ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Νταμπλ made in China

Zou Kai of China in action in the men's floor final during the World Gymnastics Championships at the O2 Arena in London, Saturday, Oct. 17, 2009 (AP Photo/Matt Dunham)
Κάι Ζου AP

Δύο χρυσά μετάλλια και ένα αργυρό εξασφάλισαν οι Κινέζοι γυμναστές στους τελικούς των οργάνων στο Λονδίνο

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησαν στους τελικούς των οργάνων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου και οι αγώνες δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα. Τα δύο χρυσά μετάλλια θα ήταν τρία αν ο κορυφαίος Κινέζος γυμναστής, ο Κάι Ζου δεν έκανε λάθη στον τελικό των ασκήσεων εδάφους.
Ο Ζου που δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση εξασφάλισε το αργυρό μετάλλιο (15,675). Πρωταθλητής κόσμου για τέταρτη φορά στην καριέρα του αναδείχθηκε ο αειθαλής Ρουμάνος Μάριαν Ντραγκουλέσκου (15,700). Το χάλκινο πήρε ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ (15,575).

Επιστρέφοντας στον κινέζικο θρίαμβο, ο Χονγκτάο Ζανγκ έδωσε τον 6ο παγκόσμιο τίτλο στην ιστορία της Κίνας στον πλάγιο ίππο. Βαθμολογήθηκε με 16, 200 με τον Ούγγρο Κρίστιαν Μπέρκι να ακολουθεί (16,075) και τον Αυστραλό Πράσανθ Σελαθουράι να τερματίζει τρίτος (15,400).

Τη σκυτάλη στους κρίκους πήρε ο Μινγιόνγκ Γιαν με 15,675 βαθμούς. Ακολούθησαν o Βούλγαρος Γιόρνταν Γιόντσεφ (15,575) και ο Αλεξάντερ Βορομπιόφ από την Ουκρανία (15,550).

Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Γιόρνταν Γιόντσεφ αγωνίστηκε σε έναν ακόμα τελικό παρά τα 36 χρόνια του. Ο Βούλγαρος πρέπει να είναι ο πρώτος πρόεδρος διεθνούς ομοσπονδίας που παίρνει μετάλλιο!