CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Γ.-Λυών 1-0

Ρονάλντο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκόρερ των Κριστιάνο Ρονάλντο επικράτησε της Λυών με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης

Στο Μάντσεστερ, η Γιουνάιτεντ με προίκα την ισοπαλία, 1-1, που είχε αποσπάσει στο "Ζερλάν" υποδέχτηκε τη Λυών με σκοπό να συνεχίσει τη φετινή της εξαιρετική πορεία στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, παίρνοντας την πρόκριση για τους "8" του θεσμού.
Το γκολ του Κάρλος Τέβες στα τελευταία λεπτά του αγώνα του "Ζερλάν" επέτρεψε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να υποδέχεται τη Λυών με το τίτλο του φαβορί.

Οι "Λυονέ" από την πλευρά τους έπρεπε να πετύχουν γκολ στο "Θέατρο των Ονείρων" αν ήθελαν να ελπίζουν στην πρόκριση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να έχουν πάντως την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν τη σπουδαία φάση μπροστά από τα καρέ του Γκρεγκορί Κουπέ.

Στο 8' ο Μπεν Αρφά πραγματοποίησε το πρώτο σουτ για τη Λυών, ενώ στο 15΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν την εστία του Γάλλου γκολκίπερ με ένα σουτ του Ντάρεν Φλέτσερ. Οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στις αντεπιθέσεις και στο 29' ο Κιμ Κάλστρομ απείλησε την εστία του Φαν Ντερ Σαρ.

Με τα πρώτα σαράντα λεπτά της αναμέτρησης να μην κρύβουν μεγάλες συγκινήσεις όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Αλλά στο 41' ο μόνιμος σκόρερ της Γιουνάιτεντ Κριστιάνο Ρονάλντο χτύπησε για μία ακόμα φορά εκμεταλλευόμενος το παιδαριώδες λάθος της άμυνας των Γάλλων. Ο Άντερσον δοκίμασε το σουτ με την μπάλα όμως να κοντράρει στα πόδια των αμυντικών, οι οποίοι δεν κατάφεραν να την απομακρύνουν από την περιοχή και τελικά να καταλήγει στα πόδια του Πορτογάλου άσου, ο οποίος από τη μικρή περιοχή δε λάθεψε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουπέ.

Λίγο πριν στείλει ο διαιτητής της αναμέτρησης τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ο Ζουνίνιο Περναμπουκάνο προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ του Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά την μπάλα να μην καταλήγει τελικά στα δίχτυα του Ολλανδού τερματοφύλακα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξέφυγε από το μέτριο θέαμα που παρουσίασαν οι δύο σύλλογοι στο πρώτο 45'. Ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον θέλοντας να τονώσει την επίθεση της ομάδας του έριξε στο παιχνίδι τον ήρωα του "Ζερλάν", Κάρλος Τέβες, στο 70'.

Όμως στο 74' ο Κεϊτά ήταν εκείνος που είδε το σουτ του να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαν ντερ Σαρ, στη σημαντικότερη ευκαιρία της Λυών στο παιχνίδι.

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι "κόκκινοι διάβολοι" δεν απειλήθηκαν σημαντικά αλλά ούτε και απείλησαν. Ο Ρούνεϊ αστόχησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 84' στην τελευταία φάση του αγώνα και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Γιουνάιτεντ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ενδεικτικό στοιχείο της κακής ποιότητας του παιχνιδιού είναι ότι παρά τα 25 σουτ που έγιναν στο ενενηντάλεπτο μόλις τέσσερα(!), δύο για κάθε ομάδα, βρήκαν στόχο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η δέκατη σερί εντός έδρας νίκη της Μάντσεστερ, που ισοφάρισε το ρεκόρ της Γιουβέντους που είχε δημιουργήσει τις σεζόν 1996-97 και 1997-98.

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροσέτι (Ιταλία)

Κίτρινες: Εβρά, Νάνι, Φλέτσερ - Γκρόσο, Σκιλασί

Οι συνθέσεις:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. (Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σάαρ, Εβρά, Φέρντιναντ, Μπράουν, Ρονάλντο (+90΄ Χάργκριβς), Αντερσον (70΄ Τέβες), Ρούνεϊ, Βίντιτς, Κάρικ, Νάνι, Φλέτσερ

ΛΙΟΝ (Αλέν Περέν): Κουπέ, Κλερκ, Κρις, Κάλστρομ (79΄ Φρεντ), Ζουνίνιο, Μπενζεμά, Γκρόσο, Γκοβού (68΄ Κεϊτά), Μπεν Αρφά, Τουλαλάν, Σκιλασί.