ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-1

γκαλετι πανηγυρικο

Με τον Γκαλέτι να σκοράρει για 2ο συνεχόμενο ματς με πέναλτι ο ΟΣΦΠ νίκησε με 1-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη

Οι ερυθρόλευκοι δεν απέδωσαν ωραίο ποδόσφαιρο, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα τόσο στην αμυντική λειτουργία, όσο και στην δημιουργία φάσεων, όμως με τον Γκαλέτι να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι από την άσπρη βούλα, κατέκτησαν την τρίτη τους νίκη σε 7 εκτός έδρας παιχνίδια και μπήκαν στο 2009 με το δεξί...
Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξεκίνησαν ιδανικά την αποστολή τους -όπου έχουν στο δεύτερο γύρο 9 εκτός έδρας αναμετρήσεις- καθώς έφυγαν νικηφόρα από μια εξαιρετικά δύσκολη έδρα και μετρούν αντίστροφα για το πρωτάθλημα έστω κι αν ακόμη είναι νωρίς.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης το "δολοφονικό" τάκλιν του Ψωμά πάνω στον Ντιόγκο, με τον διαιτητή κο Παμπορίδη να κλείνει τα μάτια και να δίνει απλά κίτρινη κάρτα.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου, ήταν κυριάρχοι στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, πίεσαν για την ισοφάριση, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους και αρκέστηκαν στην ήττα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Φυτανίδης (46΄ Ερέρος), Λαζαρίδης, Ψωμάς, Κανακούδης, Φλάβιο, Καρντόσο (68΄ Μπαστία), Φιλομένο, Λαδάκης (85΄ Ρόκας), Ζαϊρί, Καούνος.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ντομί (76΄ Πάντος), Γκαλέτι, Ντιόγο, Άντζας, Ντούντου, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο (62΄ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι (89΄ Μενδρινός), Τοροσίδης.

Διαιτητής: Β. Παμπορίδης (Κιλκίς)

Κίτρινες: Κανακούδης, Ψωμάς, Ερέρος - Α. Παπαδόπουλος, Ντομί.
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Νίκος Κωστένογλου ξεκινώντας μάλιστα στο αρχικό σχήμα το νεοαποκτηθέντα Βαγγέλη Καούνο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αμπάρης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ψωμάς και Λαζαρίδης, δεξί μπακ ήταν ο Φυντανίδης, αριστερά ο Κανακούδης, στα χαφ ήταν ο Καρντόσο με τον Λαδάκη, αριστερό χαφ ήταν ο Ζαϊρί, δεξιά ο Φλάβιο και επιθετικό δίδυμο ήταν οι Φιλομένο και Καούνος.

Από την άλλη πλευρά ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν άλλαζει το πετυχημένο 4-4-1-1, ενώ προτίμησε τον Λέτο αντί για τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς. Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης, στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Α. Παπαδόπουλος και Άντζας, δεξί μπακ ήταν ο Τοροσίδης, αριστερά ο Ντομί, στα χαφ οι Πατσατζόγλου και Ντουντού, δεξί χαφ ήταν ο Γκαλέτι, αριστερά ο Λέτο, σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον επιθετικό ήταν ο Φερνάντο Μπελούτσι, ενώ στην κορυφής της επίθεσης ήταν ο Ντιόγκο.

"Νεκρό" 20ολεπτο

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ κακός με τον βαρύ αγωνιστικό χώρο να είναι ο μεγάλος αντίπαλος και των δύο ομάδων.

Λίγες φάσεις και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα ήταν το σκηνικό του πρώτου 20ολεπτου με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα και τον Αστέρα να κλείνει σωστά τους διαδρόμους.

Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην οπισθοφυλακή κάτι που ξεκινούσε από τα αμυντικά χαφ (Ντουντού-Πατσατζόγλου) και που εκμεταλλεύτηκαν κάποιες φορές οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου δημιουργόντας φάσεις δίχως όμως αποτέλεσμα.

Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να προσπαθούν κυρίως με σουτ να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες, όμως ούτε αυτό του Ζαϊρί στο 2ο λεπτό, ούτε του Μπελούτσι στο 18' είχαν θετική κατάληξη.

