ΟΦΗ

ΟΦΗ-Λεβαδειακός 1-2

σισιτς ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Πριν από δύο χρόνια στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος που είχε τον χαρακτήρα αγώνα-μπαράζ, ο ΟΦΗ νίκησε με 2-0 τον Λεβαδειακό και τον έστειλε στην Β΄Εθνική

Αντίθετα ο κατήφορος της ομάδας του Ράινερ Μάουρερ δεν έχει τέλος και μετά το νέο χαστούκι από τον Λεβαδειακό τα σύννεφα μαζεύτηκαν πάνω από το Ηράκλειο καθώς δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις και στο θέμα προπονητή με το μέλλον του Γερμανού τεχνικού να δείχνει αβέβαιο.
Οι Βοιωτοί έκαναν την ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 69΄με το γκολ του Σφακιανάκη, με σκόρερ τους Σίσιτς(73΄) και Ζησόπουλο(82΄) πέτυχαν το τελικό 2-1, πανηγυρίζοντας το πρώτο τους τρίποντο μακριά από την έδρα τους.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ: Τζόρβας, Πίτσος, Μπαρκουάν, Ταραλίδης, Αρβανίτης, Πόποβιτς(62’ Ρουμπάκης), Γκάντσεφ(68΄ Σφακιανάκης), Γκέρμπερ, Σίμιτς(79’Λεοζίνιο), Νουαφόρ Ντρούλιτς

Λεβαδειακός: Καρακώστας, Ποπόφ, Παρασκευαΐδης, Άντερσον, Έμεραν, Μπασαλά, Θεοδοσιάδης, Ανδράλας, Σίσιτς, Ντιμπαλά(64΄Πιετρ), Μοντόγια(80’ Ζησόπουλος)

Διαιτητής: Φωτιάδης (Θεσ/νίκης)

Βοηθοί: Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος (Θεσ/νίκης)
Με μια ματιά
Ο Ράινερ Μάουρερ έκρυβε εκπλήξεις στην ενδεκάδα καθώς αποφάσισε να προβεί σε σημαντικές αλλαγές με τους Σφακιανάκη, Ισά, Λεοζίνιο να μένουν στον πάγκο και επέλεξε ένα πιο επιθετικό σχήμα με φανερό σκοπό να πιέσει από το ξεκίνημα την αντίπαλη εστία.

Στην αντίπερα όχθη ο Λεβαδειακός παρατάχτηκε χωρίς αμυντικούς προσανατολισμούς και αιχμή του δόρατος τον Ντιμπαλά, καθώς τα περιθώρια για απώλειες είχαν στενέψει. Η αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά είχε ρυθμό και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να "παγώσουν" το "Παγκρήτιο" στο 1΄με τον Μπασαλά να βρίσκεται απέναντι στον Τζόρβα αλλά να μην καταφέρνει να ανοίξει το σκορ. Η απάντηση των Κρητικών ήρθε στο 3΄με τον Πόποβιτς να πιάνει το σουτ από καλή θέση και τον Καρακώστα να διώχνει με υπερένταση.

Ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο του αγώνα όμως οι Βοιωτοί ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Στο 15΄ο Μπαρκαουάν πρόλαβε την τελευταία στιγμή πριν η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Μπασαλά, ενώ στο 23΄από πλεονεκτική θέση ο Νουαφόρ δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και να γίνει απειλητικός για την εστία του Λεβαδειακού.

Στο 29’ ο Ντιμπαλά που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του ΟΦΗ βρέθηκε απέναντι στον Τζόρβα αλλά δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Τζόρβα. Η ανωτερότητα των φιλοξενουμένων από το 25΄και μετά ήταν εμφανής και στο 33΄ο Μπαρκαουάν πρόλαβε στην γραμμή την μπάλα στο σουτ του Ποπόφ.

Το ημίχρονο έτσι ολοκληρώθηκε με αποδοκιμασίες από τους 2.000 περίπου φιλάθλους του ΟΦΗ που βρέθηκαν στις εξέδρες για την απόδοση της ομάδας τους.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Λεβαδειακός απείλησε και πάλι, με τον Τζόρβα να εξουδετερώνει το σουτ του Σίσιτς. Ο Ράινερ Μάουρερ αναγκάστηκε να προχωρήσει σε διορθωτικές κινήσεις με την είσοδο του Ρουμπάκη σε ρόλο αριστερού χαφ και στο 68΄του Σφακιανάκη αντί του Γκάντσεφ.

Ο τελευταίος φρόντισε να δικαιώσει άμεσα τον προπονητή του, καθώς ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγώνα, στο 69΄με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί φάνηκε να βρίσκουν τον καλό εαυτό τους και στο 73΄ έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα με τον Καρακώστα να προλαβαίνει τον Νουαφόρ που βρισκόταν σε πολύ καλή θέση για να σκοράρει.

Τα λάθη στην άμυνα των Κρητικών όμως για μία ακόμη φορά έκαναν την εμφάνιση τους και έδωσαν τη δυνατότητα στον Λεβαδειακό να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα στο 73΄όταν ο Σίσιτς μπήκε στην περιοχή και με πλασέ "έγραψε" το 1-1.Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και σαν να μην έλειπε αυτό για τον ΟΦΗ και στο 82΄ήρθε το σοκ για τους γηπεδούχους με τους Βοιωτούς να κάνουν την ολική επαναφορά.

Η "χρυσή" αλλαγή του Γκεόρκι Βασίλιεφ, ο Ζησόπουλος βρέθηκε απέναντι στον Τζόρβα και έκανε το 1-2. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά στο 85΄ως από μηχανής θεός για τους φιλοξενούμενους, ο Ανδράλας απομάκρυνε στην γραμμή το σουτ του Ντρούλιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν χωρίς επιτυχία έως το τέλος να φτάσουν στην ισοφάριση με τους παίκτες του Λεβαδειακού να πανηυρίζουν έξαλλα στο τέλος την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη.
Συνέντευξη Τύπου
Μάουρερ: "Δεν παραιτούμαι"

"Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά, αλλά καταφέραμε να προηγηθούμε. Μου φαίνεται απίστευτο, το πως ανοιχτήκαμε και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να κάνει αντεπιθέσεις. Με αυτή την ήττα βρισκόμαστε πλέον σε πολύ δύσκολη θέση. Πλέον στόχος είναι να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και δε βάζουμε γενικό στόχο για όλη τη χρονιά. Δε θα παραιτηθώ! Είμαι μαχητής και θα προσπαθήσω να ανεβάσω τον ΟΦΗ!"

Βασιλίεφ: "Στόχος η παραμονή"

"Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον τρόπο που παίξαμε και όχι τόσο από τη νίκη. Σέβομαι τον ΟΦΗ και ξέρουμε τι σημαίνει για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η νίκη είναι πολύ σημαντική για μας γιατί αυτή τη στιγμή έχουμε τον ίδιο στόχο με τον αντίπαλο μας. Ο στόχος φυσικά παραμένει ίδιος και δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία".

Ζησόπουλος: "Ήμασταν καλύτεροι από τον ΟΦΗ, χάσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά ευτυχώς βρήκαμε τη δύναμη να γυρίσουμε το ματς και να πάρουμε τη νίκη".

Καρακώστας: "Αυτή η νίκη θα λειτουργήσει πολύ θετικά για τη συν’έχεια για την ομάδα μου".

Γκάντσεφ: "Παίζουμε σε όλα τα παιχνίδια για τη νίκη. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί χάνουμε. Σήμερα ήμασταν πολύ κακοί".
Όλα τα λεφτά...
Ο Ζησόπουλος που πέρασε ως αλλαγή στο τέλος και λίγο αργότερα σημείωσε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αποτελώντας την «χρυσή» αλλαγή του Γκεόργκι Βασίλιεφ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την άμυνα του ΟΦΗ που «πρόδωσε» για μία ακόμη φορά την ομάδα της Κρήτης καθώς δεν έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία της σε κανένα παιχνίδι από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Παγκρήτιο
ΟΦΗ: Τζόρβας, Πίτσος, Μπαρκουάν, Ταραλίδης, Αρβανίτης, Πόποβιτς, Γκάντσεφ, Γκέρμπερ, Σίμιτς, Νουαφόρ Ντρούλιτς
Λεβαδειακός: Καρακώστας, Ποπόφ, Παρασκευαΐδης, Άντερσον, Έμεραν, Μπασαλά, Θεοδοσιάδης, Ανδράλας, Σίσιτς, Ντιμπαλά, Μοντόγια

1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε ο αγώνας.
2' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Eυκαιρία για τον Ντιμπαλά να ανοίξει το σκορ.
5' Ευκαιρία ΟΦΗ
Σέντρα του Σίσιτς, ο Γκάντσεφ δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά από κοντά.
5' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Noυαφόρ
8' Ευκαιρία ΟΦΗ
Μετά από κεφαλιά-πάσα του Πίστου, ο Ντρούλιτς έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
9' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπασάλα
30' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Moναδική ευκαιρία για Λεβαδειακό να ανοίξει το σκορ.
34' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Ο Ποπόφ με σουτ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ αφού έδιωξε ο Μπαρκαουάν την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στην εστία.
40' Σχόλιο
Ο Λεβαδειακός έχει ανεβάσει την απόδοση και απείλησε τον ΟΦΗ αλλά, χωρίς επιτυχία.
42' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ποπόφ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Ο Τζόρβας απέκρουσε το σουτ του Σίσιτς.
52' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ντρούλιτς
62' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο Ρουμπάκης μπήκε στον αγώνα.
64' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός Ντιμπαλά
ο Πιετρ μπήκε στον αγώνα.
68' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Γκάντσεφ
Ο Σφακιανάκης μπήκε στον αγώνα.
69' Γκολ ΟΦΗ Σφακιανάκης
Με πλασέ από την περιοχή του Σφακιανάκη οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.
70' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σφακιανάκης
72' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Θεοδοσιάδης
73' Ευκαιρία ΟΦΗ Νουαφόρ
Πρόλαβε ο Καρακώστας και έδιωξε την μπάλα.
74' Γκολ Λεβαδειακός Σίσιτς
Μετά από λάθος της άμυνας ο Σίσιτς μπήκε στην περιοχή και με πλασέ ισοφάρισε για τον Λεβαδειακό.
79' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Σίμιτς
Ο Λεοζίνιο μπήκε στον αγώνα.
80' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός Μοντόγια
Ο Ζησόπουλος μπήκε στον αγώνα.
82' Γκολ Λεβαδειακός Ζησόπουλος
Μόνος απέναντι στον Τζόρβα και δεν δυσκολεύτηκε να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
85' Ευκαιρία ΟΦΗ
Ο Ανδράλας έδιωξε την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Καρακώστα από το σουτ του Ντρούλιτς.
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά