ΠΑΟΚ

Νέα Καβάλα-ΠΑΟΚ 0-0

Καβάλα -παοκ

Νέα Καβάλα και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0 στο "Ανθή Καραγιάννη" σε ένα μέτριο παιχνίδι με λίγες αλλά καλές φάσεις

Σε ένα κακό παιχνίδι Νέα Καβάλα και ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει χωρίς τέρματα.
Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του θα μπορούσε να πετύχει κάποιο τέρμα, αφού είχε τρία δοκάρια στην αναμέτρηση. Όμως τα πολλά κενά διαστήματα της απόδοσης του στον αγώνα, δεν του επέστρεψαν να βρει ρυθμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: "Ανθή Καραγιάννη"
Διαιτητής: Κάκος(Κέρκυρας)
Βοηθοί: Δάλλας, Τάτσης(Ηπείρου)
4ος: Γιαννόπουλος(Αθηνών)
Παρατηρητής: Τσαχειλίδης(Πειραιώς)

Καβάλα(Γούτης): Kάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Φερέιρα, Ντομπρασίνοβιτς, Ρινκόν(Λεοντίου 81'), Μεντί, Ντικρόκ, Ονουάτσι(Λάκης 88'), Ιωάννου(Σουλτανίδης 77').

Σάντος(ΠΑΟΚ): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Λίνο, Βιτόλο, Γκαρσία, Σορλέν(71' Κουτσιανικούλης), Βιερίνια, Ίβιτς, Παπάζογλου.

Κίτρινες: Παβίσεβιτς(2' Καβάλα), Μεντί(8' Καβάλα), Ντουγκλάο(36' Καβάλα), Σορλέν(43' ΠΑΟΚ), Οικονόμου(58' Καβάλα), Λίνο(59' ΠΑΟΚ), Ψωμάς(60' Καβάλα), Ντομπρασίνοβιτς(82' Καβάλα).
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει, καθώς τα χαρτάκια που είχαν μαζευτεί μπροστά από την κερκίδα με τους φίλους του ΠΑΟΚ πήραν φωτιά, με αποτέλεσμα άνθρωποι της ασφάλειας του γηπέδου να τα σβήσουν με πυροσβεστήρες.

Η πρώτη φάση στον αγώνα έγινε από την μεριά των φιλοξενούμενων στο 4ο μόλις λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια ανέβηκε από τα αριστερά και έκανε το δυνατό σουτ, με τον Κάλατς να διώχνει με δυσκολία την μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η ομάδα της Καβάλας ισορρόπησε τον αγώνα και στο δεκάλεπτο 5-15 πίεσε αρκετά την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τον Μεντί να αποτελεί "πονοκέφαλο" για τον Αραμπατζή.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο επόμενο διάστημα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τα ινία του αγώνα, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητικός.

Στο 30ο λεπτό ωστόσο με πρωταγωνιστή και πάλι τον Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός ξεπέρασε δυο αντιπάλους του και βρέθηκε σε καλή θέση. Το σουτ που επιχείρησε ωστόσο έδιωξε εντυπωσιακά ο Ζέλικο Κάλατς.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Καβάλα να χάνει μια πολύ μεγάλη φάση για να προηγηθεί στο σκορ. Ο Ονουάτσι μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε πάνω στα σώματα και πήγε στον Ρινκόν που ήταν μόνος του απέναντι από τον Χαλκιά. Το πλασέ που έκανε ωστόσο απέκρουσε ο Έλληνας τερματοφύλακας.

Εξάλεπτο φωτιά για τον ΠΑΟΚ

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους φιλοξενούμενους να είναι στο προσκήνιο και να κάνουν την πρώτη μεγάλη φάση μόλις στο 47ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Τσιρίλο έκανε ένα δυνατό σουτ από πολύ μακριά, με την μπάλα να αιφνιδιάζει τον Κάλατς και να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του.

Δυο λεπτά αργότερα ο Παπάζογλου έχασε μια απίστευτη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Τσιρίλο έκανε βαθιά μπαλιά από την άμυνα, με τον Ψωμά να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της και τον Παπάζογλου να φεύγει με την μπάλα απέναντι από τον Κάλατς. Το πλασέ του ωστόσο ήταν απογοητευτικό, αφού πέρασε άουτ.

Στο 51' η κυριαρχία του ΠΑΟΚ μετουσιώθηκε σε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία, όταν σε μια σύγχυση μέσα στην περιοχή της Καβάλας, ο Σορλέν έδωσε έτοιμο γκολ στον Βιεϊρίνια που έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κάλατς.

"Σουτάρετε και σπάστε τα δοκάρια..."

Ο ΠΑΟΚ είχε άλλα δυο δοκάρια στην αναμέτρηση. Στο 61ο λεπτό, όταν μετά από μια σύγχυση μέσα στην περιοχή του Κάλατς, η μπάλα έφτασε στον Λίνο που ήταν μόνος του. Ο Βραζιλιάνος έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Αυστραλού τερματοφύλακα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λίνο έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά, με τον Παπάζογλου να κάνει δυνατή κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Κάλατς.

Ο ρυθμός του αγώνα μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί μάταια για μια σωστή επιθετική ενέργεια, και την Καβάλα να "χτυπάει" στις αντεπιθέσεις.

Το ματς τελείωσε με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Ήρθαμε εδώ για να κυνηγήσουμε την νίκη όπως και σε κάθε παιχνίδι. Θεωρώ ότι η ομάδα έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα σε όλη την διάρκεια του. Κυριάρχησε και ήταν καλά οργανωμένη, δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά δυστυχώς μας έλειψε το ένστικτο του σκόρερ.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που ξέραμε ότι είναι δυνατή και κυρίως στις αντεπιθέσεις έχοντας τέτοιους ποδοσφαιριστές. Αλλά εμείς έχοντας δει αυτό το δυνατό της σημείο δεν της επιτρέψαμε να το εκμεταλλευτούμε. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Είχαμε και ατυχία που η μπάλα πήγε στο δοκάρι αλλά χάσαμε και ευκαιρίες που είναι σίγουρα γκολ. Λέγοντας ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα και μας μένει ότι δεν κερδίσαμε"

Για την μία αλλαγή που έκανε στο παιχνίδι τόνισε: "Τις αλλαγές τις κάνουμε για να βελτιώσουμε την εικόνα της ομάδας και όχι για να πεις ότι κάνεις αλλαγές. Η ομάδα δεν κέρδισε γιατί δεν μπήκανε τα σίγουρα γκολ που χάσαμε".

Για την άμεση απόκτηση ενός επιθετικού στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου τόνισε: " Ήδη το έχουμε πει αυτό πολλές φορές και έγινε ακόμα πιο εμφανές στον σημερινό αγώνα. Η ομάδα έκανε ότι ήταν δυνατόν να κάνει και της έλειψε μόνο το γκολ. Προσπαθούμε να βρούμε μια λύση αλλά προσπαθούμε να κάνουμε ότι είναι δυνατόν".

Σε ερώτηση για το αν τίθεται θέμα απόκτηση και ενός πιο φουνταριστού μετά τον Κριστιάνο επισήμανε: "Ας συγκεντρωθούμε μόνο στο παιχνίδι με την Καβάλα".

Για το πώς είδε την Καβάλα είπε: " Ξέραμε ότι είναι μια δυνατή ομάδα και ειδικότερα όταν αγωνίζεται στην έδρα της όπως φάνηκε στα παιχνίδια της με την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό. Ξέραμε πολύ καλά τι είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Δεν επιτρέψαμε στην Καβάλα να παίξει τόσο καλά όσο σε άλλα παιχνίδια. Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση και δεν επιτρέψαμε στην Καβάλα να εκμεταλλευτεί τα θετικά της στοιχεία. Όπως στην πίεση που ασκήσαμε. Εντούτοις θεωρώ ότι έκανε ότι μπορούσε γιατί παίξαμε πολύ καλά".

Για την απουσία του Ορούμα δήλωσε: "Είναι ένας ποδοσφαιριστής σημαντικός για την Καβάλα αλλά με υποθέσεις δεν μπορ να μιλάμε. Σε κάθε περίπτωση η Καβάλα έχει δυσκολία όταν ο αντίπαλος κρατάει πολύ την μπάλα στα πόδια του και σε λίγες φορές που βγήκε μπροστά έγινε επικίνδυνη".

Για την παρουσία των φιλάθλων του ΠΑΟΚ είπε: "Αυτοί οι οπαδοί δείχνουνε την δυναμική και το μεγαλείο του συλλόγου και δεν μπορέσαμε μη κερδίζοντας να τους δώσουμε χαρά. Σε αυτούς τους οπαδούς αξίζει να δώσουμε τα πάντα. Αξίζουν αυτοί οι οπαδοί παραπάνω. Αξίζουν νίκες και επιτυχίες".

Βαγγέλης Γούτης (προπονητής Καβάλας): "Συγχαρητήρια στον κόσμο του ΠΑΟΚ που ακολούθησε την ομάδα του και στους δικούς μας που ακούγονταν μέχρι το τέλος. Και συγχαρητήρια που μέχρι το τέλος δεν δημιουργήθηκε κανένα επεισόδιο. Όσον αφορά τον αγώνα. Ξέροντας την δυναμική που έχει ο ΠΑΟΚ και τις αδυναμίες του προσπαθήσαμε όταν είχαμε την μπάλα στα πόδια μας να μην κάνουμε λάθη. Όσες φορές έγινε αυτό κάναμε και φάσεις αν και λίγες. Όταν χάναμε την μπάλα είχαμε πρόβλημα γιατί ο ΠΑΟΚ είναι μια καλή ομάδα και έχει και έναν αξιόλογο ποδοσφαιριστή τον Βιεϊρίνια. Θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας. Γιατί μόνο με παλικαριά, ψυχή και αγωνιστική τακτική θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε τον ΠΑΟΚ".

Για την είσοδο του Λεοντίου και όχι του Σιόντη είπε: "Θέλαμε να μπει ο Λεοντίου για να πάμε πιο μπροστά. Ο ΠΑΟΚ είναι καλή ομάδα και έχασε ευκαιρίες από δικά μας λάθη και κάποιες κόντρες".

Όλα τα λεφτά...

Τα τρία δοκάρια από την πλευρά του ΠΑΟΚ που ήθελε μεν να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά δεν του “έκατσαν” οι φάσεις.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τα τελευταία τριάντα λεπτά της αναμέτρησης, που σίγουρα θα ήταν η καλύτερη δυνατή λύση για κάποιον που έψαχνε τρόπο για να τον πάρει ο ύπνος.

To Live του αγώνα...

Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Ανθή Καραγιάννη
Διατητής: Κάκος
Βοηθοί: Δάλλας, Τάτσης

Η 11άδα των γηπεδούχων Νέα Καβάλα
Νέα Καβάλα(Γούτης): Kάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Φερέιρα, Ντομπρασίνοβιτς, Ρινκόν, Μεντί, Ντικρόκ, Ονουάτσι, Ιωάννου
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ(Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Λίνο, Βιτόλο, Γκαρσία, Σορλέν, Βιερίνια, Ίβιτς, Παπάζογλου
1' Έναρξη αγώνα
2' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα
Κάρτα στον Παβίσεβιτς για σκληρό φαουλ στον Σορλέν
8' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα
Κίτρινη κάρτα στον Μεντί για την αντίδραση του σε μια υπόδειξη του Κάκου
13' Σχόλιο
Καλύτερη η Καβάλα χωρίς κάποια ουσιαστική ευκαιρία στην εστία του Χαλκιά
26' Σχόλιο
Ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, αλλά οι 2 ομάδες μέχρι στιγμής έχουν μια απόλυτη ισσοροπία στο γήπεδο χωρίς να δημιουργούν φάσεις
30' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Λίνο να σεντράρει και τον Παπάζογλου να αδυνατεί να βρει την μπάλα προ κενής εστίας
37' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα
Κάρτα στον Φερέιρα για αντιαθλητικό φαουλ
41' Σχόλιο
Στο ίδιο μοτίβο ο αγώνας με τους επιθετικούς να μην τροφοδοτούνται επαρκώς σε ένα πολύ μέτριο ματς
44' Ευκαιρία Νέα Καβάλα
Ανεπανάληπτο τετ α τετ για τον Ρινκόν με τον μέσο της Καβάλας να σημαδεύει τον Χαλκιά
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη για φαουλ στον Σορλέν
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Δοκάρι ΠΑΟΚ
Η σέντρα του Τσιρίλο ξεγελά τους πάντες και βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι χωρίς βέβαια να αιφνιδιάζει τον Κάλατς
50' Κεφαλιά ΠΑΟΚ
Κεφαλιά του Ίβιτς από κόρνερ του Αραμπατζή μολις αουτ
51' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Απίστευτο τετ α τετ του Παπάζογλου με τον Κάλατς ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ αστοχεί
52' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Μετά απο φάση διαρκείας ο Βιερίνια αστοχεί εξ επαφής από το ύψος της μικρής περιοχής
54' Σχόλιο
Η διακοπή του αγώνα λόγω τραυματισμού του Κάλατς βρίσκει την Καβάλα να παίρνει ανάσες έπειτα από ένα καταιγιστικό πεντάλεπτο για τον ΠΑΟΚ
56' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα
Κάρτα στον Οικονόμου για σκληρό φαουλ στον Βιερίνια
59' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κάρτα στον Λίνο για χέρι
61' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα
Κάρτα στον Ψωμά για φαουλ στον Ίβιτς
62' Σουτ ΠΑΟΚ
Πολύ καλό σουτ του Λίνο μόλις αουτ
66' Δοκάρι ΠΑΟΚ
Κεφαλιά του Παπάζογλου σε σέντρα από τον εξαιρετικό Λίνο η μπάλα προσκρούει στην οριζόντια δοκό του Κάλατς
70' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Κουτσιανικούλης αντί Σορλέν
77' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Σουλτανίδης αντί Ιωάννου
81' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Λεωντίου αντί Ρινκόν
81' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα
Κάρτα στον Ντομπρασίνοβιτς για φαουλ στον Κουτσιανικούλη
87' Σχόλιο
Προς την ισοπαλία οδεύει το ματς με τον ΠΑΟΚ να έχει το πάνω χέρι αλλά χωρίς δυνάμεις για κάτι καλό
89' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Λάκης αντί Ονουάτσι
90' Έναρξη καθυστερήσεων