ΑΕΚ

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0

Οι αλλαγές του Βαλβέρδε (Τζόλε, Κοβάσεβιτς) έκαναν το ρουά. Ο Ντιόγκο έκανε το ματ και το 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, κρατώντας τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Superleague (vds)

Μέσα σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός "καθάρισε" το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ και "εδραιώθηκε" στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Στο 63΄ ο Κοβάτσεβιτς και στο 66΄ ο Ντιόγκο παραβίασαν την εστία του Σάχα, υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη εφετινή ήττα της στο πρωτάθλημα.
Ο Ολυμπιακός μπορεί να χαράμισε για ακόμα ένα του παιχνίδι τα πρώτα 45 λεπτά αλλά στην επανάληψη ο Βαλβέρδε άγγιξε με το μαγικό του ραβδί την 11άδα και έδωσε την ώθηση που έλειπε. Ο Ισπανός στην επανάληψη πέρασε στο παιχνίδι Τζόρτζεβιτς, Κοβάσεβιτς και οι δυο τους κατάφεραν να ξεκλειδώσουν το παιχνίδι, με τον Ντιόγκο να ολοκληρώνει και να σφραγίζει τη νίκη μέσα σε τρία λεπτά.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ εκτός από την δυναμική της στον αγωνιστικό χώρο δεν κατάφερε να επιδείξει κάτι παραπάνω στο ντέρμπι του “Γ. Καραϊσκάκης” και το τελικό 2-0 μπορεί να μην την αφήνει ικανοποιημένη αλλά ήταν το μοναδικό αποτέλεσμα που θα μπορούσε να αποσπάσει βάση της εμφάνισής της. Η Ένωση υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα και ο Δώνης θα πρέπει να βρει τι φταίει για την αφλογιστία στην επίθεση.

Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι μπορεί να μην ανδείχθηκε MVP από τους συναδέλφους στο Καραϊσκάκη αλλά ήταν ο κορυφαίος του αγωνιστικού χώρου. Ο Αργεντινός είναι μία ταχύτητα πάνω από όλους και όταν έχει κέφια δύσκολα υπάρχει άμυνα να τον σταματήσει.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ντομί, Γκαλέτι, Ντιόγκο, Αντζας, Ντουντού (35΄ λ. τρ. Γ. Παπαδόπουλος), Α. Παπαδόπουλος, Λέτο (46΄ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι (61΄ Κοβάτσεβιτς), Τοροσίδης

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Μαϊστόροβιτς (75΄ Κουτρουμάνος), Χουανφράν, Τζιμπούρ, Μπασινάς, Μπλάνκο (69΄ Εντίνιο), Λαγός (69΄ Καφές), Πελετιέρι, Κυργιάκος, Γεωργέας, Σκόκο

Διαιτητής: Κύρος Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)

Κόκκινες: Χουανφράν (78΄ δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες: Ντομί, Πατσατζόγλου - Κυργιάκος, Μπασινάς, Χουανφράν
Με μια ματιά
Βαλβέρδε Vs Δώνης

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν άλλαξε το 4-5-1 που εμπιστεύεται το τελευταίο διάστημα παίζοντας με έναν μόνο επιθετικό και γεμάτο κέντρο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αντώνης Νικοπολίδης με τους Τοροσίδη, Άντζα, Παπαδόπουλο και Ντομί από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή Ντουντού και Πατσατζόγλου ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Γκαλέτι και Λέτο δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Τέλος, Ο Μπελούτσι αγωνίστηκε πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ντιόγκο. Εκτός αποστολής έμεινε ο Μήτρογλου.

Ο Γιώργος Δώνης προτίμησε όπως αναμενόταν το 4-3-3 “των ντέρμπι” με όλα τα βαριά επιθετικά όπλα της Ένωσης στο χορτάρι του “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Κάτω από τα δοκάρια του δικεφάλου ήταν ο βασικός και αναντικατάστατος Σεμπαστιάν Σάχα με τον Γεωργέα στα δεξιά της άμυνας και τον Χουανφράν στα αριστερά. Στο κέντρο της οπισθοφυλακής ο αρχηγός Σωτήρης Κυργιάκος είχε δίπλα του και πάλι τον Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς.