"Δώρο" Λαζαρίδη... "ευχαριστώ" από Γκαλέτι

Τα λεπτά κυλούσαν, η βροχή έπεφτε ακατάπαυστα και όλα έδειχναν πως αν μπει κάποιο γκολ θα ξεκινήσει από στημένη φάση.... όπως και έγινε! Στο 26ο λεπτό ο Ντιόγκο τσίμπησε την μπάλα, προσπάθησε να μπει στην μεγάλη περιοχή και ο Λαζαρίδης άπλωσε το πόδι του ανατρέποντας τον Βραζιλιάνο με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης κος Παμπορίδης να καταλογίσει σωστά πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουτσιάνο Γκαλέτι που έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Αμπάρη και άνοιξε το σκορ για τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Το γκολ των ερυθρολεύκων αποσυντόνισε τους γηπεδούχους που δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν και ήταν εμφανώς εκνευρισμένοι.

Οι Πειραιώτες διαμαρτύρονται σωστά για την φάση του 36ου λεπτού όταν ο Ψωμάς έκανε αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Ντιόγκο όμως ο διαιτητής δεν απέβαλε τον Έλληνα αμυντικό, υποδεικνύοντας κίτρινη κάρτα.

Αυτή δεν ήταν η μόνη φάση που ο Βραζιλιάνος επιθετικός του Ολυμπιακού είχε αψιμαχία με παίκτη του Αστέρα καθώς λίγα λεπτά αργότερα ο Κανακούδης λίγο έλειψε να πιαστεί στα χέρια με τον Ντιόγκο, όμως ευτυχώς επενέβη ο Ζαϊρί και όλα λύθηκαν...

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Αρκάδες απείλησαν την ερυθρόλευκη εστία στο 41' με κεφαλιά του Ψωμά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ερυθρόλευκη πολιορκία

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ρυθμό για διαφορετικό λόγο η κάθε μια και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Ντιόγκο... Η πρώτη έγινε στο 52ο λεπτό με τον Αμπάρη να λέει "όχι" στο σουτ του Πατσατζόγλου, ενώ στην συνέχεια το πλασέ του Ντιόγκο δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα (56') ο τερματοφύλακας του Αστέρα έσωσε δύο φορές την εστία του από τον Ντιόγκο και κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Αστέρι, ο αστέρας χωρίς αποτέλεσμα

Και ενώ οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πήραν τα ηνία του αγώνα και κυνηγούσαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 60' μάλιστα έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους όταν το σουτ του Φιλομένο τράνταξε το δοκάρι του Νικοπολίδη, ο οποίος στην συνέχεια μπλόκαρε με υπερένταση το σουτ του Κανακούδη.

Οι Αρκάδες ήταν η μόνη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και ανάγκασαν τους παίκτες του Ολυμπιακού να αμύνονται προκειμένου να κρατήσουν το προβάδισμα. Στο 77' ο Ζαϊρί έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Νικοπολίδη να απομακρύνει και τον Καούνο στην επαναφορά να κάνει την προβολή αλλά να στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα μακριά από την εστία.

Ο χρόνος κυλούσε υπερ των νταμπλούχων Ελλάδας που τελικά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα παρά την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων και έφυγαν από την Τρίπολη με το τρίποντο της νίκης στις αποσκευές τους.

*Πριν από την σέντρα του αγώνα οι δύο ομάδες τήρησαν ενός λεπτού σιγή, τιμώντας μ' αυτό τον τρόπο τον Αχιλλέα Γραμματικόπουλο που έφυγε από την ζωή πριν λίγες μέρες.
Συνέντευξη Τύπου
Ερνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακού): "Μετά την επιστροφή από τις διακοπές οι ομάδες είναι ανέτοιμες. Παίξαμε κόντρα σε μια ομάδα που πέρσι έκανε καλά αποτελέσματα εναντίον των μεγάλων ομάδων. Το γήπεδο ήταν πολύ δύσκολο, αφού ήταν γεμάτο νερό και πιο πολύ έσπρωχνες παρά έπαιζες. Σε αυτά τα παιχνίδια και σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο παίζεις περισσότερο με την καρδιά σου. Σίγουρα υπήρξαν στιγμές που υποφέραμε, αλλά για να κερδίσεις πρέπει να παλέψεις.

Δεν υπάρχουν κάποια ονόματα για να σας πω. Εμείς θέλουμε να κερδίσουμε το πρωτάθλημα κι αν υπάρχουν παίκτες που μπορούν να μας βοηθήσουν είναι ευπρόσδεκτοι. Θα πρέπει να σκεφτόμαστε τους παίκτες που είναι ήδη στην ομάδα και κάνουν αυτή την προσπάθεια ως τώρα. Ο Λέτο έγινε αλλαγή επειδή ήταν κουρασμένος".

