ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-3 (νέοι)

Αεκ-Παο Νέοι

To SPORT 24 ήταν στο ντέρμπι των... μικρών του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ. Νικήτρια η Ένωση με 3-1

Έχοντας ως κορυφαίο τον Ζορμπά η ΑΕΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού στην έδρα του με το σκορ πάντως (3-1) να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, κάτι που άλλωστε παραδέχθηκαν και οι νεαροί ποδοσφαιριστές μετά το τέλος του αγώνα.
Η ομάδα του Κώστα Ταράση είχε τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και έφτασε κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις. Ωστόσο στο 14’ ο Νικόλτσης κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο ζορμπάς ανοίγοντας το σκορ.

Στο 34’ μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ της ένωσης ο Κατσίκης με ένα πολύ όμορφο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα πρώρα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της εστίας του Μοσχονά για το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στη συνέχεια, αλλά το γκολ ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους και πάλι με τον Ζορμπά, ο οποίος ως τελικός αποδέκτης μιας γρήγορης αντεπίθεσης νίκησε για δεύτερη φορά τον Ταμπάκη για το 2-1.

Η αναποτελεσματικότητα στην επίθεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο για τους πράσινους και σε μια νέα ξαφνική αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Ζορμπά, ο Καλογέρης από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ
Ξενοφών Φέτσης
(ΠΑΟ): Ήμασταν καλύτεροι από την ΑΕΚ, είχαμε καλύτερη ανάπτυξη αλλά δεν ήμασταν καλοί στα τελειώματα. Η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί με το πέναλτι, ισοφαρίσαμε, συνεχίσαμε να έχουμε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια και η ΑΕΚ κέρδισε.

Βαλεντίνος Βλάχος (ΠΑΟ): Μπήκαμε καλύτερα στο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο, στη συνέχεια η απόδοση μας έπεσε και η ΑΕκ πέτυχε τα γκολ. Είχαμε περισσότερες φάσεις από την αντίπαλο μας αλλά δεν τα καταφέραμε.

ΠαναγιώτηςΤταχτσίδης (ΑΕΚ): Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, με σκληρά μαρκαρίσματα και βαρύ αγωνιστικό χώρο που δε μας ευνόησε. Μέχρι το πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν ήξερε αν θα κερδίσει, ο Παναθηναϊκός έκανε περισσότερες φάσεις, αλλά εμείς με τρεις ευκαιρίες και το πέναλτι πετύχαμε τρία γκολ και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.

Νίκος Μουστάκης (ΑΕΚ): Ήρθαμε αποφασισμένοι να μπούμε δυνατά και να πάρουμε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και τα καταφέραμε.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ταμπάκης, Βλάχος, Λιόλιος (62΄Μακαρόνας), Λαγός, Παντήρδος, Σάμιος, Δάρλας, Φέτσης (72 Τσίγκρος), Κατσίκης, Καρδάρης (62΄Φελέκης), Βλάχος Β. (77΄Ταχματσίδης)

ΑΕΚ: Μοσχονάς, Πλάντζος, Τρίψας Χ. (46΄Αχείμαστος), Ζιάμπαρης, Γκεντζόγλου, Μουστάκης, Ταχτσίδης, Καλογέρης (75΄Παπαδόπουλος), Νίκολτσης (55’ Τρίψας Γ.), Ζορμπάς, Τσαμουρλίδης (70’ Αλεξανδρόπουλος)