ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΑΕΛ-Πανιώνιος 2-2

ΑΕΛ Πανιώνιος

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ΑΕΛ και Πανιώνιος μοιράστηκαν από ένα βαθμό προσφέροντας σπουδαίο θέαμα

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ΑΕΛ και Πανιώνιος μοιράστηκαν από ένα βαθμό προσφέροντας σπουδαίο θέαμα, στους φίλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του Αλκαζάαρ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γουνδουλάκης στο 52' και στο 59' για τον Πανιώνιο, ενώ για την Λάρισα σκόραρε ο Μετίν στο 66' και στο 92'.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Αλκαζάαρ
Διαιτητής: Δαλούκας(Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Μπαλτάς(Αχαΐας), Μπιτσίδης(Θράκης)
Παρατηρητής: Μπίκας(Χαλκιδικής)
4ος: Παππάς(Αθηνών)

Ουζουνίδης(ΑΕΛ): Μάλαρτζ, Μουκουβάλας(Τριποτσέρης 84'), Βενετίδης, Νταμπίζας, Τουάμα, Μετίν, Ααράμπ(Σιατραβάνης 66'), Μελίσσης, Ρομέου(Ντέλσον 53'), Κατσιρός, Αμπουχατζίρα.

Φερέρα(Πανιώνιος): Ανδριόλας, Λάτκα, Μανιάτης, Όμο, Τζαβέλας, Νικολάου, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Σκούφαλης(Κοντοές 68'), Καστελιόνε, Ριέρα(Αναστασόπουλος 95').

Κίτρινες: Καστελιόνε(20' Πανιώνιος), Όμο(32' Πανιώνιος), Αμπουχατζίρα(32' ΑΕΛ), Τουάμα(40' ΑΕΛ), Όμο(64' Πανιώνιος), Σιατραβάνης(58' ΑΕΛ), Ντέλσον(69' ΑΕΛ), Ριέρα(79' Πανιώνιος), Μάλαρτζ(79' ΑΕΛ), Βενετίδης(89' ΑΕΛ), Μετίν(92' ΑΕΛ).
Κόκκινες: Όμο(64' Πανιώνιος).

Με μια ματιά

Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν στην Λάρισα με αρκετές απουσίες, αφού Εστογιανόφ και Μπαλαμπαν δεν ήταν στην αποστολή του αγώνα.

Από την πλευρά της η ΑΕΛ είχε απόντες τους Ιγκλέσιας, Κάσας, Σίμιτς και Γιαννακόπουλο που έλυσε την συνεργασία του με την τους βυσσινί, μετά από έναν περίπου χρόνο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να αλλάζουν πολλές πάσες στον χώρο του κέντρου, χωρίς ωστόσο να έχουν ουσία στο παιχνίδι τους.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ξεκίνησε από τα αριστερά στο 8ο λεπτό, σε μια κάθετη μπαλιά του Σκούφαλη στον Ριέρα. Ο Μάλαρτζ δεν βγήκε σωστά με αποτέλεσμα να χάσει την μπάλα και τον Ριέρα να κάνει το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πολωνού τερματοφύλακα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 14', όταν μετά από μια βαθιά μπαλιά από την άμυνα προς την εστία του Πανιώνιου, ο Λάτκα δεν μπόρεσε να διώξει με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει στα πόδια του Αμπουχατζίρα. Ο Ισραηλινός έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα "έγλειψε" το αριστερό δοκάρι του Ανδριόλα.

Γρήγορος ρυθμός και πολλά νεύρα

Το παιχνίδι μετά το 22ο λεπτό πήρε άγρια ομορφιά, αφού οι πολλές φάσεις και τα νεύρα δεν έλειψαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 25' Ο Αμπουχατζίρα ανέβηκε από τα αριστερά και μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου. Το σουτ που επιχείρησε ωστόσο έδιωξε με δυσκολία ο Ανδριόλας σε κόρνερ.

Σε εκείνο το διάστημα Αμπουχατζίρα και Όμο είχαν κάποιες αψιμαχίες, που είχαν ως αποτέλεσμα να δουν από μια κίτρινη κάρτα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς έγινε στο 34ο λεπτό. Σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά για τον Πανιώνιο, ο Κουμορτζί πήρε την κεφαλιά, με τον Μάλαρτζ να διώχνει πάνω στον Καστελιόνε. Ο Αργεντινός προ κενής εστίας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Πολωνού τερματοφύλακα.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ιστορικό να χάνει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Νικολάου έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ριέρα από τα δεξιά που έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ, όμως ο Κουμορτζί από καλή θέση δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Διπλό χτύπημα με Γουνδουλάκη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους. Στο 52ο λεπτό ο Ριέρα ανέβηκε από τα αριστερά και έκανε το γέμισμα μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ. Ο Κουμορτζί κοντρόλαρε την μπάλα και έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει στον Γουνδουλάκη, που με πλασέ έκανε το 0-1.