Νίκος Κωστένογλου (προπονητής Αστέρα Τρίπολης): "Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος έβαλε ένα γκολ, χωρίς να κάνει κάποια ουσιαστική ευκαιρία. Δικαιούμασταν κάτι καλύτερο, αλλά δεν χάνουμε την πίστη μας. Νομίζω ότι ο Ολυμπιακός ταλαιπωρήθηκε πολύ και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη για εμάς".
Όλα τα λεφτά...
Η στάση των οπαδών του Αστέρα που τήρησαν ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Αχιλλέα Γραμματικόπουλου δίχως το παραμικρό παρατράγουδο. Απέδειξαν πως έχουν αθλητικό ήθος και σίγουρα τέτοιους φιλάθλους χρειάζεται ο ελληνικός αθλητισμός.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα επεισόδια που δημιούργησαν οι περίπου 200 οπαδοί του Ολυμπιακού που μπήκαν στο γήπεδο της Τρίπολης δίχως εισιτήριο.

Τον βαρύ αγωνιστικό χώρο που εμπόδισε τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο και ήταν υπεύθυνος για το κάκιστο θέαμα.

Τα νεύρα και τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα κυρίως από τους παίκτες του Αστέρα Τρίπολης. Ιδιαίτερα το δολοφονικό τάκλιν του Ψωμά στον Ντιόγκο που του κόστισε απλά μια κίτρινη κάρτα. Όταν οι ποδοσφαιριστές δεν σέβονται τους συναδέλφούς τους τότε δεν θα πρέπει να ζητάνε σεβασμό από τους φιλάθλους ακόμη και από τους οπαδούς.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ντομί, Γκαλέτι, Ντιόγκο, Άντζας, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο, Μπελούτσι, Τοροσίδης
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
(Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Φυντανίδης, Λαζαρίδης, Ψωμάς, Κανακούδης, Φλάβιο, Καρντόσο, Φιλομένο, Λαδάκης, Ζαϊρί, Καούνος
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση από τον Ζαϊρί, εύκολα ο Νικοπολίδης
10' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες στα πρώτα δέκα λεπτά με το βαρύ αγωνιστικό χώρο να δυσκολεύει τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών
13' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Κανακούδης
16' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Α. Παπαδόπουλος
18' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Καλή ατομική προσπάθεια από τον Μπελούτσι που έφτασε έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμπάρη
26' Πέναλτι Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ανατροπή του Ντιόγκο από τον Λαζαρίδη εντός της μεγάλης περιοχής, ο Παμπορίδης σφυρίζει την παράβαση.
27' Γκολ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Γκαλέτι ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και με ψυχραιμία έκανε το 1-0
36' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ψωμάς
41' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ψωμάς
Ο Κανακούδης με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Ψωμά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 Λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ερέρος στη θέση του Φυτανίδη
46' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντιόγκο
Μπαλιά του Λέτο, ο Ντιόγκο έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Αμπάρης σε ετοιμότητα μπλόκαρε την μπάλα
52' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Διπλή χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντιόγκο να στρώνει την μπάλα με τακουνάκι στον Πατσατζόγλου ο οποίος από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής επιχείρησε δυνατό συρτό σουτ αλλά ο Αμπάρης σε ετοιμότητα απομάκρυνε. Στην επαναφορά ο Ντιόγκο έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα
56' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ακόμα μία πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντιόγκο από δύσκολη γωνία να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Αμπάρη ο οποίος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα
60' Δοκάρι Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Σέντρα του Φλάβιο από τα δεξιά, ο Φιλομένο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα "εξοστρακίστηκε" από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Εν συνεχεία κατέληξε στον Κανακούδη το δυνατό σουτ του οποίου απέκρουσε ο κήπερ των ερυθρολεύκων
62' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς στη θέση του Λέτο
68' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Μπαστία στη θέση του Καρντόσο
70' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ερέρος
71' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντομί
72' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φλάβιο
Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Φλάβιο βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά το πλασέ του από το ύψος του πέναλτι ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Νικοπολίδη
76' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Πάντος στη θέση του Ντομί
77' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Πιέζει ο Αστέρας Τρίπολης, με τον Ζαϊρί αυτή τη φορά να εξαπολύει ένα "κεραυνό" από το ύψος της μεγάλης περιοχής, τον Νικοπολίδη να απομακρύνει και τον Καούνο στην επαναφορά να κάνει την προβολή αλλά να στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα μακριά από την εστία
85' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ρόκας στη θέση του Λαδάκη
89' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μενδρινός στη θέση του Μπελούτσι
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά
90' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Καλό σουτ του Ντουντού στο 91' από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αμπάρης λέει "όχι"