσταση που βρίσκεται η Νιούκαστλ η ισοπαλία που πήρε στο "Γκούντισον Παρκ" από την Έβερτον είναι σημαντική επιτυχία, κυριώς επειδή έχανε με 0-2 με ταα γκολ των Αρτέτα (17' πεν.) και Φελαϊνί (35'). Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μείωσε ο Τέιλορ και στο 47' ισοφάρισε ο Ντάμιεν Νταφ.

"Σοκ" στο "Άπτον Παρκ" από Μπόλτον

Η Μπόλτον έκανε την έκπληξη, καθώς υποχρέωσε την Γουέστ Χαμ στην πρώτη της ήττα στο "Άπτον Παρκ", επικρατώντας με 3-1.

Αυτή ήταν γεινότερα η πρώτη εκτός έδρας απώλεια για τα "σφυριά", με την ομάδα του Τζιανφράνκο Τζόλα να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί έστω και για λίγη ώρα μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με τον Κέβιν Ντέιβις και διπλασίασαν τα τέρματά τους μόλις πέντε λεπτά αργότερα με τον Γκάρι Κάχιλ. Στο 68' μείωσε ο Κάρλτον Κόουλ με κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Εθέρινγκτον, ενώ τον θρίαμβο της Μπόλτον ολοκλήρωσε ο Μάθιου Τέιλορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σάντερλαντ - Άρσεναλ 1-1 (86' Λίτμπιτερ / 93' Φάμπρεγκας)
Γουέστ Μπρομ - Φούλαμ 1-0 (61' Μπέντναρ)
Γουίγκαν - Μίντλεσμπρο 0-1 (89' Αλιαντιέρ)
Μπλάκμπερν - Μάντσεστερ Γιουν. 0-2 (31' Μπράουν, 64' Ρούνεϊ)

Κυριακή
Γουέστ Χαμ - Μπόλτον 1-3 (68' Κ. Κόουλ / 30' Ντέιβις, 35' Κάχιλ, 85' Τέιλορ)
Τσέλσι - Άστον Βίλα 2-0 (21' Τζο Κόουλ, 44' Ανελκά)
Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 2-3 (19' Άιρλαντ, 41' Γαρίδο / 55' και 73' Τόρες, 92' Κάιτ)
Πόρτσμουθ - Στόουκ 2-1 (25' Κράουτς, 51' Ντεφόε / 48' Φάουλερ)
Τότεναμ - Χαλ 0-1 (9' Τζεοβάνι)
Έβερτον - Νιούκαστλ 2-2 (17' πεν. Αρτέτα, 35' Φελαϊνί / 45' Τέιλορ, 47' Νταφ)

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 2-3

Τσέλσι - Άστον Βίλα 2-0

Γουέστ Χαμ - Μπόλτον 1-3

Έβερτον - Νιούκαστλ 2-2

Πόρτσμουθ - Στόουκ 2-1 (Ψαλιδάκι Κράουτς)