EUROBASKET

Κροατία-Γαλλία: 79-87

Πάρκερ Γαλλία

Οι 30 πόντοι του Πόποβιτς δεν ήταν αρκετοί για να νικήσει η Κροατία τον Πάρκερ και τη Γαλλία (79-87)

Αν και τελευταίο ματς της αγωνιστικής ημέρας, το Κροατία-Γαλλία άξιζε να το δεις. Γρήγορος ρυθμός, πολλά σουτ, επιθετική διάθεση και από τις δύο ομάδες και όλα αυτά είχαν αποτέλεσμα ένα ωραίο θέαμα. Οι Κροάτες φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο ημίχρονο και αρχικά με τον Πρκάτσιν κατάφεραν να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι, φθείροντας με αυτόν τον τρόπο την άμυνα των Γάλλων.
Ωστόσο, οι "τρικολόρ" δεν έχαναν την επαφή με το σκορ και για μια ακόμη μέρα είχαν τον Τόνι Πάρκερ σε καλή κατάσταση, παίκτης-βαρόμετρο για τη συνολική απόδοση του Βενσάν Κολέ. Ο πλέι μέικερ των Σαν Αντόνιο Σπερς εκτελούσε και οργάνωνε όπως ακριβώς έπρεπε, για να πάρει η ομάδα του πόντους, τόσο από τον ίδιο όσο και από τους Μπορίς Ντιο και Νικολά Μπατούμ που ήταν και αυτοί "ζεστοί" και ιδιαίτερα δραστήριοι μακριά από την μπάλα.

Βέβαια, οι 16 πόντοι του Μάρκο Πόποβιτς στο πρώτο μέρος, ήταν ένα δείγμα ότι ο Κροάτης γκαρντ δεν θα άφηνε τη Γαλλία σε ησυχία. Όμως, η ομάδα του Ρέπεσα δεν είχε πολλές λύσεις. Ο Πρκάτσιν "έκατσε" στο δεύτερο ημίχρονο, οι άλλοι ψηλοί έμειναν και αυτοί σε ρηχά νερά πλην του Μπάνιτς και ήταν φανερό, πως η Κροατία δυσκολευόταν σε κάποια σημεία να ακολουθήσει το συνεχές τρέξιμο των αθλητικών Γάλλων.

Όταν, μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πάρκερ ξύπνησε για τα καλά, η Γαλλία πήρε τη διαφορά που έψαχνε από το πρώτο λεπτό του ματς. Με συνεχόμενους πόντους του Πάρκερ συν μερικούς ακόμη του Μπατούμ και του Ντιο, το σκορ έγινε 63-52 για τους "τρικολόρ", για να λήξει εν τέλει η περίοδος με τη Γαλλία να προηγείται με 63-56. Στη συνέχεια η απόσταση μεγάλωσε και πάλι (58-70) και σε εκείνο το σημείο, πολλοί θεώρησαν ότι οι Κροάτες δεν είχαν άλλες δυνάμεις.

Είχε όμως ο Πόποβιτς που με τρίποντο έκανε το σκορ 65-70, για να έρθει όμως η άμεση απάντηση από τον Μπατούμ (65-73). Ο Ρόκο Ούκιτς αντέδρασε (69-73) και με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη τα πάντα ήταν και πάλι ανοιχτά. Όμως, ένα ακόμη τρίποντο από τη Γαλλία (Μποκολό) και ένα καλάθι του Μπατούμ ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους εννιά πόντους, ενώ ο Πάρκερ έκανε το σκορ 71-81.

Ο Πόποβιτς "μίλησε" και πάλι, ο Ούκιτς τον μιμήθηκε και ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 77-81. Οι Κροάτες, όμως, στη συνέχεια έκαναν δύο άστοχες επιθέσεις (μία ο Νίκολα Βούτσιτς που πάλι δεν ήταν καλός και μία ο Λόντσαρ) και το πλήρωσαν 37'' πριν το τέλος, όταν ο Μπορίς Ντιο έριξε τη χαριστική βολή από τα 6.25 για να κάνει το σκορ 77-84 και να δώσει στη Γαλλία τη δυνατότητα να φτάσει στο τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 46-41, 56-63, 79-87

Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 11 (1), Κους 3 (1), Πόποβιτς 30 (5), Βούιτσιτς 2, Πρκάτσιν 6, Ρόζιτς 2, Πλάνινιτς 3, Στόγιτς 2, Λόντσαρ 6, Μπάνιτς 10, Νίτσεβιτς 2, Κασούν 2.

Γαλλία (Κολέ): Α. Ντιό, Μπατούμ 18 (3), Ζανό, Κοφί 2, Πάρκερ 24 (3), Μποκολό 3 (1), Πιετρούς 14 (1), Ντε Κολό 3, Μπ. Ντιό 15 (4), Τουριάφ 3, Τραορέ 5.

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Κροατίας πατήστε εδώ και για της Γαλλίας εδώ .