Στην μεσαία γραμμή ο Αγκουστιν Πελετιέρι ήταν το καθαρόαιμο αμυντικό χαφ των φιλοξενουμένων με τον Άγγελο Μπασινά και τον Παναγιώτη Λαγό μπροστά του. Τέλος, για την επίθεση ο Γιώργος Δώνης επέλεξε ότι καλύτερο είχε με τον Μπλάνκο στην κορυφή και τους Σκόκο, Τζεμπούρ στις πτέρυγες. Από τους 20 που είχε στην αποστολή ο Έλληνας τεχνικός άφησε εκτός 18άδας τους Χετεμάι και Ράμος.

Τα ηνία ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλευόμενοι την ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλαθλοι του στις εξέδρες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με περισσότερο πάθος με αποτέλεσμα να κερδίζουν τις προσωπικές μονομαχίες και να αναλάβουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.

Οι γηπεδούχοι με σαφή επιθετικό προσανατολισμό από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι προσπαθούσαν να βρουν κενά στην κιτρινόμαυρη άμυνα απλώνοντας το παιχνίδι τους τόσο στα άκρα με Γκαλέτι, Λέτο όσο και από τον άξονα με τον Μπελούτσι. Η τριάδα των Αργεντινών ήταν το κλειδί για τον Ολυμπιακό αλλά παρά την πίεση η μεγάλη φάση δεν ήρθε με τον Σάχα να μην έχει χρειαστεί να επέμβει.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ έδειχνε επηρεασμένη και ξαφνιασμένη από τον τρόπο που μπήκε ο νταμπλούχος στο χορτάρι του “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Η Μεσαία γραμμή δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα κάτω και να προωθήσει το παιχνίδι για τους επιθετικούς με αποτέλεσμα η Ένωση να αναλώνεται σε παθητικό ρόλο.

Οι φιλοξενούμενοι με δυνατά μαρκαρίσματα προσπάθησαν να κόψουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Ο Βαλβέρδε διαμαρτυρήθηκε ουκ ολίγες φορές γι αυτόν τον λόγο με τους γηπεδούχου να ζητούν και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κυργιάκο. Στο 10ο μόλις λεπτό ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε με δύναμη ένα επικίνδυνο τάκλιν που δεν βρήκε τον Γκαλέτι και ο Βασσάρας έδωσε το φάουλ αλλά όχι την κάρτα.

Ανέβηκε ο ρυθμός ήρθαν οι φάσεις

Όσο πέρναγαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα συνέχιζε να γίνεται όλο και καλύτερος με τους ποδοσφαιριστές να βρίσκουν τα πατήματά τους και αυτό να έχει ως αποτέλεσμα καλύτερες ενέργειες. Ο Γκαλέτι που έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του έχασε και την πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του στο 22ο λεπτό. Ο Αργεντινός έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά αλλά ο Σεμπαστιάν Σάχα ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε σταθερά.

Η αρχή έγινε με για τους γηπεδούχους με το σουτ του Γκαλέτι και τρία λεπτά αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ από τα δεξιά, ο Τοροσίδης πήδηξε υψηλότερα από όλους στην καρδιά της κιτρινόμαυρης άμυνας, αλλά ο Σάχα τέντωσε το κορμί του και αποσόβησε το 1-0.

Την ίδια στιγμή ο Γιώργος Δώνης είδε πως η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και δεν είχε την δυνατότητα να βγει από τα καρέ της και άλλαξε το σύστημα από 4-3-3 σε 4-4-2. Η Ένωση ανέβασε ψηλότερα το παιχνίδι της και κατάφερε να περάσει την μπάλα στους επιθετικούς της μετά το πρώτο 25λεπτο.

Η μερική αγωνιστική άνοδος των φιλοξενουμένων έφερε και την πρώτη τους ευκαιρία με τον Τζεμπούρ να παίζει πλέον στην φυσική του θέση δίπλα από τον Μπλανκο. Ο Γαλοαλγερινός επιθετικός πήρε την μπάλα λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή και λίγο αριστερά, μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το ίδιο καλό με την ενέργειά του.

Ο ξέφρενος ρυθμός της πρώτης μισής ώρας άρχισε να εξαφανίζεται και έμεινε η δύναμη και το πάθος όσο το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του. Η Ένωση είχε ανεβάσει αισθητά την απόδοσή της και σε συνδυασμό με την αποχώρηση του Ντουντού (λόγω τραυματισμού) κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού με στημένες μπάλες.

Η μεγάλη φάση όμως δεν ήρθε για κανέναν από τους δύο και αμφότερες οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να τους ακολουθεί. Οι ερυθρόλευκοι με τον Γκαλέτι σε μεγάλα κέφια δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευθούν σε ακόμα ένα πρώτο ημίχρονο, ενώ η Ένωση με κορυφαίο τον Πελετιέρι που ήταν παντού στην μεσαία γραμμή, έπρεπε σαφέστατα να ανεβάσει την απόδοσή της γιατί δύσκολα θα έβγαζε ακόμα 45 λεπτά παίζοντας τον παθητικό ρόλο που της είχε δοθεί.

Το μαγικό ραβδάκι του Βαλβέρδε

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας αφήνοντας στα αποδυτήρια τον Λέτο και έριξε στο ντέρμπι τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς. Ο Γιώργος Δώνης από την πλευρά του δεν άλλαξε κάτι στους έντεκα και έμεινε στην αλλαγή του συστήμταος που έκανε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ένωση συνέχισε στο τέμπο που είχε από το πρώτο λεπτό παίζοντας δυνατά όλες τις μονομαχίες σε επίθεση και άμυνα αλλά δεν έβρισκε ρυθμό στην μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να προσπαθεί να γίνει απειλητική μόνο με στημένες μπάλες.

Ένα μόλις τέταρτο μετά την έναρξη της επανάληψης ο Βαλβέρδε έκανε την δεύτερη του κίνηση στην σκακιέρα με τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς στην θέση του Μπελούτσι. Ο Ισπανός κάλεσε το “τσεκ ματ” στο 63ο λεπτό όταν μετά από λάθος του Πελετιέρι στη μεσαία γραμμή, ο Τζόρτζεβιτς επωφελήθηκε και με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Κοβάσεβιτς που με εκπληκτικό πλασέ νίκησε το Σάχα ανοίγοντας το σκορ στο Γ. Καραϊσκάκης.

Ο Ολυμπιακός είχε πλέον ότι του έλειπε στο πρώτο μέρος (γκολ) και όλα είχαν γίνει πιο εύκολα και το “ρουα ματ” δεν άργησε να έρθει. Τρία λεπτά μετά το 1-0 οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν επίθεση για σεμινάριο, με τον Γκαλέτι από το δεξί άκρο της άμυνας να δίνει την μπάλα στον Γιάννη Παπαδόπουλο, ο οποίος με εκπληκτική πάσα βρήκε τον αμαρκάριστο Ντομί, που με συρτή σέντρα βρήκε τον Ντιόγκο ο οποίος με προβολή νίκησε για δεύτερη φορά το Σάχα σημειώνοντας το 2-0.

Η ΑΕΚ ήταν σαστισμένη από το πρώτο τέρμα και “σκοτωμένη” από το δεύτερο και προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο για να ορθοποδήσει αλλά αυτό φάνταζε αδύνατο, καθώς ούτε οι αλλαγές του Δώνη ήταν ικανές να την βοηθήσουν. Η άμυνα της δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στις αλλαγές του Βαλβέρδε και το 4-4-2 με αποτέλεσμα να δεχθεί τα δύο γρήγορα γκολ.

Σα να μην έφταναν όλα τα παραπάνω για την Ένωση ο Σκόκο είχε δοκάρι στο 75', ο Χουανφράν άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του στο 79ο λεπτό και ο αγώνας πλέον απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι ερυθρόλευκοι βρήκαν περισσότερους χώρους και να ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα είχαν πετύχει και άλλα τέρματα.

* Στο 80' έφυγε από το γήπεδο ο Ντέμης Νικολαΐδης.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Δώνης: " Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Χωρίς να δεχθούμε μεγάλη πίεση το χάσαμε σε τρία λεπτά μέσα από τα χέρια μας. Από τις ήττες σημασία έχει να προχωράς. Στο ποδόσφαιρο υπάρχει και η επόμενη ημέρα. Πρέπει να βγούμε δυνατοί και να μάθουμε από τα λάθη μας. Μέχρι να φάμε το γκολ ήμασταν καλύτεροι αλλά μετά χάσαμε την ισορροπία μας και το ματς σε τρία λεπτά. Δεν υπάρχει δίκιο και άδικο στο ποδόσφαιρο πρέπει να βάζεις γκολ οπότε το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Έχουμε πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού αλλά το πρόβλημα δεν είναι στην επίθεση ή την μεσαία γραμμή αλλά στην άμυνα".

Ερνέστο Βαλβέρδε: " Δεν είναι ότι υποχρεωτικά θα μας βγουν οι αλλαγές, αλλά πρέπει να προβλέπουμε το παιχνίδι. Υπήρξε κάποια στιγμή που δεν ήμασταν δυνατοί και έπρεπε να αλλάξει κάτι για να παίρνει μπαλιές ο Ντιόγκο. Η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα και ήταν δύσκολο να κατακτήσουμε στην αρχή το παιχνίδι, αλλά τα καταφέραμε. Έτσι είναι τα ντέρμπι. Υπάρχει πίεση και φόρτιση. Αλλάξαμε πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο και πήγαμε καλύτερα. Ήταν δύσκολος αγώνας, ήταν δυνατή και η ΑΕΚ, με ένα καλό κέντρο. Οι παίκτες της μαζεύονται στο κέντρο και ήταν δύσκολα τα πράγματα εκεί. Σταθήκαμε καλά όμως.

Είναι αλήθεια πως ο Λέτο πηγαίνει προς το κέντρο. Ξόδεψε δυνάμεις με τη Νόρντζελαντ και τον άλλαξα για να δώσω φρεσκάδα. Στόχος μας είναι να προκαλούμε τα λάθη του αντιπάλου. Είναι αλήθεια πως έκαναν ένα λάθος και το εκμεταλλευτήκαμε χάρη στην πίεση που ασκήσαμε.

Ήταν απόφαση ρίσκου η χρησιμοποίηση του Γιάννη Παπαδόπουλου σε ένα παιχνίδι υψηλής σημασίας, αλλά τα κατάφερε, αν και χρειάστηκε κάποιο χρόνο στην αρχή. Είμαι ευχαριστημένος με τον Παπαδόπουλο. Να έχουμε υπομονή με τους νέους παίκτες. Θα του δώσει αυτοπεποίθηση αυτός ο αγώνας. Κάναμε τις απαραίτητες αλλαγές στον αγώνα, αλλά έχουμε ακόμα πολλά πράγματα να βελτιώσουμε

".
Όλα τα λεφτά...
- Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του Ολυμπιακού στις εξέδρες του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

- Οι κινήσεις του Βαλβέρδε στην σκακιέρα αποδείχθηκαν εξαιρετικές.

- Το δεύτερο τέρμα των νταμπλούχων ήταν αποτέλεσμα μίας πολύ όμορφης ομαδικής ενέργειας.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
- Η ΑΕΚ εκτός από τη δυναμική της παρουσία στις προσωπικές μονομαχίες δεν παρουσίασε κάτι άλλο στο γήπεδο.

- Την αντίδραση του Κοβάσεβιτς μετά το γκολ. Ο Σέρβος μπορεί να θέλει να παίζει βασικός αλλά θα πρέπει να σέβεται τον προπονητή του, γιατί κανείς δεν είναι πάνω από την ομάδα, πόσο μάλλον ένας ποδοσφαιριστής στα 35 που ο Βαλβέρδε τον χρησιμοποιεί με τον καλύτερο τρόπο. Μελανό σημείο σε μία βραδιά... ερυθρόλευκη.
To Live του αγώνα...από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Γ. Καραϊσκάκης"
Διαιτητής: Κ. Βασσάρας (Θεσ/νίκης)
Βοηθοί: Χ. Γενναίος (Αθηνών), Δ. Σαραϊδάρης (Θεσ/νίκης)

Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Αβ. Παπαδόπουλος, Άντζας, Ντουντού, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Λέτο, Μπελούτσι, Ντιόγκο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Γιώργος Δώνης): Σάχα, Χουανφράν, Γεωργέας, Κυργιάκος, Μαϊστόροβιτς, Πελετιέρι, Μπασινάς, Λαγός, Τζεμπούρ, Σκόκο, Μπλάνκο
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι γηπεδούχοι
5' Σουτ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Πρώτο σουτ της αναμέτρησης από τον Γκαλέτι, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον Σάχα
7' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Κυργιάκος
8' Φάουλ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Κσλή εκτέλεση φάουλ του Μπελούτσι, ο Σάχα μπλόκαρε την μπάλα προ του Αβραάμ Παπαδόπουλου
20' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός παρουσιάζεται περισσότερο επιθετικός στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης
21' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μπασινάς
Ακόμα ένα σκληρό τάκλιν από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, αυτή τη φορά από τον Άγγελο Μπασινά πάνω στον Ντιόγκο
22' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Σουτ στην κίνηση από τον Αργεντινό χαφ από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Σάχα
25' Κεφαλιά Ολυμπιακός Τοροσίδης
Με εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ο Γκαλέτι έφερε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σάχα με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ
31' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντουντού
Γύρισμα του Μπελούτσι από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι, ο Πελετιέρι απομάκρυνε σε κόρνερ προτού η μπάλα φτάσει στον επερχόμενο Ντουντού
34' Σχόλιο
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ντουντού και ο Ολυμπιακός συνεχίζει με 10 παίκτες στην αναμέτρηση
35' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη θέση του τραυματία Ντουντού
37' Ευκαιρία ΑΕΚ Τζεμπούρ
Επέλαση του Τζεμπούρ από τα αριστερά, που μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νικοπολίδη
41' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Σουτ του Μπελούτσι από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα
44' Κεφαλιά ΑΕΚ Μπλάνκο
Κεφαλιά του Μπλάνκο, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπασινά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 Λεπτά
45' Κεφαλιά ΑΕΚ Κυργιάκος
Εκτέλεση φάουλ του Μπασινά από τα αριστερά, ο Κυργιάκος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Οι φιλοξενούμενοι στη σέντρα
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς στη θέση του Λέτο
50' Σουτ Ολυμπιακός Γ. Παπαδόπουλος
Μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ
55' Σχόλιο
Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους
57' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Χουανφράν
60' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Μπελούτσι
63' Γκολ Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Λάθος του Πελετιέρι στη μεσαία γραμμή, ο Τζόρτζεβιτς επωφελείται και με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Κοβάσεβιτς που με εκπληκτικό πλασέ νίκησε το Σάχα ανοίγοντας το σκορ στο Γ. Καραϊσκάκης
66' Γκολ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Επίθεση για σεμινάριο από τους παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Γκαλέτι από το δεξί άκρο της άμυνας να δίνει την μπάλα στον Γιάννη Παπαδόπουλο, ο οποίος με εκπληκτική πάσα βρήκε τον αμαρκάριστο Ντομί, που με συρτή σέντρα βρήκε τον Ντιόγκο ο οποίος με προβολή νίκησε για δεύτερη φορά το Σάχα σημειώνοντας το 2-0
68' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντομί
69' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Καφές και Εντίνιο στις θέσεις Λαγού και Μπλάνκο
75' Δοκάρι ΑΕΚ Σκόκο
Εκπληκτική μπαλιά του Μπασινά που βρήκε τον Σκόκο στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, αλλά το σουτ του Αργεντινού τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη προτού καταλήξει άουτ
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Κουτρουμάνος στη θέση του Μαϊστόροβιτς
78' Σουτ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Καλό σουτ του Ντιόγκο μέσα από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δεξί κάθετο δοκάρι του Σάχα
79' Κόκκινη κάρτα ΑΕΚ Χουανφράν
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Ισπανό που πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια
81' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
82' Ευκαιρία ΑΕΚ Κυργιάκος
Εκτέλεση φάουλ από τον Μπασινά, ο Κυργιάκος από πλάγια θέση πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 2 Λεπτά