ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ισπανία-Λιθουανία: 91-86

Λιθουανία

Η Ισπανία πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά κερδίζοντας με 91-86 τη Λιθουανία

Ο πρώτος ημιτελικός ήταν ίσως και το καλύτερο ως τώρα παιχνίδι της διοργάνωσης! Ταχύτητα, εναλλαγές του σκορ, μεγάλες φάσεις στην επίθεση και εξαιρετικές άμυνες (παρότι δείχνει το τελικό σκορ).
Τελικά νικητές αναδείχτηκαν οι "φούριας ρόχας", που ξεπέρασαν την απουσία του Χοσέ Μανουέλ Καλντερόν και την κακή ημέρα του Ναβάρο. Από την άλλη ο Αΐτο Ρενέσες στηρίχτηκε στον Ρούντι Φερνάντες, στον "αθόρυβο" Φελίπε Ρέγιες και φυσικά στον Πο Γκασόλ.

Από τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (19 πόντοι και 6 ασίστ) κι ο Σίμας Γιασάιτις που είχε 19 πόντους με 5 τρίποντα.

Οι Ισπανοί με πρωταγωνιστές τους Γκαρμπαχόθα και τον Ρίκι Ρούμπιο ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται, χωρίς όμως να έχουν μια σταθερή διαφορά. Οι προσωπικές ενέργειες του Καουκένας κι οι συνεργασίες του Γιασικεβίτσιους με τους ψηλούς επέτρεψαν στους Λιθουανούς να μείνουν κοντά στο σκορ όπως φαίνεται κι από το 21-19 του 10'.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ραμούνας Μπουτάουτας ξέφυγε και με 5 πόντους μετά το εντυπωσιακό κρεσέντο των Γιασάιτις και Λαβρινόβιτς από τα 6.25! Την ίδια ώρα οι Ισπανοί είχαν "κολλήσει" στην επίθεση και έβρισκαν λύσεις μόνο με τις βολές για το 40-42 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι "φούριας ρόχας" βελτίωσαν την άμυνα τους, όχι όμως για να σταματήσουν τις εμπνεύσεις του "Σάρας" που έχρισε... αιχμή του δόρατος τον Ρομπέρτας Γιαβτόκας. Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό με τους Ίβηρες να στερούνται του περιφερειακού σουτ, γεγονός που έκανε τις επιθέσεις τους πιο προβλέψιμες (62-66 με τρίποντο και φάουλ του Λαβρινόβιτς).

Ο δυναμικός Αλφόνσο Ρέγιες έκανε θραύση στα ριμπάουντ, ο Πάου Γκασόλ κατά την επιστροφή του έγινε και πάλι... κυρίαρχος του παιχνιδιού κι έτσι οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα. Μάλιστα όταν ο Ρούντι Φερνάντες ξεπέρασε το... τράνταγμα από το άτσαλο πέσιμο του, έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του.

Οι Ισπανοί πήγαν στα τελευταία λεπτά με ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε ως και τους 7 πόντους. Οι βολές του Φερνάντες και του Λόπεζ δεν επέτρεψαν στους Λιθουανούς να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω από το τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-19, 40-42, 62-66, 91-86

Ισπανία (Ρενέσες): Π. Γκασόλ 19, Φερνάντες 18 (2), Χιμένεθ 11, Λόπεζ 7, Ρούμπιο 4, Ρέγιες 13, Γκαρμπαχόθα 8 (2), Μ. Γκασόλ 6, Μουμπρού 3, Ροντρίγκεζ 2, Ναβάρο.

Λιθουανία (Μπουτάουτας): Γιασάιτις 19 (5), Γιασικεβίτσιους 19 (2), Κσ. Λαβρινόβιτς 13 (4), Λουκαούσκις, Γιαβτόκας 15, Καουκένας 11, Πετραβίτσιους 2, Κλέιζα.