Επτά λεπτά αργότερα οι "Πάνθηρες" χτύπησαν ξανά σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 59ο λεπτό. Ο Ριέρα πέρασε καταπληκτική μπαλιά στον Κομουρτζί από τα δεξιά, ο οποίος ανέβηκε ανενόχλητος μέχρι την μεγάλη περιοχή του Μάλαρτζ.

Την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Φανούρη Γουνδουλάκη που ακολουθούσε την φάση, που με πλασέ από κοντά έγραψε το 0-2.

Ξανά στο παιχνίδι η ΑΕΛ

Η ομάδα της ΑΕΛ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 63ο λεπτό, όταν ο Βενετίδης ανέβηκε από τα αριστερά και μπήκε μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου. Ο Όμο στην προσπάθεια του να τον ανακόψει τον ανέτρεψε, αντικρίζοντας μάλιστα και την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Τουμέρ Μετίν εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών μειώνοντας το σκορ σε 1-2 στο 65', δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ομάδα του να ανατρέψει το σκορ.

Στο 74' η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο να φέρει το ματς στα ίσια, όταν ο Κατσιαρός με ωραία μπαλιά βρήκε τον Αμπουχατζίρα μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου, όμως το πλασέ του Ισραηλινού πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ανδριόλα.

Τουμέρ Μετίν ο ισορροπιστής

Το παιχνίδι μετά την αποβολή του Όμο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αφού η ΑΕΛ έκλεισε τον Πανιώνιο τα καρέ του.

Οι παίκτες των γηπεδούχων έκαναν τα πάντα για να πετύχουν ένα γκολ, κάτι που έκαναν στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Μετίν με προσωπική προσπάθεια ανέβηκε από τα αριστερά και έδωσε την μπάλα στον Βενετίδη.

Ο έμπειρος αμυντικός την γύρισε πάλι στον Τούρκο μεσοεπιθετικό, που με φοβερό σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Συνέντευξη Τύπου

Ουζουνίδης (ΑΕΛ): "Όπως εξελίχθηκε το ματς, δεν μπορούμε παρά να είμαστε ευχαριστημένοι από τον ένα βαθμό. Βέβαια, πριν από το ματς ο βαθμός δεν ήταν αυτό που θέλαμε, αλλά όπως πήγε το ματς δεν μπορούμε να έχουμε παράπονο. Δυστυχώς, έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν έχουμε την πολυτέλεια 2-3 παίκτες μας να βρίσκονται σε κακή μέρα, όπως συνέβη σήμερα, γιατί λόγω των ιώσεων και των πολλών προβλημάτων δεν έχουμε εναλλακτικές λύσεις.

Αν εξαιρέσουμε το 10λεπτο νευρικότητας μετά από το 0-2, οι παίκτες σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα προσπάθησαν πάρα πολύ. Το να βρεθεί κάποιος σε κακή μέρα είναι φυσιολογικό. Πρέπει να κοιτάξουμε το τελευταίο ματς του πρώτου γύρου, να πάρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε και μετά να περιμένουμε τις μεταγραφικές κινήσεις για να ενισχυθούμε σε ποιότητα, αλλά και ποσότητα"

.

Φερέρα (Πανιώνιος): "Θα έλεγα ότι ο ένας βαθμός είναι καλό αποτέλεσμα για εμάς. Αλλά, όταν βλέπουμε το πώς εξελίχθηκε το ματς, μένουμε με την πικρία. Θεωρώ ότι δημιουργήσαμε πολλές επικίνδυνες φάσεις κυρίως στις αντεπιθέσεις κι εκεί που μπορούσαμε, δεν καταφέραμε να τελειώσουμε το ματς.

Στις φάσεις που η ΑΕΛ έγινε επικίνδυνη κάναμε πολλά λάθη από τεχνικής πλευράς, με συνέπεια να δημιουργηθούν προβλήματα για την άμυνά μας. Όπως από κάθε ματς έτσι κι από αυτό, θα πάρουμε χρήσιμα συμπεράσματα για να βελτιωθούμε"

.

Όλα τα λεφτά...

Το εκπληκτικός ρυθμός του αγώνα και φυσικά η μεγάλη ανατροπή της ΑΕΛ, που από το 0-2 γύρισε το ματς ισοφαρίζοντας το σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Καλύτερα να μην ξεχάσουμε τίποτα, αφού τέτοια ματς σπάνια βλέπουμε στο ελληνικό πρωτάθλημα.

To Live του αγώνα...

Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο- Αλκαζάρ
Διατητής- Δαλούκας
Βοηθοί- Μπαλτάς, Μπιτσίδης

Η 11άδα των γηπεδούχων AΕΛ
AEΛ(Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Nταμπίζας, Τουαμά, Μετίν, Ααράμπ, Pομέου, Μελίσσης, Κατσιαρός, Αμπιχατζίρα
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Πανιώνιος(Φερέρα): Ανδριόλας, Λάτκα, Μανιάτης, Όμο, Ριέρα, Σκούφαλης, Καστελιόνε, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Νικολάου, Τζαβέλας
1' Έναρξη αγώνα
8' Ευκαιρία
Βαθιά μπαλιά του Σκούφαλη για τον Ριέρα, άστοχη έξοδος του Μάλαρζ πλασάρει ο Ριέρα μόλις αουτ
15' Ευκαιρία
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά απο βαθιά μπαλιά για τον Μετίν και την αδυναμία του Λάτκα να διώξει, σουτάρει δυνατά ο Αμπουχατζίρα μόλις αουτ
20' Κίτρινη κάρτα
Κίτρινη κάρτα στον Καστελιόνε για φαουλ έξω από την περιοχή στον Μετίν
21' Φάουλ
Από το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος ο Μετίν εκτελεί αλλά διώχνει σχετικά εύκολα ο Ανδριόλας σε κόρνερ
25' Σχόλιο
Ορεξάτες οι δύο ομάδες δημιουργούν προυποθέσεις για γκολ, σε ένα ματς με καλό ρυθμό, χωρίς την απαιτούμενη ποιότητα για να σκοράρουν
32' Κίτρινη κάρτα
Για διαπληκτισμούς στην περιοχή έβγαλε κάρτες στους Όμο και Αμπουχατζίρα ο Δαλούκας
34' Δοκάρι
Από κόρνερ του Γουνδουλάκη η μπάλα φτάνει στο ύψος της μικρής περιοχής από όπου ο Καστελιόνε σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι εξ'επαφής
39' Κεφαλιά
Από κόρνερ του Μετίν κεφαλιά του Νταμπίζα μόλις αουτ
40' Κίτρινη κάρτα
Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Τουαμά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Γκολ
Κίνηση του Ριέρα απο αριστερά,που βγάζει τη συρτή σέντρα για τον Κουμορτζί που σουτάρει αλλά βάζει τη κόντρα ο Νταμπίζας και στη συνέχεια της φάσης ο Γουνδουλάκης ανοίγει από κοντά το σκορ για τον Πανιώνιο
54' Αλλαγή παίκτη AΕΛ
Φερέιρα αντί Ρομέου για την ΑΕΛ
59' Γκολ Πανιώνιος
Άψογη αντεπίθεση του Πανιωνίου με τον Ριέρα να βγάζει τον Κουμορτζί μόνο του απέναντι στον Μάλαρζ και τον Γκανέζο να σερβίρει έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Γουνδουλάκη που σκόραρε για δεύτερη φορά στο Αλκαζάρ
64' Πέναλτι
Ανατροπή του Βενετίδη από τον Όμο
64' Κόκκινη κάρτα
Δεύτερη κίτρινη για τον Όμο στην ίδια φάση
65' Γκολ
Ο Μετίν στέλνει τον Ανδριόλα στην αριστερή του γωνία την μπάλα στην δεξιά και μειώνει για την ΑΕΛ
65' Αλλαγή παίκτη AΕΛ
Σιατραβάνης αντί Ααράμπ
66' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Κοντοές αντί Σκούφαλη
70' Κίτρινη κάρτα
Κίτρινη κάρτα για τους Φερέιρα, Σιατραβάνη
78' Κίτρινη κάρτα
Κάρτα για θέατρο στον Ριέρα και στον Μάλαρζ για διαμαρτυρία
84' Αλλαγή παίκτη AΕΛ
Τριποτσέρης αντί Μπουκουβάλα τελευταία αλλαγή της ΑΕΛ
87' Σχόλιο
Όλα για όλα τα παίζει η ΑΕΛ αφήνοντας κενούς χώρους πίσω για τον Πανιώνιο. Αντέχουν με παίκτη λιγότερο οι κυανέρυθροι
88' Κίτρινη κάρτα AΕΛ
Νέα κάρτα για διαμαρτυρία από τον Δαλούκα αυτή τη φορά στον Βενετίδη
90' Έναρξη καθυστερήσεων
5 τα λεπτά των καθυστερήσεων
91' Γκολ AΕΛ
Απίστευτο γκολ του Μετίν με σουτ στην κίνηση από γλυκιά σέντρα του Βενετίδη
93' Κίτρινη κάρτα
Κάρτα στον Μετίν στους πανηγυρισμούς του γκολ της ισοφ'αρισης
95' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος